خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

حکمتیار: دولت‌های وابسته، طالبان و گروه‌های مجاهدنما نتوانستند به جنگ افغانستان پایان دهند

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 02 اسفند 1397 - 12:15
رهبر حزب اسلامی حکمتیار در افغانستان در حالی که به درگیری‌های خونین کابل در گذشته متهم است، به خبرنگاران گفت که حکومت‌های وابسته در گذشته و حال همچنین طالبان و گروه‌های مجاهدنما توانایی پایان جنگ افغانستان را نداشتند.
افغانستان،حكمتيار،كابل،اسلامي،كشور،رهبر،حكومت،حزب،نيروهاي،خو ...

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی در افغانستان به خبرنگاران در کابل گفت که نیروهای شوروی سابق و سازمان ناتو با همه تجهیزات در افغانستان شکست خوردند.
وی افزود: نیروهای ناتو در 18 سال گذشته نتوانستند به اهداف این سازمان برسند.
حکمتیار با اشاره به درگیری‌های خونین گذشته در افغانستان نیز خاطرنشان کرد که پس از خروج نیروهای شوروی، حکومت ائتلافی کمونیستی و برخی از گروههای مجاهدنما وابسته به یکی از کشورهای خارجی نیز توانایی پایان جنگ در این کشور را نداشتند.
رهبر حزب اسلامی ادامه داد که این جریان‌ها سبب ایجاد درگیری‌های خونین شدند و پایتخت افغانستان را ویران کردند.
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از مقامات در گذشته و حال افغانستان، گلبدین حکمتیار را عامل جنگ‌های خونین کابل معرفی می‌کنند.
پس از سقوط دولت کمونیستی «دکتر نجیب» رهبران جهادی افغانستان طبق پیمان پیشاور که برای تقسیم صلح آمیز قدرت، ایجاد حکومت انتقالی و برگزاری انتخابات صورت گرفته بود، در سال 1992 میلادی به جز حکمتیار این طرح را پذیرفتند.
اگر چه رهبران جهادی افغانستان به حکمتیار پیشنهاد دادند تا به عنوان نخست وزیر در دولت اسلامی افغانستان که از سوی مجاهدین ایجاد می‌شد ایفای نقش کند اما او درصدد حاکمیت کامل در افغانستان بود که به همین دلیل با حمله کابل جنگ‌های داخلی در این کشور رقم خورد.
پیش از این نیز در فضای مجازی فیلمی منتشر شده بود که در آن «احمدشاه مسعود» قهرمان ملی افغانستان از حکمتیار می‌خواهد تا از حمله به کابل خودداری کند و سبب آغاز درگیری داخلی بین رهبران جهادی نشود اما این تلاش نتیجه‌ای در پی نداشت.
کمیته بین‌المللی «صلیب سرخ» حکمتیار را مسئول مستقیم کشته و زخمی شدن دستکم 10 هزار غیرنظامی در شهر کابل می‌داند.
وی متهم است که درسال‌ 1992 در جریان حمله به کابل عمدا به کشتار غیرنظامیان پرداخته‌ است و همچنین زندان‌های شخصی در خاک پاکستان داشته و مانع فعالیت نهادهای بین‌المللی خیریه در کمپ‌های مهاجرین شده است.
با این حال، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در نشست امروز به خبرنگاران گفت که طالبان که از حمایت‌های مالی عربستان، امارات، آمریکا و پاکستان برخوردار بودند نیز در مدت کوتاه حکومت این گروه بر افغانستان نیز جنگ‌های خونین را در این کشور رقم زد.
وی تاکید کرد که پایان جنگ در افغانستان با خروج نیروهای خارجی و تشکیل حکومت غیروابسته در این کشور امکانپذیر است.
رهبر حزب اسلامی همچنین درباره برگزاری لویه جرگه که بیشتر افغان‌ها آن را راه حل مشکلات افغانستان می‌انند نیز گفت که این جرگه بر مشکلات کشور می‌افزاید.
حکمتیار از طالبان خواست که با مذاکرات بین‌الافغانی، حکومت فراگیر، برگزاری انتخابات و آتش‌بس طولانی مدت موافقت کند.
وی از دولت افغانستان نیز خواست که در مدت آتش‌بس باید نیروهای طالبان که از جنگ تغذیه می‌شوند را مانند ارتش این کشور تامین مالی کند.
رهبر حزب اسلامی همچنین از برگزاری انتخابات پارلمانی پر از تقلب انتقاد کرد و به اصلاحات در کمیسیونهای انتخاباتی تاکید کرد.
انتهای پیام/.