خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1530861 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

اقدامات بی‌سابقه حکام عرب حاشیه خلیج فارس برای عادی‌سازی روابط با اشغالگران- اخبار بین الملل

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 11 تیر 1399 - 08:53
دوازدهم ژوئن بود که مقاله‌ای غیرمعمول در صفحات روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت توسط یوسف العتیبه سفیر امارات در واشنگتن منتشر شد.
رژيم،اسرائيل،الحاق،عرب،روابط،خليج،عادي،فارس،حوزه،باختري،كرانه،س…

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، یوسف العتیبه در این مقاله گامهای عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل را که امارات در سالهای اخیر برداشته بود، به تفصیل تشریح کرد و در عین حال هشدار داد که الحاق کرانه باختری رود اردن از سوی رژیم اسرائیل، "مطمئنا انتظارات و آرزوهای اسرائیل برای بهبود روابط امنیتی، اقتصادی و فرهنگی خود با کشورهای عربی و با امارات را تضعیف خواهد کرد."
سران رژیم های عرب حوزه خلیج فارس اکنون در حال انتقاد از تلاش برای اجرای چشم انداز جناح راست رژیم اسرائیل هستند که هدف از این چشم انداز، جلوگیری از برپایی کشور فلسطینی است.
این سیاست های رژیم های عرب برای عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل به زیان فلسطینی ها، همان عاملی است که به طور مستقیم به ظهور جناح راست در رژیم اسرائیل کمک و احتمال این الحاق اراضی را بیشتر کرد.
طی یک دهه گذشته، رژیم های عرب حوزه خلیج فارس روابط با رژیم اسرائیل را بهبود بخشیده و عربستان سعودی، بحرین، عمان و امارات همکاری های خود را با این رژیم در زمینه های مختلف از جمله فروش اسلحه، برنامه های جاسوسی، آموزش نظامی، تبادل اطلاعات و اقدامات مشترک دیپلماتیک مرتبط با منافع دوجانبه گسترش داده اند.
در سالهای اخیر، این رژیم ها اقدامات بی سابقه ای برای عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل انجام داده اند که از جمله آنها اجازه دادن برای پرواز خطوط هوایی رژیم اسرائیل و شرکت در تمرین های نظامی در کنار نیروی هوایی این رژیم و استقبال از مقامات ارشد رژیم اسرائیل در قلمرو خودشان و مشارکت عمومی با مقامات این رژیم در کنفرانس ها و تغییر لحن پوشش و بحث درباره رژیم اسرائیل در رسانه های دولتی بوده است.
العتیبه شخصا با رون دیرمر سفیر رژیم اسرائیل در واشنگتن به عنوان یکی از اصلی ترین حامیان الحاق اراضی کرانه باختری، رابطه مستحکم و نزدیکی برقرار کرده است.
در برداشتن این گامها برای عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل، سران عرب حوزه خلیج فارس به سمت مجموعه اولویت های جدیدی به زیان مسئله فلسطین سوق داده شدند؛ به طوری که این مسئله به طور فزاینده ای نه تنها در گفتمان عربی بلکه بین المللی طی یک دهه گذشته به حاشیه رفت.
این امر با توجه به آشفتگی های سیاسی در خاورمیانه، درگیری ها و نقض گسترده حقوق بشر و موج های آوارگی بروز کرد.
این مجموعه جدید از اولویت ها طی دو دهه گذشته تجلی یافت؛ به گونه ای که نگرانی های متقابل بین سران رژیم اسرائیل و سران بیشتر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به تدریج کاهش یافت.
در حالی که کشورهای عربی قبلا عادی سازی را با پیشرفت در مسئله فلسطین پیوند می دادند، از سال 2000 میلادی، سیاست رژیم اسرائیل و گفتمان عمومی و سیاستهایش به سمت جناح راست حرکت کرد و در سایه این تغییر، توسعه شهرک سازی افزایش یافت و نوار غزه تحت محاصره شدید قرار گرفت.
به نظر نمی رسد که این تغییرات رژیم های عرب حوزه خلیج فارس را از اتخاذ گام های جسورانه تری در مسیر عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل باز داشته باشد.
"بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل با حکومت 10 ساله خود در تغییر رفتار سیاسی این رژیم سهیم بود.
اما همچنین عوامل بیرونی وجود دارد که به فروپاشی جناح های چپگرا و میانه در رژیم اسرائیل کمک زیادی کرد.
تصمیم رژیم های عرب حوزه خلیج فارس برای عادی کردن تدریجی روابط با رژیم اسرائیل، عامل اصلی در این روند بود.
در تاریخ 10 سپتامبر، یک هفته قبل از انتخابات، نتانیاهو اعلام کرد که در صورت انتخاب شدن، دره اردن را ضمیمه رژیم اسرائیل می کند و قصد داشت که تاریخ الحاق را نیز اعلام کند اما وی به دلیل مخالفت جناح مخالف یعنی "نهاد نظامی و شاباک" در آخرین لحظات عقب نشینی کرد زیرا این نهادها درباره پیامدهای امنیتی جدی چنین اقدامی هشدار دادند.
در دور سوم انتخابات، ائتلاف میانه "آبی - سفید" ایده الحاق دره اردن را در دستور کار قرار داد اما متعهد شد که آن را مطابق یک توافق نامه بین المللی و نه فلسطینی اجرا کند.
با مطرح شدن طرح سازش آمریکایی موسوم به معامله قرن توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در 28 ژانویه سال 2020 میلادی، الحاق بخش هایی از کرانه باختری به یک احتمال واقعی و نه صرفا یک شعار انتخاباتی تبدیل شد.
این طرح سرزمین فلسطین را به یک دولت اولیه کوچک تبدیل کرد.
به نظر می رسد این طرح برای تضمین رد آن از سوی فلسطینی ها طراحی شده است زیرا در این صورت، برای اسرائیل دستاویز را برای الحاق حدود 30 درصد کرانه باختری مهیا می کند.
سفیران سه کشور عرب حاشیه خلیج فارس در زمان اعلام این طرح در مراسم در واشنگتن شرکت کردند.
این سه کشور بحرین، عمان و امارات بودند و با این کار تاحدی به آن مشروعیت عربی بخشیدند.
این حمایت ضمنی از "معامله قرن" و همچنین سکوت رژیم های عرب حوزه خلیج فارس درمورد تصمیمات ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن الحاق ارتفاعات جولان از سوی رژیم اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به قدس، به احتمال زیاد باعث می شود تا سران رژیم اسرائیل با جدیت به الحاق بخش هایی از کرانه باختری نگاه کنند.
اگر این اقدامات به بحران منجر نشود، نتانیاهو امید دارد که همین وضعیت را در مورد الحاق بخش هایی از کرانه باختری نیز انجام دهد.
به نظر می رسد که اعتراض علنی این رژیم های عرب به طرح الحاق توخالی باشد؛ آن هم بعد از آنکه آنها سال ها در مسیر عادی سازی روابط خود با رژیم اسرائیل گام برداشته اند و این رژیم در این سالها حکومت نظامی سرکوبکر خود علیه فلسطینی ها را تقویت کرده است.
حتی مقاله العتیبه فقط به توقف پیشبرد بیشتر روند عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل تهدید کرد و نه پایان دادن به این روابط.
اگر رژیم اسرائیل عملا در راستای الحاق بخش هایی از کرانه باختری گام بردارد، رژیم های عرب حوزه خلیج فارس باید فقط خود را مقصر بدانند.
منبع : الخلیج الجدید
انتهای پیام/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1530861 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.