خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 02 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جنگ تحمیلی مصداق بارز تبدیل تهدیدها به فرصت در جامعه مهندسی است

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 02 اسفند 1397 - 11:45
استاندار اصفهان گفت: نمونه بارز تبدیل تهدیدها به فرصت در بین جامعه مهندسی، جنگ تحمیلی بود که امروزه جامعه را سربلند کرده و در منطقه و جهان با افتخار از آن یاد می‌کنیم.
جامعه،مهندسي،اصفهان،مهندسان،كاري،نظام،وجدان،رضايي،استاندار،ك ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، عباس رضایی پیش از ظهر امروز در آیین بزرگداشت روز مهندس و تبیین نقش و انتظارات جامعه و نظام از مهندسان اظهار داشت: پزشکان در سال‌های اخیر که قانون نظام پزشکی مصوب شده استفاده‌های بسیاری از مجمع خود برده‌اند که رشته‌های مختلفی هم دارد.
وی افزود: 4 دهه از انقلاب اسلامی گذشته و 2 سال از عمر سازمان‌های نظام مهندسی می‌گذرد که کاهش تصدی‌گری دولت و افزایش مشارکت و حضور بخش خصوصی متخصص از اهداف اصلی تشکیل سازمان‌های تخصصی بود.
استاندار اصفهان تصریح کرد: اعتقاد ما این است که تا زمانی که کار مردم را به خود مردم واگذار نکنیم و از دولتی بودن رها نشویم، روز به روز بیشتر با مشکلات مواجه خواهیم شد لکن تقویت و به‌کارگیری بخش خصوصی فساد اداری و سازمانی و سیستماتیک را کاهش خواهد داد.
وی ادامه داد: حضور صدها مهندس عضو پارلمان‌های بزرگ ظرفیت بزرگ اجتماعی است و تشکیل مجمع هماهنگی آن‌ها اقدامی در خور توجه است.
رضایی بیان کرد: ساختمان تنها سازه فیزیکی نیست بلکه اقتصاد و اجتماع و هویت جامعه در آن بازتاب خواهد داشت و برای شناخت دوره‌های مختلف تاریخی و فرهنگی یک جامعه معماری آن حایز اهمیت است و یکی از دلایل گردشگری اصفهان همین مورد است.
وی افزود: دیگر تولیدات مهندسی چون معادن و کشاورزی نیز نشان دهنده دغدغه توسعه مهندسان است، کشاورزی سنگ بنای توسعه هر کشور است که استان اصفهان در حوزه محصولات استراتژیک موقعیت خوبی دارد و در زمنیه معادن هم جزء 3 استان اول کشوریم.
استاندار اصفهان با بیان اینکه جامعه مهندسی نقش مهمی در کارآفریی و پیشرفت کشور و توسعه اقتصادی جامعه خواهد داشت، گفت: هر دولتی که روی کار می‌آید شعاری برای خود در نظر دارد که همگی سرلوحه اقدامات مهندسان برای پویایی اقتصاد آن جامعه است.
وی افزود: وجدان کاری و اخلاق حرفه‌ای نیز در بین مهندسان بسیار چشمگیر بوده و سلامت اداری و سازمانی، تقویت برند جامعه مهندسی و وجدان کاری و اخلاق حرفه‌ای سرلوحه و محوریت فعالیت‌های مهندسان است.
رضایی با اشاره به انتقاد مردم از عملکرد کارکنان سازمان‌ها بیان کرد: وجدان کاری باعث افزایش بهره‌وری و نظم اقتصادی خواهد شد که مقوله‌ای است فرهنگی و تربیتی و باید روی آن سرمایه گذاری کرد سپس با جدیت نظارت کرد تا تخلفات و سستی‌ها کاهش یابد.
وی افزود: دغدغه اجتماعی نیز مفهوم دیگری است که در کنار وجدان کاری باید به آن توجه کرد تا همانند معماران گذشته اصفهان که توانستند با این دغدغه‌ها و ساخت بناهای تاریخی منحصربفرد اصفهان را به نصف جهان تبدیل کنند، فعالیت کرد.
استاندار اصفهان تصریح کرد: جامعه مهندسی قادر است از بحران‌های بسیاری مانند بحران زلزله، کم آبی، بی‌وجدانی و کم کاری و غیره جلوگیری کند که مستلزم یک خرد جمعی است تا بتوان با تهدیدها مقابله و آن‌ها را به فرصت تبدیل کرد.
وی ادامه داد: نمونه بارز تبدیل تهدیدها به فرصت در بین جامعه مهندسی، جنگ تحمیلی بود که امروزه جامعه را سربلند کرده و در منطقه و جهان با افتخار از آن یاد می‌کنیم.
رضایی از عدم تعادل و همکاری بین نهاد دولتی و سازمانهای مختلف نظام مهندسی، عدم هماهنگی و یکپارچگی درون سازمانی نظام مهندسی، وجود رکود در بازار عرضه و تقاضا، کاهش اعتماد عمومی به نهادهای مختلف، عدم تجهیز به تکنولوژی و فناوری نوین بعنوان 6 چالش عمده جامعه مهندسی نام برد.
وی ادامه داد: وجود میراث ارزشمند و آثار تاریخی و معماری، هنر کشاورزی و احداث قنات، وجود هزاران مهندس متخصص و گردش مالی خوب و تعامل گسترده از نقاط قوت جامعه مهندسان است.
استاندار اصفهان بیان کرد: چالش‌ها و بحران‌ها علی‌رغم اینکه در باور عمومی تهدید کننده هستند اما فرصت مناسبی است که بتوان از آن استفاده کرد و در این راستا باید بخشی نگری و تشکیل نگاه فرابخشی را مدنظر قرار داد.
وی خاطرنشان کرد: خلق برند معتبر و قوی در اصفهان وظیفه مهم جامعه مهندسی استان است که با تعامل و همکاری برای تحقق این مهم باید تلاش بسیاری انجام داد.
انتهای پیام/ش