خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نیاز ۵۰ میلیاردی برای تکمیل پروژه‌های آبرسانی به دشت‌های پلدختر

مهر | استان‌ها | پنجشنبه، 02 اسفند 1397 - 10:41
پلدختر- نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی، از نیاز ۵۰ میلیاردی برای تکمیل پروژه‌های آبرسانی به دشت‌های این شهرستان خبر داد.
پلدختر،كشاورزي،جهاد،پروژه،شهرستان،استان،وزير،مزارع،لرستان،تو ...

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا کاظمی صبح پنج شنبه در مراسم افتتاح مجتمع ماهیان خاویاری پلدختر با حضور وزیر جهاد کشاورزی در سخنانی با اشاره به اینکه ابتدای امسال با تدبیر استاندار لرستان بیش از ۱۰۰ پروژه اولویت دار در استان در دستور کار قرار گرفت، اظهار داشت: در این راستا ایستگاههای پمپاژ آب در شهرستان پلدختر از جمله این پروژه ها است.
نیاز ۵۰ میلیاردی برای تکمیل پروژه‌های آبرسانی به دشت‌ها
وی با تاکید بر اینکه اگر پیشرفتی در حوزه آبیاری تحت فشار، اجرای پروژه های آبرسانی و ...
داریم به دلیل تدبیر استاندار لرستان و رئیس سازمان جهاد کشاورزی بوده است، افزود: با توجه به اینکه پروژه های آبرسانی دشت ها و اراضی شیب دار که در دستور کار وزارت جهاد بوده و این پروژه ها در دشت های «رنگین بان»، «چم مهر»، «جایدر»، «واشیان»، «جلگه»، «زیودار»، «ملیون»، «آمیران کوشکی» پلدختر با حدود پنج هزار هکتار در دست اجرا هستند.
نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: یکی از این پروژه ها طی امروز با حضور وزیر جهاد کشاورزی افتتاح می شود، چند مورد از آنها نیز تا قبل از عید به بهره برداری خواهند رسید و تا فصل بهار نیز مابقی به نتیجه می رسند.
کاظمی با تاکید بر اینکه نیاز بوده که وزیر جهاد کشاورزی حمایت داشته باشند که پروژه آبیاری تحت فشار در این دشت های پلدختر عملیاتی شود، گفت: حدود ۵۰ میلیارد اعتبار در این زمینه نیاز بوده تا تکمیل شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بین یک ماه تا ۴۵ روز گذشته دو سیلاب را در شهرستان پلدختر داشته ایم و خسارت های بسیار زیادی به مزارع، باغات، جاده های بین مزارع و ...
وارد شده است، افزود: در این راستا نیاز بوده که وزیر جهاد کشاورزی توجه ویژه در این حوزه داشته باشد چرا که کشاورزان دسترسی به مزارع خود در برخی مناطق را ندارند و امکانات استانی در این رابطه نتوانستند به طور کامل این مشکل را حل کنند.
ضرورت افزایش تسهیلات جبران خسارت‌های بخش کشاورزی
نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به شرایط خاص این شهرستان و وجود رودخانه های «کشکان» و «سیمره» در پلدختر، اظهار داشت: با توجه به این شرایط اگر ایستگاههای پمپاژ آب پیش بینی شده از سوی جهاد کشاورزی در این شهرستان عملیاتی شود تحولی در شهرستان پلدختر و استان لرستان ایجاد می شود و بخش عمده ای از نیازهای استان و خارج از استان را تامین کرد.
کاظمی، تصریح کرد: با توجه به کوهستانی بودن پلدختر، وقوع سیلاب های اخیر و خسارت به مزارع کشاورزی، باغات، روستاها و ...
اجرای بندهای خاکی در این شهرستان ضروری است و انتظار بوده که دستور ویژه ای از سوی وزیر جهاد کشاورزی برای اجرا و اختصاص اعتبار برای آنها صورت گیرد.
وی همچنین با بیان اینکه عشایر لرستان، همدان و برخی استان های همجوار با جمعیت دامی حدود یک میلیون راس دام حدود شش تا هفت ماه در منطقه پلدختر زندگی می کنند، نمی توانند دام های خود را صادر کنند و باید فکر اساسی در این رابطه صورت گیرد، افزود: همچنین اعتبار استمهال وام های کشاورزی کافی نیست و روستائیان و کشاورزان انتظار دارند که افزایش پیدا کند.