خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1554352 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

ترامپ تحت فشار هر دو حزب آمریکا برای پاسخگویی درباره "همدستی روسیه با طالبان"

ایسنا | بین‌الملل | سه شنبه، 10 تیر 1399 - 10:58
قانونگذاران دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکایی خواستار پاسخگویی کاخ سفید به گزارش‌ تحرکات ادعایی روسیه علیه سربازان آمریکایی و نیروهای ائتلاف در افغانستان و تبانی ادعایی با شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان برای کشتن آن‌ها هستند.
آمريكا،نمايندگان،روسيه،كنگره،مجلس،پلوسي،كميته،آمريكايي،اطلاعات،…

قانونگذاران دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکایی خواستار پاسخگویی کاخ سفید به گزارش‌ تحرکات ادعایی روسیه علیه سربازان آمریکایی و نیروهای ائتلاف در افغانستان و تبانی ادعایی با شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان برای کشتن آن‌ها هستند.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل،‌ گروهی از جمهوری‌خواهان هم که معمولا از مقابله با دونالد ترامپ خودداری می‌کنند، تلاش دارند تا با بیان اینکه گزارش‌های اطلاعاتی به دست رئیس‌جمهوری آمریکا نرسیده بود، او را از مسوولیت مبرا کنند.
به گفته ترامپ، این گزارش "فاقد اعتبار" بوده است.
اما جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های کنگره که فعالیت روسیه را "شوکه‌کننده" و "نگران‌کننده" می‌دانند، تاکید دارند که توضیحات ترامپ تنها سوالات بیشتری ایجاد می‌کند که دولت واشنگتن باید فورا پاسخ بدهد.
مک تورنبری، از جمهوری‌خواهان ارشد کمیته سرویس‌های مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت: هر آنچه ذره‌ای اعتبار داشته باشد و درباره به خطر افتادن جان نیروهای ما باشد، چه رسد به اینکه درباره تعیین جایزه برای جان سربازانمان باشد، از نظر من، باید فورا به اطلاع فرمانده کل قوا برسد و همچنین طرحی برای مدیریت اوضاع وجود داشته باشد.
تورنبری گفت، دو حزب "اصرار به دیدن این اطلاعات" دارند.
او همچنین نظر دیگر رهبران نظامی را تکرار کرد که تاکید دارند باور کردنی نیست که چنین اطلاعاتی به دست دونالد ترامپ نرسیده باشد.
به گفته یک منبع مطلع، روز دوشنبه کاخ سفید برای دست‌کم هفت تن از جمهوری‌خواهان شامل تورنبری، مایکل مک‌کال از اعضای سرشناس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، لیز چنی، اندی بیگز، جیم بنکز، ادم کینزینگر و الیز استفانیک نشست برگزار کرد.
استنی هویر، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا هم عصر دوشنبه تایید کرد، گروهی از دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا هم امروز (سه‌شنبه) در کاخ سفید جلسه دارند.
نانسی پلوسی،‌ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دوشنبه با ارسال نامه‌ای به جان راتکلیف، مدیر اطلاعات ملی و جینا هسپل، مدیر سیا درخواست کرد تا جلسه‌ای در صحن مجلس نمایندگان برگزار شود.
او گفت: "کنگره و این کشور اکنون به پاسخ‌ها نیاز دارند."
وی خواستار ارائه اطلاعات بیشتر به نمایندگان کنگره آمریکا در باره دخالت سازمان مخفی اطلاعات نظامی روسیه علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان شد.
پلوسی گفت که کنگره و مردم کشور اکنون به "پاسخ مشخصی در این باره نیاز دارند.
کنگره باید بداند که چه چیزی تهدید جدی برای سربازان آمریکایی شناخته می‌شود و چه گزینه‌هایی برای پاسخگو کردن روسیه در این باره وجود دارد.»
پلوسی در ادامه نامه خود نوشته است که باید روشن شود که آیا ترامپ از این گزارش‌ها آگاهی داشته است یا نه و چرا این موضوع به کنگره اطلاع داده نشده بود.
در نامه پلوسی آمده که ترامپ تا کنون اغماض‌های زیادی نسبت به روسیه داشته است.
اشاره پلوسی به موضوع اتهام به ترامپ برای استفاده از کمک‌های روسیه در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در چهار سال پیش است.
چارلز شومر، رهبر اقلیت سنا هم در بیانیه‌ای از این دو مقام اطلاعاتی خواست تا در جمع سناتورها پاسخگو باشند.
این در حالی است که جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون گفته است، وزارت دفاع آمریکا هیچ مدرکی برای پشتیبانی از ادعاهای مرتبط با همدستی روسیه و طالبان در اختیار ندارد.
مک تورنبری و رئیس کمیته سرویس‌های مسلح سنا هم از پنتاگون خواسته‌اند تا در این کمیته پاسخگو شود اما تورنبری و سخنگوی این کمیته دموکرات گفتند که پاسخی از جانب پنتاگون دریافت نکردند.
انتهای پیامبرچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1554352 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.