خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1771619 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

واکنش مقامات و گروه‌های اردنی به سازش بحرین و امارات با صهیونیست‌ها و تاثیر آن بر امان- اخبار آسیای غربی

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 27 شهریور 1399 - 11:15
مقامات و گروه‌های اردنی پس از امضای رسمی توافق عادی‌سازی روابط میان بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی٬ به آن واکنش نشان دادند.
اردن،رژيم،صهيونيستي،روابط،عادي،عربي،سازش،فلسطين،سياسي،21،حزب ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از عربی 21، پاسخ رسمی وزارت امور خارجه اردن در مورد توافق‌نامه عادی سازی امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی از چارچوب محتاطانه‌ای که تقصیر را به گردن اسرائیل انداخته خارج نشده و از رژیم اشغالگر صهیونیستی می‌خواهد که به اشغالگری غیرقانونی‌ سرزمین‌های فلسطین و نقض حقوق ملت فلسطین پایان دهد.
«ایمن الصفدی» وزیر امور خارجه اردن تاکید کرد صلح تنها با پایان اشغالگری اسرائیل و تشکیل دولت مستقل فلسطینی دارای حاکمیت و به مرکزیت قدس شریف در مرزهای سال 1967 و تشکیل دو کشور مستقل و بر پایه قوانین بین‌المللی و ابتکار سازش عربی امکان‌پذیر است.
وی بار دیگر تأکید کرد که صلح عادلانه و امنیت و ثبات فراگیر تنها زمانی محقق خواهد شد که ملت فلسطین تمام حق قانونی خود را به دست آورند که در مقدمه آن حق آزادی، داشتن یک کشور مستقل و دارای حاکمیت بر همه خاک فلسطین مطابق است.
الصفدی گفت: در صورتی که اشغالگری از میان نرود و رژیم اسرائیل به الحاق اراضی، ساخت و گسترش شهرک‌ها و تجاوزات در مسجد الاقصی ادامه دهد، نزاع تشدید و عمیق‌تر می‌شود و منطقه فاقد صلح عادلانه‌ای خواهد بود که مورد قبول ملت‌ها باشد.
واکنش‌ حزبی اردنی‌ها
حزب «جبهه عمل اسلامی اردن امضای توافق عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.
«مهندس مراد العضایله» دبیر کل حزب جبهه عمل اسلامی در گفت‌وگو با عربی 21 عادی سازی روابط امارات و بحرین را با رژیم صهیونیستی خیانت و خنجری بر پشت مسئله فلسطین دانست.
شخصیت‌های حزب چپ‌گرای اردنی نیز به نوبه خود امضای توافق‌نامه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.
«عبدالمجید دندیس» یکی از اعضای حزب وحدت مردمی تاکید کرد که این توافق‌نامه منجر به بروز مرحله جدیدی در خاورمیانه می شود و شکاف میان آمریکا و رژیم صهیونیستی با ملت‌های عربی که مخالف عادی سازی روابط هستند را عمیق‌تر می‌کند.
تاثیر عادی سازی روابط بر اردن
«دکتر عامله صبائله» تحلیلگر سیاسی در خصوص تأثیر توافقنامه عادی سازی بر اردن اظهار داشت که اردن در سایه توافقات و حوادث خاورمیانه باید دیپلماسی فعالی داشته باشد، به گونه‌ای که امان در انزوای سیاسی قرار نگیرد.
وی در گفت‌وگو با عربی 21 اعلام کرد که جغرافیا و جمعیت شناسی اردن فرصتی دائمی برای ایفای نقش اساسی اردن را در پیوند منطقه نشان می‌دهد و این امر برای کشوری مانند اردن برای ایجاد فرصت‌های جدید سیاسی بسیار مهم و ضروری است تا ارزش خود را به هم‌پیمانانش نشان دهد.
وی در ادامه افزود که اردن می تواند با در نظر گرفتن اقدامات پیشگیرانه برای کمک به سازش نهایی در سوریه، ارزش خود را به هم‌پیمانانش نشان دهد.
«دکتر صبری ربیحات» وزیر توسعه سیاسی و وزیر فرهنگ سابق اردن در گفت‌وگو با عربی 21 اظهار داشت که عادی سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی، کشورهای سازش کار را از حالت بی حوصلگی سیاسی خارج می‌کند؛ چرا که این دولت ها هیچ مشکلاتی ندارند و می خواهند از طریق ماجراجویی خود برای شکستن تابوهای مواضع سنتی عرب‌ها اهمیت پیدا کنند.
وی در ادامه افزود که این توافق‌نامه‌ها، دولت‌های سازش کار را به عنوان محلی برای ماه عسل آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار می‌دهد و در مشارکت‌های اقتصادی سود کلانی به آن‌ها خواهد رسید؛ چرا که این دولت‌ها شایستگی ثروتشان را ندارند.
صبری ربیحات به وضعیت پیچیده اردن در این توافق‌نامه‌ها اشاره کرد که دستورات روابط اقتصادی این کشور و ارتباط آن با توافق‌نامه سازش با رژیم صهیونیستی و همچنین نگرانی از توسعه روابط کشورهای عربی با تل آویو، تهدیدی جدی برای اردن به شمار می‌رود.
در همین راستا وزیر توسعه اردن می‌گوید که اردن ملزم به انجام مانورهای مستمر برای حفظ روابط منطقی با کلیه طرف‌ها و استفاده از زبان دیپلماتیک به صورت صریح است.
انتهای پیام/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1771619 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.