خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 01 مرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اشراف خوبی بر بازار به‌وجود آمده است/ در شرایط کنونی باید ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد بازگردد

باشگاه خبرنگاران | استان‌ها | چهارشنبه، 19 دی 1397 - 18:34
آمريكا،بازار،اجراي،تاكيد،ضرورت،ارز،توسعه،تلاش،اقتصاد،دولت،وا ...

رئیس دفتر رئیس جمهور در گلستان:
رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: تحریم آمریکا موجب التهاب در بازار ارز و افزایش قیمت برخی کالاها شد اما با تلاش بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های ذیربط امروز اشراف خوبی بر بازار بوجود آمده است.
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، به‌نقل از روابط‌عمومی استانداری گلستان، محمود واعظی در جلسه سرمایه‌گذاری و توسعه استان گلستان با بیان اینکه براساس گزارش مسئولان استانی، در فاصله سفر قبلی رئیس جمهور به استان گلستان تاکنون روند اجرای طرح‌ها و پروژه‌های وعده داده شده به مردم این استان مثبت بوده است و اقدامات خوبی به انجام رسیده، اظهارداشت: خوشبختانه بخش قابل توجهی از طرح‌ها و پروژه‌ها اجرایی شده و بیش از بودجه اختصاص یافته برای اجرای این طرح‌ها تاکنون هزینه انجام شده است.
وی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و محدودیت‌ها و مشکلاتی که به‌واسطه تحریم آمریکا ایجاد شده، تاکید کرد: تحریم آمریکا با جنگ روانی و تبلیغات گسترده، موجب التهاب در بازار ارز و افزایش قیمت برخی کالاها شد و فشار زیادی را بر مردم تحمیل کرد، اما با تلاش بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های ذیربط و تصمیماتی که در شورای عالی اقتصادی قوای سه گانه و ستاد اقتصادی دولت اتخاذ شد، امروز اشراف خوبی بر بازار بوجود آمده است.
رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور و اهتمام دولت در این راستا، گفت: متاسفانه برخی از صادرکنندگان تصور می‌کنند دولت از آنچه اعلام کرده عقب‌نشینی می‌کند، در حالی که با تصمیمات اتخاذ شده می‌توان با صادرکنندگانی که به مقررات اعلام شد عمل نمی‌کنند برخورد قانونی انجام داد.
واعظی تاکید کرد: سیاست دولت مبتنی بر امنیتی کردن مسائل اقتصادی کشور نیست، اما آنچه اهمیت دارد این است که در شرایط کنونی باید ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد بازگردد تا بتوانیم پاسخگوی نیازهای کشور باشیم.
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه امروز همه باید احساس مسئولیت کرده و به دولت و بالندگی اقتصاد کشور کمک کنند، افزود: بانک مرکزی و سایر بانک‌های عامل کشور در شرایط جنگ اقتصادی آمریکا باید برای تامین نقدینگی مورد نیاز برای وارد کردن مواد اولیه واحدهای تولیدی به کمک تولید کنندگان کشور بیایند و تسهیلات لازم را ارائه دهند و این موضوعی است که رئیس جمهور با جدیت آن را دنبال می‌کند.
واعظی ادامه داد: بانک‌ها بر‌اساس تکلیف قانونی خود باید با فروش اموال و دارایی مازاد و انتقال سرمایه نقدی حاصل از آن به چرخه اقتصاد کشور، در این راستا گام مهم و تاثیرگذاری بردارند.
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه استان گلستان دارای مردمانی سخت کوش، خونگرم و وحدت آفرین است، گفت: در این استان همزیستی مسالمت‌آمیز و صمیمانه‌ای میان اقوام مختلف برقرار بوده و انگیزه فراوانی برای کار و تلاش در راستای توسعه استان دیده می‌شود.
واعظی با تاکید بر ضرورت محرومیت زدایی از نقاط محروم و کمتر توسعه یافته استان گلستان و ضرورت برنامه‌ریزی‌ها برای توجه به اقشار ضعیف، تاکید کرد: امروز باید همه مسوولان در هر جایگاهی که هستند در راستای تسهیل در توسعه اشتغال زایی برای جوانان تلاش کنند.
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه در اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها باید توجیه پذیر بودن اقتصادی آن را مدنظر قرار دهیم، افزود: طرح‌ها و پروژه‌هایی که در کشور اجرا می‌شود حتما باید ارزش افزوده مناسب را به همراه بیاورد.
واعظی با اشاره به اهمیت تلاش برای اجرای پروژه های زودبازده اشتغال‌زا برای جوانان در مناطق مختلف کشور، اظهار داشت: استان گلستان ظرفیت‌های خوبی در بخش کشاورزی، پرورش آبزیان و میگو و گردشگری دارد که می‌توان از آن‌ها به بهترین شکل استفاده و در مسیر توسعه این استان بهره برداری کرد.
رئیس دفتر رئیس جمهور عدم تصدی‌گری دولت و واگذاری طرح‌ها و پروژه‌ها به بخش خصوصی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: اقتصاد کشور شکوفا نمی‌شود، مگر آن‌که دستگاه‌های حاکمیتی تصدی‌گری را کاهش دهند و بخش خصوصی سهم حداکثری در اقتصاد کشور داشته باشد.
واعظی همچنین بر ضرورت تشکیل کمیته‌ای به منظور پیگیری تعهدات دستگاه‌های دولتی و خصوصی در استان‌های مختلف از جمله استان گلستان تأکید کرد و آن را در روند عملیاتی شدن تعهدات مؤثر دانست.
انتهای پیام/س
سفر رییس دفتر رییس جمهور به گلستان