خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1554309 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

ورود مزدورانی از سودان و چاد به لیبی

باشگاه خبرنگاران | بین‌الملل | سه شنبه، 10 تیر 1399 - 11:06
شبکه تلویزیونی الجزیره از ورود شمار زیادی از مزدوران سودانی به مناطقی در شرق لیبی خبرداد.
ليبي،نيروهاي،خليفه،منطقه،سودان،جنگ،شهر،كشور،چاد،سرت،شرق،شبكه،مل…

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان ، شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری عنوان کرد، دولت وفاق ملی لیبی اعلام کرده است که جنگ در این کشور به جنگ علیه متجاوزان منطقه ای و بین المللی تبدیل شده است.
در حالی که مزدورانی از سودان و چاد برای جنگیدن در کنار نیروهای خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی وارد شرق این کشور شدند، کارشناسان بر این باورند که مرحله آینده، مرحله مذاکرات بین دو طرف درگیر در لیبی خواهد بود.
عبدالهادی دراه، سخنگوی عملیات آزادسازی سرت و الجفره در این رابطه گفت: نیروهای دولت وفاق ملی لیبی فقط با نیروهای خلیفه حفتر، نظامی بازنشسته لیبیایی نمی جنگند؛ بلکه با کشورهایی مانند روسیه، فرانسه و امارات می جنگند.
برخی منابع محلی شهر الکفره در جنوب شرق لیبی هم با اشاره به ورود جنگجویانی از سودان و چاد به شرق لیبی،گفتند شمار زیادی از مزدوران سودانی وارد منطقه ای در جنوب شهر اجدابیا شدند و در کنار مزدورانی از چاد در این منطقه مستقر هستند تا عازم محورهای غرب شهر سرت شوند.
احمد خلیفه خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد: عبدالهادی دراه گفته است که سخنان برخی کشورها درباره احترام به حاکمیت لیبی و مخالفت با مداخله خارجی باید در عمل نشان داده شود، نه اینکه فقط به زبان مطرح شود.
خبرنگار این شبکه افزود: همزمان برخی منابع از ورود مزدورانی از چاد و سودان از طریق منطقه صحرایی به جنوب شهر اجدابیا در شرق لیبی خبر دادند که برای رفتن به سمت محورهای غربی شهر سرت، مناطق هلال نفتی و الجفره آماده می شوند.
این موضوع چند ساعت پس از آن روی داد که به شکل قابل توجهی مشخص شد حضور مزدوران میان نیروهای خلیفه حفتر موضوع پنهانی نیست.
به طوری که نیروهای واکنش سریع سودان اعلام کردند ۱۲۲ تن از جمله هشت کودک در منطقه دارفور بازداشت شدند که یکی از طرف ها به دنبال بکارگیری و اعزام آنها به لیبی برای جنگ در این کشور بود.
احمد خلیفه افزود: همه شاخص ها نشان می دهد شهرهای سرت و الجفره به منزله پایان رویارویی نیستند و درگیری های نظامی احتمالا تشدید خواهد شد.
به طوری که خلیفه حفتر پیش از این تاکید کرد او به جنگ ادامه می دهد و جنگ متوقف نخواهد شد.
خبرنگار این شبکه گفت: به رغم بسیج نظامی و تهدیدها در مورد نزدیک بودن رویارویی‌ها، ناظران بر این باورند که مذاکرات سیاسی مهم ترین عنوان مرحله آینده خواهد بود و طرف های بحران اکنون برای تقویت مواضع خود در هر نوع مذاکرات آینده که سازمان ملل به سمت آن سوق خواهد داد، تلاش خواهند کرد.
بیشتر بخوانید:دولت وفاق ملی لیبی آتش‌بس را رد کرد
جمال جمعه، سخنگوی نیروهای واکنش سریع سودان نیز اعلام کرد: «شماری از مردم این کشور برای جنگیدن به عنوان مزدور در لیبی به کار گرفته شدند.
نیروهای دستگاه امنیت کل، پلیس و نیروهای واکنش سریع این کشور با تکیه بر اطلاعات دقیق، عازم منطقه دارفور شدند و همه این گروه در بازداشت هستند».
انتهای پیام/برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1554309 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.