خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1771772 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

آثار منفی افزایش نهاده‌ها بر تولیدات دامی در استان مرکزی / 30 درصد از بخش صنایع دامی خالی شده است- اخبار مرکزی

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 27 شهریور 1399 - 11:47
گروه استانها- مدیرعامل اتحادیه دامداران صنعتی و سنتی استان مرکزی از آثار منفی افزایش نهاده‌ها بر تولیدات دامی در استان مرکزی خبر داد و گفت: 30 درصد از بخش صنایع دامی خالی شده است.
دامي،قيمت،بازار،نهاده،تومان،دامدار،آزاد،دامداران،ارز،دولتي،ت ...

کمال خسروبیگی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم از اراک، درباره قیمت توزیع نهاده های دامی اظهار داشت: عرضه نهاده‌های دامی با ارز دولتی هم اکنون با مقدار ناچیزی در بین دامداران توزیع می‌شود و این به دلیل کمبود عرضه نهاده‌های دامی در کشور است.
وی افزود: دامدار ما 70 درصد از نیاز نهاده‌های دامی خود را از بازار آزاد تهیه می‌کند، این درحالیست که قیمت‌گذاری‌هایی که در قیمت گوشت و شیر داریم بر اساس توزیع نهاده به صورت ارز دولتی بوده که تفاوت عمده ای در قیمت نهاده های دامی با ارز دولتی و بازار آزاد وجود دارد و در قیمت سویا با تفاوت قیمت پنج برابری، در قیمت ذرت و جو نیز با تفاوت قیمت 2.5 و 3 برابری رو به رو هستیم.
خسروبیگی تصریح کرد: 70 درصد از هزینه‌های دامداری یک دامدار مربوط به تهیه نهاده های دامی مورد نیاز می شود و زمانی که در تهیه نهاده های دامی با مشکل مواجه شده باشد عملا نمی تواند جوابگو باشد.
وی اضافه کرد: در اواسط ماه گذشته با خرید تضمینی که توسط شرکت‌های پشتیبانی انجام شده خرید 5 تکه گوشت بسته بندی شده با قیمت 70 هزار تومان هیچ گره‌ای از مشکلات دامدار باز نمی‌کند زیرا قیمت تمام شده برای یک دامدار بالای 72 هزار تومان خواهد بود.
در خصوص نهاده‌های دامی با کمبود مواجه هستیم
مدیرعامل اتحادیه دامداران صنعتی و سنتی استان مرکزی با اشاره به مشکل کشاورزان در بحث نهاده‌های دامی گفت: متاسفانه در خصوص نهاده‌های دامی با کمبود مواجه هستیم و دامدار مجبور است نیاز خود را از طریق بازار آزاد تامین کند و از طرف دیگر انباشت دام منجر به کاهش توان و قدرت مالی دامدار شده است.
خسروبیگی تصریح کرد: در گذشته نهاده های دامی وجود داشت و تفاوت چشم‌گیری قیمت نهاده های دامی در بازار آزاد و بازار فروش با ارز دولتی نداشت ولی هم اکنون این تفاوت چشمگیر شده است به عنوان مثال سویا با ارز دولتی حدود 2 هزار و 700 تومان است ولی در بازار آزاد 14هزار تومان عرضه می شود و همچنین جو و ذرت با ارز دولتی حدود هزار و 500 تومان اما در بازار آزاد جو با قیمت 2 هزار 600 هزار تومان و ذرت با قیمت 4 هزار تومان عرضه می شود.
وی ادامه داد: قیمت گذاری که برای شیر و گوشت دامدار تعیین می شود بر اساس توزیع نهاده های دامی است در صورتی که درحال حاضر دامدار 70 درصد تامین نهاده های دامی را از بازار آزاد تهیه می کند که این اختلاف قیمتی در تهیه مواد اولیه دامداری مانند نهاده‌ها به شدت نگران کننده است.
خسروبیگی افزود: دامدار ناگزیر به خرید از بازار آزاد است که همین امر رغبت و میل دامداران کاهش چشمگیری داشته است و هیچ تمایلی به افزایش دام های خود ندارند، به طوری که 30 درصد از صنایع دامی ما هم اکنون خالی شده است.
نقش واسطه‌ها در بازار عرضه گوشت
مدیرعامل اتحادیه دامداران صنعتی و سنتی استان مرکزی عنوان کرد: قیمت گذاری دام ها با توجه به قیمت نهاده های دامی با ارز دولتی به این صورت است که دام سنگین 32 هزار تومان و دام سبک 36 هزار تومان است و ما در بازار فروش شاهد قیمت بالای 100 هزار تومان گوشت هستیم و این تفاوت قیمت به خاطر وجود واسطه ها است که باعث نوسانات قیمت در بازار می شوند در افزایش قیمت گوش دامداران هیچ تاثیری ندارند و تمام این ها نتایج اعمال واسطه گران است.
وی بیان کرد: در مقایسه با سال‌های گذشته، سال 98 از نظر وجود تولید نهاده‌های دامی وضعیت بهتری داشته ایم و اما در سال 99 تغیر یافته است و نهاده‌های دامی کاهش داشته که زنگ خطری برای تولیدات بخش دامی است.
خسروبیگی درباره کمک به بهبود وضع بازار و دامداران بیان کرد: از مسئولین نظارتی خواشمندیم که نظارت بیشتری را برای عرضه نهاده های دامی داشته باشند و همیار و همراه با ما برای بهبود اوضاع دامداران و نهاده های دامی قدم بردارند.
انتهای پیام/711/ عبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1771772 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.