خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1537500 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

چاقوی کلید دار نی ریز احیا و در مسیر ثبت قرار گرفت

مهر | استان‌ها | چهارشنبه، 11 تیر 1399 - 13:50
شیراز- مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نی ریز از احیای چاقوی کلید دار از صنایع دستی منسوخ شده نی ریز خبر داد.
ني،ريز،دستي،شهرستان،صنايع،چاقوسازي،گردشگري،ميراث،زمان،فرهنگي

به گزارش خبرگزاری مهر، حمیدرضا هادی اظهار کرد: چاقوی کلیددار یکی از صنایع دستی منسوخ شده نی ریز محسوب می‌شد که در سال‌های گذشته توسط تعدادی از صنعتگران ساخت آن ادامه یافت، اما در ٤٠-٥٠ سال گذشته به ورطه فراموشی سپرده و منسوخ شده بود که با هماهنگی یکی از صنعتگران رشته چاقوسازی این صنعت احیا و ساخته شد، همچنین کوچک‌ترین چاقوی دست ساز جهان از جنس طلا که در حال ثبت است که توسط این صنعتگر ماهر ساخته شده است.
وی بیان کرد: هنر چاقوسازی در نی ریز به زمان هخامنشی باز می‌گردد که وجود کارگاه‌های نیزه و شمشیرسازی در این شهرستان که کارگاه‌های ساخت آلات و ادوات جنگی در این زمان بوده شاهد این مطلب است.
هادی افزود: با توجه به اسنادی که تاکنون در مورد قدمت نی ریز به دست آمده است، قدمت این شهرستان به دوره هخامنشیان باز می‌گردد که در آن دوره یکی از مراکز مهم اسلحه سازی بوده و با استناد به سنگ نوشته‌هایی که در کاوش‌های علمی نیز از تخت جمشید به دست آماده نی ریز در آن زمان به «نرزیش» معروف بوده و طبق شواهد بیش از ٧٠٠ کارگاه تهیه و توزیع ادوات جنگی از جمله زره و شمشیر و نیزه در این شهر دایر بوده است، از سوی دیگر وجود معادن در این شهرستان و همچنین کشف گدازه‌های آهن در سال ٧٧ در محله شادخانه نی ریز (شهازخانه = تیز گرخانه) صحتی بر این ادعاست.
وی همچنین، گفت: در چند سال اخیر با حمایت معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس کلاس‌های آموزش چاقوسازی توسط اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نی ریز برگزار می‌شود.
مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نی ریز یادآوری کرد: امروزه بیش از ١٠ کارگاه چاقوسازی در نی ریز فعالیت دارند که می‌توان از ویژگی‌های منحصر به فرد تولیدات آنها را ظرافت، کیفیت بالا با بهره گیری از طرح‌های مهندسی نام برد که در این کارگاه‌ها انواع چاقو های ضامن دار، دمشقی، کلیددار، دنده‌ای، شکاری، سلاخی، آشپزخانه تولید و به سایر استان‌ها و کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله قطر، کویت ارسال می‌شود.برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1537500 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.