خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

زاخارووا: سخنان پوتین مقامات ناتو را عصبی و دستپاچه کرد

تسنیم | بین‌الملل | پنجشنبه، 02 اسفند 1397 - 11:54
سخنگوی وزارت خارجه روسیه یادآور شد، یک سال قبل مقامات ناتو سلاح‌های جدید روسیه را «فیلم بچه‌گانه روسی» و «بلوف زدن کرملین» می‌نامیدند، ولی اکنون با شنیدن سخنان ولادیمیر پوتین تازه درک کرده‌اند که تسلیحات نظامی روسی واقعی هستند.
روسيه،ناتو،آمريكا،پوتين،روسي،سخنان،اقدامات،رئيس،ولاديمير،عصب ...

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) یک سال قبل انواع جدید تسلیحات نظامی را «عجیب و غریب» می‌نامید، پس چرا اکنون از سخنان رئیس جمهور "ولادیمیر پوتین" درباره امکان استفاده از آنها علیه مکان‌های استقرار موشک‌هایی که امنیت روسیه را تهدید کنند، عصبی شده است.
زاخارووا در واکنش به سخنان "پیرس کازالت" معاون سخنگوی رسمی ناتو درباره سخنرانی روز گذشته "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در نشست مجمع فدرال (نمایندگان دو پارلمان) به شوخی به وی توصیه کرد، نیازی به عصبی شدن نیست.
کازالت گفته بود، مقامات بروکسل به پیام رئیس جمهور روسیه توجه کرده و سخنان تهدیدآمیز وی را «غیرقابل قبول» می‌دانند.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه مقامات غربی بارها اعلام کرده‌اند که تسلیحات نظامی جدید روسیه خطری برای کشورهای ناتو ندارد و این سلاح‌ها را «فیلم بچه‌گانه روسی» و "بلوف زدن کرملین» نامیدند، افزود: «پس اکنون چرا با شنیدن سخنان ولادیمیر پوتین به یکباره چنین عصبی و دستپاچه شدند.
آنها تازه درک کردند که سلاح‌های روسی واقعی هستند؟»
زاخارووا تاکید کرد که اقدامات طرف روسی تنها پاسخی به اقدامات کشورهای عضو ناتو و در واقع گسترش ناتو است.
وی تاکید کرد که مسکو قصد ندارد با این «اقدام متجاوزانه ناتو» کنار بیاید.
این دیپلمات روس افزود: «آیا شما واقعا تصور کردید که بعد از گسترش ناتو، خارج شدن آمریکا از پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط، افزایش حضور نظامی آمریکا در کشورهای اروپایی و دخالت بی پایان آمریکا در امور داخلی سایر کشورها، روسیه دست روی دست گذاشته و منتظر تحقق تهدیدات واقعی علیه امنیت ملی خود خواهد نشست!
مقامات روسی بارها و بارها تکرار کرده‌اند که تدابیر اتخاذ شده تنها برای پاسخگویی به اقدامات متجاوزانه شرکای غربی آنهاست.
باید قبول کنید که اصولا اقدامات مضاعف در این رابطه بسیار مهم هستند.»
رئیس جمهوری روسیه روز گذشته (چهارشنبه) در پیام سالانه خود برای مجمع فدرال اعلام کرد که آمریکا با استقرار سامانه‌های پرتاب موشکی‌ در خاک رومانی، مستقیما و بطور جدی پیمان مربوط به نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط را نقض کرده است و وعده داد که در صورت استقرار موشک‌های آمریکایی در خاک اروپا، روسیه پاسخ متقارن و غیرمتقارنی به این اقدام خواهد داد.
پوتین تاکید کرد که سلاح‌های روسیه نه تنها کشورهایی را هدف قرار خواهد داد که موشک‌های آمریکایی در آنجا مستقر می‌شوند، بلکه در صورت تهدید علیه امنیت کشور، خاک خود آمریکا نیز هدف قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/