خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1772240 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

تنور سوء مدیریت نان بی‌کیفیت به دست کرمانشاهی‌ها می‌دهد/ مردم گلایه دارند- اخبار کرمانشاه

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 27 شهریور 1399 - 10:41
گروه استان‌ها- کیفیت نان در استان کرمانشاه سبب نارضایتی مردم شده و در این میان کارشناسان معتقدند تا زمانی که دست دولت در زمینه توزیع آرد کوتاه نشود کیفیت نان همین است.
نان،كيفيت،نانوايان،قيمت،افزايش،آرد،كاهش،استان،متخلف،كرمانشاه ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، نان به عنوان غذای اصلی بیشتر مردم نقش مهمی در سبد غذایی دارد و اکنون براساس گزارشات میدانی کیفیت نامطلوب نان در برخی نانوایی‌ها، کاهش اندازه نان و افزایش قیمت آن سبب گله‌مندی مردم شده است.
از طرف دیگر نانوایان نسبت به کیفیت آرد دریافتی انتقاداتی دارند و اعتقاد دارند بر کیفیت نان تأثیر می‌گذارد به طوری که برخی آردها سست هستند و کیفیت نان تولیدی را کاهش می‌دهد.
در این میان برخی نانوایان بدون هیچ مجوزی اندازه نان را کوچک کرده و با قیمت بالاتری عرضه می‌کنند و این موضوع در حالی است که به تازگی قیمت نان در استان افزایش یافته است و مردم انتظار افزایش کیفیت را دارند.
یک شهروندان سالخورده کرمانشاهی با بیان اینکه کیفیت نان در گذشته قابل مقایسه با اکنون نیست گفت: در گذشته شب خمیر می‌زدند و ساعت 6 صبح پخت می‌کردند اما اکنون ساعت هفت یا هشت صبح هم خمیر می‌زنند و هم پخت می‌کنند پس در این صورت قطعا کیفیت نان کاهش می‌یابد.
وی با انتقاد از ساعت محدود فعالیت نانوایان عنوان کرد: بیشتر نانوایان ساعت پنج یا 6 عصر تعطیل می‌شوند در حالی که در گذشته اینچنین نبود.
س.
صادقی از بانوان کرمانشاهی با انتقاد از کیفیت نان گفت: با وجود اینکه قیمت نان افزایش یافته و مردم انتظار افزایش کیفیت را داشتند اما همیشه خلاف این موضوع اتفاق می‌افتد و کیفیت نان کاهش می‌یابد.
وی با بیان اینکه مدت زمان نگهداری نان بسیار کاهش یافته افزود: هرچند تمام نکات لازم برای نگهداری نان رعایت می‌شود اما نانهایی همچون سنگک بعد از یک یا دو روز غیرقابل مصرف می‌شود.
س.
مرادی یکی دیگر از شهروندان کرمانشاهی بیان کرد: کارکنان نانوایی تخصص و تبحر کافی را ندارند و این موضوع بر کیفیت نان تأثیرگذار است.
وی گفت: وقتی به نانوایان نسبت به کیفیت پایین نان انتقاد می‌کنیم آن‌ها پایین بودن کیفیت آرد را بهانه می‌کنند.
مرادی افزود: علاوه بر این برخی نانوایان با وجود شیوع کرونا هنوز پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و مسئولان نظارتی باید بر این موضوع نظارت جدی‌تری داشته باشند.
م.
سهیلی از دیگر شهروندان کرمانشاهی گفت: با وجود افزایش قیمت نه‌تنها کیفیت نان افزایش نیافته بلکه اندازه و وزن نان کاهش یافته در حالی که برای هر نوع نان وزن استانداردی تعیین شده است.
وی عنوان کرد: از طرف دیگر با توجه به اینکه هیچ قیمتی مصوبی برای نان کنجدی وجود ندارد اما نانوایان به بهانه اضافه کردن کنجد به نان هزینه زیادی از مردم دریافت می‌کنند.
سهیلی افزود: نان مواد غذایی مشترک بین تمام اقشار جامعه و خانواده‌های ایرانی است بنابراین مسئولان باید نظارت بیشتری روی کیفیت و اندازه آن داشته باشند.
قطع سهمیه آرد نانوایان متخلف
اعتضاد علیزاده؛ رئیس اتحادیه نانوایان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: تمام نانوایان در طول هفته بازرسی می‌شوند اما چون در ساعات مختلف انجام می‌شود ممکن است برای مردم ملموس نباشد.
وی عنوان کرد: فصل تابستان روی کیفیت نان تأثیر می‌گذارد اما با تعاملی که با کارگروه نان وجود دارد نان استان از نظر کیفیت جزو چهار استان ابتدای کشور است.
علیزاده با بیان اینکه به صورت محدود ممکن است مشکلاتی در کیفیت نان نانوایان وجود داشته باشد گفت: از مزرعه تا سفره یک زنجیره وجود دارد و چنانچه این زنجیره اصلاح شود کیفیت نان بهبود می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه گندم گرمسیری استان مناسب اما گندم سردسیری کیفیت پایینتری دارد افزود: آرد، ابزار و نیروی ماهر در کیفیت نان تأثیر گذار هستند و حتی اگر یک مورد مناسب نباشد کیفیت نان کاهش می‌یابد.
علیزاده با بیان اینکه با نانوایان متخلف به شدت و قاطعانه برخورد می‌شود افزود: این افراد جریمه یا قطع سهمیه می‌شوند اما بهترین جریمه برای نانوایان متخلف نخریدن نان از آن‌ها است.
وی با ابراز گله‌مندی از دولت به دلیل کاهش وزن نان برای ثابت نگهداشتن قیمت گفت: قیمت واقعی نان دو برابر قیمت کنونی است اما باید به وضعیت اقتصادی مردم نیز توجه داشت و تا قبل از افزایش قیمت نان در هفته‌های اخیر نانوایان متضرر شده بودند.
رئیس اتحادیه نانوایان کرمانشاه بیان کرد: چنانچه دولت تدبیری به کار ببرد که هر سال درصدی به قیمت نان افزوده شود اندازه نان کوچک نمی‌شود.
وی گفت: چنانچه نظارت دولت بر آرد حذف و توزیع آرد آزاد شود فعالیت نانوایان نیز رقابتی می‌شود و به طور قطع کیفیت نان افزایش می‌یابد اما تا وقتی دولت در نظارت بر آرد دخالت داشته باشد همین روال ادامه دارد.
ارجاع 341 نانوایی متخلف به تعزیرات حکومتی
مسعود بیگلری معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان سازمان صمت استان کرمانشاه اظهار داشت: عامه مردم ظاهر نان را می‌بینند در حالی که برای کیفیت نان تعریف خاصی وجود دارد که گاهی با دیدگاه عامه مردم یکسان نیست.
وی با اشاره به اینکه اداره کل استاندارد از ابتدای شروع تولید آرد آزمایشات مختلف را انجام می‌دهد و بعد تأیید می‌‌شود گفت: هر کدام از نان‌ها وزن استانداردی دارند.
بیگلری با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون 4500 بازرسی از نانواها انجام شده که 341 واحد صنفی در قالب 380 تخلف به تعزیرات حکومتی ارجاع داده شدند افزود: واحد‌های متخلف سه میلیارد و 200 میلیون ریال جریمه شدند.
وی با اشاره به اینکه از تعداد تخلفات 68 پرونده گرانفروشی و 116 مورد کم‌فروشی بوده است عنوان کرد: در سال گذشته 12 هزار و 500 مورد بازرسی و 1100 واحد صنفی در قالب 1300 تخلف به تعزیرات ارجاع داده شدند.
بیگلری با بیان اینکه بیش از 2000 نانوایی در استان وجود دارد اما به این تعداد بازرس وجود ندارد گفت: از مردم درخواست می‌شود در صورت مشاهده تخلف با تلفن 124 تماس بگیرند.
انتهای پیام/832/یبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1772240 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.