خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

موفقیت ایران در مهار بیماری تراخم قبل از برنامه WHO

مهر | سلامت و پزشکی | پنجشنبه، 02 اسفند 1397 - 12:13
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به برنامه سازمان بهداشت جهانی برای کنترل تراخم تا سال ۲۰۲۰گفت:خوشبختانه ایران توانسته زودتر ازبرنامه هدف این سازمان موفق به مهار این بیماری عفونی چشمی شود.
كشور،بهداشت،بيماري،سلامت،شبكه،اشاره،تراخم،رئيسي

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رئیسی صبح پنجشنبه در یازدهمین جشنواره علوم بینایی که در بیمارستان فارابی برگزار شد، اظهارداشت: هر دستاوردی که در حوزه سلامت کشور شاهد آن هستیم، ناشی از شبکه بهداشتی است که آن را اجرا کرده ایم.
وی با اشاره به وجود بیش از ۱۸ هزار خانه بهداشت در کشور، ادامه داد: هم اکنون بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ مرکز جامع سلامت و ۵ هزار پایگاه سلامت مشغول ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم در سراسر کشور هستند.
معاون وزیر بهداشت همچنین از فعالیت بیش از ۳۰ هزار بهرورز برای ارائه خدمات ادغام یافته در حوزه سلامت خبر داد و گفت: هم اکنون بیش از ۹۷ درصد مردم کشور به آب سالم دسترسی دارند که این از ثمرات شبکه بهداشتی کشور است.
وی در ادامه به بیماری تراخم که نوعی عفونت چشمی است اشاره کرد و افزود: این بیماری در ۴۴ کشور دنیا وجود داشته و بیش از ۳۰۰ میلیون نفر گرفتار آن هستند.
رئیسی با اعلام این مطلب که تاکنون ۸ کشور موفق شده اند گواهی مهار این بیماری را دریافت کنند، اظهارداشت: سه کشور آن در منطقه آفریقا و آسیا قرار دارند که شامل عمان، مراکش و جمهوری اسلامی ایران است و این افتخار بزرگی است که حاصل سال ها تلاش در شبکه بهداشت کشور بوده است.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هم اکنون کشورهایی همچون سودان، سومالی، پاکستان و مصر درگیر تراخم هستند، تأکید کرد: در برخی از کشورها همچون افغانستان نیز هنوز سازمان بهداشت جهانی برای مهار این بیماری برنامه ای ندارد.
رئیسی با اشاره به برنامه سازمان بهداشت جهانی برای کنترل تراخم تا سال ۲۰۲۰ افزود: پیش بینی می شود سازمان بهداشت جهانی بتواند به ۸۰ درصد اهداف کنترل این بیماری در دنیا دست یابد، در حالی که ما سال ها قبل توانسته ایم این بیماری را کنترل و مهار کنیم و این نشان از قدرت شبکه بهداشت و نظام سلامت ایران است.