خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مسئولیت مرزها بر دوش مرزبانان افتاده است

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | پنجشنبه، 02 اسفند 1397 - 11:56
رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی گفت: همه بار‌ مرزها بر دوش مرزبانی قرار گرفته است در حالی‌که حل مسائل مرزی وابسته به حل مسائل اجتماعی و فرهنگی آن است.
مرز،وحيدي،دفاعي،دفاع،مرزنشينان،مجاور،سردار

سردار وحیدی:
به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی صبح امروز در همایش تخصصی بررسی تحولات ژئوپلیتیکی مرز‌های جمهوری اسلامی ایران که در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد، گفت: موضوع مرز‌ها بسیار اهمیت دارد.
در زمان‌های گذشته از واژه سرحدات برای مرز‌ها استفاده می‌شد و از آن یک مفهوم برداشت می‌کردند و اکنون هم از واژه مرز استفاده می‌شود.
وحیدی با اشاره به اینکه در ذهن ما مرز به عنوان یک خط فرض می‌شود؛ افزود: مرز یک خط نیست و هنگامی که از مرز صحبت می‌کنیم از یک منطقه و مجموعه به هم پیوسته سرزمینی صحبت می‌کنیم.
به همین دلیل مهم است تا با کارکرد‌های مختلف مرز آشنا شویم.
وحیدی در خصوص کارکرد‌های مختلف مرز تصریح کرد: مرز‌ها کارکرد‌های مختلفی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی دارند.
ما در دوران دفاع مقدس به مرز‌ها تنها دو نوع نگاه دفاعی و امنیتی داشتیم.
نتیجه این نوع نگاه ما باعث شده تا همه بار‌ها بر دوش مرزبانی قرار گیرد در حالی‌که حل مسائل مرزی وابسته به حل مسائل اجتماعی و فرهنگی آن است.
رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی با اشاره به فرصت‌های بزرگ موجود در مرز‌ها گفت: تمامی اقوامی که در مرز‌های مجاور قرار دارند روزی جزء ایران بودند و اگر در مرز‌ها درست کار کنیم نه تنها مرزنشینان ما حافظ مرز‌های ما هستند؛ بلکه مرزنشینان در مرز‌های کشور‌های مجاور نیز مرزبان‌های ما هستند.
خبر در حال تکمیل...