خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

برگزیده سیاسی بین‌الملل ورزشی اقتصادی اجتماعی و حوادث فرهنگی و هنری دانش و فناوری سلامت و پزشکی تصویری چند‌رسانه‌ای دین و اندیشه بازار استان‌ها یادداشت
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

آخرین اخبار به صورت آنی در موتور جستجوی خبیر: جستجو در میان 1629477 خبر

خلاصه‌ساز خبیر‌نیوز ۲۵٪ از مهمترین جملات این متن را به صورت هوشمند برای شما خلاصه نموده است.

استفاده ابزاری برخی دولت‌ها از «کرونا» برای تشدید موج اسلام‌ستیزی

مشرق | بین‌الملل | شنبه، 03 خرداد 1399 - 23:33
یک نویسنده آمریکایی با انتشار مطلبی اعلام کرد که برخی دولت ها و سیاستمداران از ویروس کرونا به عنوان ابزاری برای تشدید موج اسلام ستیزی و سرکوب بیشتر مسلمانان بهره برداری می کنند.
كرونا،مسلمانان،ويروس،شيوع،اسلام،سياستمداران،موج،هند،بحران،سريلا…

به گزارش مشرق به نقل از القدس العربی، «عمر سلیمان» (Omar Soliman) نویسنده و تحلیلگر آمریکایی و رئیس مؤسسه اسلامی «یقین» در آمریکا مطلبی را در خصوص استفاده ابزاری سران برخی دولت‌ها از ویروس کرونا برای تشدید اسلام هراسی و تحت فشار قرار دادن بیشتر مسلمانان، منتشر کرده است.
وی می نویسد: بحران شیوع کرونا موجب شده است تا سیاستمداران برخی کشورها از آن به عنوان ابزاری برای گسترش اسلام ستیزی و تشدید موج اسلام هراسی بهره برداری کنند.
هدف اصلی و اساسی این سیاستمداران از استراتژی مذکور، سرپوش گذاشتن بر شکست خود در مقابله با ویروس کرونا است.
رئیس موسسه اسلامی یقین نوشت: در واقع، این دست از سیاستمداران با قربانی کردن اقلیت‌ها و به ویژه اقلیت‌های مسلمان به دنبال آن هستند تا آن‌ها را عامل اصلی شیوع کرونا معرفی کنند؛ حال آنکه خودِ این سیاستمداران در مهار کرونا شکست خورده اند.
القدس العربی به نقل از عمر سلیمان آورده است: در حال حاضر مسلمانان در برخی کشورها با دو بحران به صورت همزمان مواجه هستند؛ بحران اول، بحران شیوع ویروس کرونا است و بحران دوم، بحران تشدید موج اسلام هراسی و اسلام ستیزی در سایه گسترش کرونا.
درحال حاضر نیاز جدی به تحرک فوری برای مؤاخذه سران دولت‌هایی وجود دارد که از ویروس کرونا به عنوان ابزاری علیه مسلمانان بهره برداری می‌کنند.
رئیس موسسه اسلامی یقین می افزاید: به عنوان نمونه، در هند اعضای حزب حاکم «بهاراتیا جاناتا» مسلمانان در این کشور را که تعدادشان به حدود ۲۰۰ میلیون نفر می‌رسد، به عنوان عاملان اصلی گسترش کرونا معرفی کرده اند!
در همین راستا، حزب حاکم «بهاراتیا جاناتا» در هند اتهام «تروریسم کرونایی» را به مسلمانان نسبت داده است‌.
وی بیان کرد: کار تا جایی پیش رفت که حتی رهبر حزب حاکم «بهاراتیا جاناتا» از همگان خواست تا از خریدن سبزیجات توسط مسلمانان خودداری کنند.
وی مدعی شد که مسلمانان، آب دهان خود را بر روی سبزیجات ریخته و آن را به دیگران می‌فروشند.
این اتهامات نسبت داده شده به مسلمانان موجب ظهور و بروز موج شدیدی از خشونت‌های لفظی و فیزیکی علیه آنها شده است.
القدس العربی به نقل از عمر سلیمان آورده است: از همین روی، پر واضح است که دولت هند به شیوع ویروس کرونا به عنوان فرصتی برای تشدید موج اسلام ستیزی نگریسته است‌.
در واقع، حزب حاکم در هند توانسته است بسیاری از هندوها را علیه مسلمانان در سایه شیوع ویروس کرونا، تحریک کند.
بدین ترتیب، حزب حاکم هند با سپر قرار دادن مسلمانان و نسبت دادن اتهامات به آنها، افکار عمومی را از ناکارآمدی و بی کفایتی خود در مبارزه با کرونا منحرف ساخت.
وی می نویسد: چنین اتفاقات مشابهی در کشور سریلانکا نیز به وقوع پیوست.
در سریلانکا نیز دولت از شیوع ویروس کرونا برای تشدید موج اسلام ستیزی بهره برداری کرد.
رسانه‌ها و سیاستمداران سریلانکایی به منظور مقابله با حملات گروه‌های تندرو، مسلمانان را به صورت گسترده مورد هجمه قرار می‌دهند.
رئیس موسسه اسلامی یقین بیان کرد: این اقدام سیاستمداران و رسانه‌های سریلانکایی موجب ظهور و بروز موج گسترده‌ای از خشونت ورزی ها علیه مسلمانان در این کشور شده است.
همین رویکرد موجب شده است تا مسلمانان در سریلانکا که یک درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند، به شدت به حاشیه رانده شوند و مورد سرکوب قرار گیرند.
وی می نویسد: در سریلانکا نیز ماننده هند، دولت فعالیت‌های مسلمانان را یکی از عوامل شیوع ویروس کرونا در این کشور معرفی کرده و به مردم نسبت به خریداری مواد غذایی از آنها هشدار داده است.
علاوه بر این، دولت سریلانکا مجوز آتش زدن جسدهای قربانیان ناشی از ابتلاء به کرونا را صادر کرده است و این درحالی است که چنین اقدامی با اصول مسلمانان در تعارض است.
القدس العربی به نقل از عمر سلیمان آورده است: افزون بر این، مسلمانان روهینگیا نیز بیش از دیگران با مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند.
علت هم آن است که بسیاری از آنها در مناطق پرجمعیت واقع در اردوگاه‌های بنگلادش زندگی می‌کنند.
آنها پس از آنکه از نسل کُشی دسته جمعی دولت میانمار در سال ۲۰۱۷ فرار کردند، به بنگلادش پناهنده شدند.برچسب‌ها:


سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.
[favicon بیرنیوز] سامانه هوشمند تحلیل خبر نسخه بتا ۰.۳ | 1629477 خبر
برای بهره‌مندی از وب سرویس خلاصه‌ساز متون خبیر‌نیوز، با ما در ارتباط باشید:
انتخاب و چینش خبرها در این سایت به صورت خودکار توسط جستجوگر خبر خبیر‌نیوز صورت می گیرد. خبیر‌نیوز هیچ مسئولیتی در قبال محتویات خبرها ندارد.