خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فرهنگ تفکیک زباله در همدان نهادینه شد

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 02 اسفند 1397 - 12:12
معاون خدمات شهری شهرداری همدان گفت: فرهنگ تفکیک زباله تر از خشک در همدان نهادینه شده است.
زباله،همدان،شهري،معابر،خشك،شهروندان،شهر،شهرداري،نظافت،افزايش ...

وحید علی ضمیر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: سرانه تولید زباله کشوری 810 گرم است که مقدار سرانه زباله تولیدی در همدان نشان می‌دهد تلاش‌ها برای کاهش تولید زباله در همدان موثر بوده است.
وی با بیان اینکه حدود 900 نفر نیروی خدمات شهری در جمع‌آوری و پاکیزه‌سازی معابر شهری همدان نقش دارند، افزود: جمع‌آوری مکانیزه را برای سرعت در نظافت معابر و بهبود نظافت اجرایی کردیم.
اکنون 50 دستگاه مکانیزه جمع‌آوری زباله شهری همدان را انجام می‌دهند.
معاون خدمات شهری شهردار ی همدان ابراز کرد: با پردازشی که ازمقدار زباله تحویلی توسط شهروندان به خودرو‌های جمع‌آوری زباله داشتیم، اکنون 78 درصد زباله‌ها «تر» و بقیه خشک است.
حدود 20 درصد از پسماند خشک هم توسط پیمانکاران طرف قرار داد شهرداری جمع‌آوری و جداسازی زباله از مبدا را انجام می‌دهند.
علی‌ضمیر اظهار داشت: برای حمل زباله‌های عفونی هم برنامه‌ریزی شده و خودروی اختصاصی این زباله‌ها را حمل می‌کند که البته طبق قانون بی‌خطر‌سازی زباله‌ها، قبل از تحویل به شهرداری به نهاد‌های تولید‌کننده این پسماند‌ها ارتباط دارد.
اکنون 6 تن زباله از این نوع در شهر همدان توسط خودروی مخصوص آن جمع‌آوری و دفع بهداشتی می‌شود.
وی با بیان اینکه شهرداری همدان فضایی خاص را هم برای دفن پسماند‌های ساختمانی در نظر گرفته است؛ گفت: شاید روزانه یک هزار تن نخاله ساختمانی ناشی از ساخت‌وساز جدید با بهسازی ساختمان‌ها جمع‌آوری به این نقطه حمل می‌شود.
برای پیشگیری از تخلیه نخاله‌ها در معابر هم نظارت چند‌گانه داریم.
معاون خدمات شهری شهردار ی همدان گفت: برای افزایش فرهنگ‌جداسازی زباله خشک از تر برنامه‌های آموزشی متعدد متناسب با جامعه هدف در همدان توسط سازمان پسماند اجرا شده است و برای تشویق دانش‌آموزان به گسترش این فرهنگ در خانواده‌ها هم در برنامه‌هایی خاص هدایایی به دانش‌آموزان اهدا شده است.
علی‌ضمیر اظهار داشت: در 13 نقطه از شهر هم جایگاه‌هایی را برای تحویل زباله خشک جدا‌سازی شده توسط شهروندان پیش‌بینی کردیم که در حوزه ترغیب شهروندان برای همکاری در جداسازی زباله خشک از تر، هدایای مادی و معنوی به شهروندان اهدا شده است و زباله‌های خشک آنان را به نرخ روز پیمانکار طرف قرارداد شهرداری همدان خریداری کرده است.
وی با اشاره به اینکه به ماه پایانی سال و خانه‌تکانی وارد شدیم و در این ماه همیشه شاهد افزایش زباله شهروندان هستیم تصریح کرد: انتظار داریم شهروندان با نیرو‌های خدمات شهری و پاکبان شهرداری همکاری بیشتر داشته و به مرور و در ساعت تعیین شده زباله خود را تحویل ماموران دهند تا انباشت وقت و بی‌ وقت زباله در معابر شهری منظر ناخوشایندی در معابر همدان به وجود نیاورد.
معاون خدمات شهری شهردار ی همدان با اشاره به اینکه وقتی به روز‌های خانه‌تکانی پایان سال نزدیک می‌شویم نوبت‌کاری جمع‌آوری زباله و پسماند شهر را افزایش می‌دهیم، گفت: جمع‌آوری زباله خشک شهر همدان 20 تا 25 درصد نسبت به سال قبل افزایش دارد، موید آن است که شهروندان همدانی در جدا سازی زباله همکاری مناسب با شهرداری داشتند.
به گزارش تسنیم از همدان، شهر همدان حدود 11 میلیون‌ متر‌مربع معابر شهری دارد که هر روز زحمت نظافت این معابر با پاکبان‌های عزیز و زحمتکش است.
این عزیزان قبل از طلوع خورشید و باز هم قبل از غروب خورشید مشغول نظافت معابر شهرند پس ضرورت دارد که افزون بر بهبود و جداسازی زباله تر از خشک شهروندان هم توجه کنند که شهر آنها خانه‌اشان است و نباید شهر را با ریختن انواع زباله به خصوص ته سیگار آلوده کنند.
آن هم شهری که مظهر تاریخ و تمدن چند هزار ساله و مقصد گردشگران متعدد از نقاط مختلف کشور است.
انتهای پیام/ ت