خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 30 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اندر حکایت کوچ زودهنگام عشایر و مشکلات موجود

فارس | استان‌ها | پنجشنبه، 02 اسفند 1397 - 09:52
همواره با نزدیک شدن به فصل بهار کوچ شاهد زودهنگام عشایر هستیم؛ موضوعی که با مشکلات فراوانی همراه است.
عشاير،بروجرد،كوچ،استان،مشكلات،زودهنگام،شهرستان،تقويم،مراتع،ل ...

به گزارش خبرگزاری فارس از بروجرد، با نزدیک شدن به فصل بهار شاهد آغاز کوچ عشایر در مناطق زاگرس نشین هستیم و در این بین استان لرستان دارای معبر عبور بسیاری از عشایر است.
اما هر ساله با آغاز کوچ عشایر شاهد بروز برخی مشکلات برای این قشر زحمت‌کش از جامعه هستیم؛ مشکلاتی که هم موجب آزردگی آنان و هم موجب آزردگی دیگر شهروندان می‌شود.
تا کنون وعده‌های بسیاری برای رفع مشکل عشایر لرستان داده شده است اما هر بار این وعده‌ها در حد شعار بوده و تا کنون اقدامی اساسی برای رفع مشکلات موجود برداشته نشده است.
از طرفی موضوع مهمی که در بروز مشکلات تاثیر بسیاری دارد این است که تقویم کوچ عشایر رعایت نشده و بسیاری از مشکلات به واسطه بی‌توجهی به این موضوع شکل می‌گیرد.
در همین راستا جلسه ساماندهی کوچ عشایر در بروجرد برگزار شد تا بلکه تصمیماتی در جهت رفع مشکلات عشایر اخذ و عملیاتی شود.
عدم رعایت تقویم کوچ ریشه همه مشکلات است
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد از این شهرستان به عنوان معبری برای عبور عشایر کوچ‌رو غیر بومی یاد کرد و گفت: هر ساله رعایت نکردن تقویم کوچ از سوی عشایر آن هم به دلایل مختلف موجب شده که خسارات عدیده‌ای را متحمل شویم.
امیر ثقلینی اظهار کرد: در حالی نیمه اردیبهشت ماه به عنوان تقویم کوچ و آغاز کوچ ییلاقی عشایر تعیین شده که همه ساله ما در شب عید شاهد حضور عشایر در مراتع بروجرد هستیم و این میزبانی زودهنگام و چرای مفرط دام‌ها، آسیب‌های جدی به عرصه‌های مرتعی بروجرد وارد می‌کند.
وی از بروجرد به عنوان باراندازی برای عشایر کوچ‌رو یاد و بیان کرد: حضور زودهنگام عشایر و اقامت طولانی مدت آن‌ها در این شهرستان علاوه بر تخریب مراتع و عرصه‌های طبیعی، مشکلات بهداشتی و اجتماعی را به دنبال داشته و گاه منجر به درگیری عشایر با روستاییان و دامداران بومی می‌شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد ادامه داد: بر اساس برنامه زمان‌بندی کوچ عشایر و حرکت آن‌ها از مبدا تا مقصد در حالی بروجرد تنها باید 48 ساعت میزبان عشایر کوچ‌رو باشد که این شهرستان به محلی برای اتراق بلندمدت آنان تبدیل شده است.
بروجرد؛ اتراق‌گاه امن دام‌های عشایر غیر بومی
ثقلینی افزود: در حالی گرمای هوا و خشک شدن مراتع استان خوزستان عشایر را وادار به کوچ پیش از موعد می‌کند که استان همدان تا قبل از زمان تعیین شده از ورود زودهنگام دام‌های عشایر به مراتع خود جلوگیری کرده و با این تفاسیر بروجرد به اتراق‌گاهی امن برای دام‌های آنان تبدیل می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: این ناهماهنگی بین استان‌های مبدا و مقصد موجب شد که سال گذشته شاهد حضور بیش از یک میلیون راس دام عشایر در بروجرد آن هم نه تنها در مراتع که حتی در کف خیابان‌های آن باشیم.
رئیس اداره منابع طبیعی بروجرد گفت: موضوع اصلی این است که با عبور عشایر کوچ‌رو از مرزهای استان خوزستان و ورود به لرستان تمهیداتی برای اقامت آنان در شهرستان پل‌دختر اندیشیده نشده و این عشایر و بدون توقف در دیگر شهرهای استان مستقیما دام‌های خود را وارد حوزه شهرستان بروجرد می‌کنند.
ثقلینی اظهار کرد: این در حالی است که با ایجاد اقامتگاه و تامین آب و علوفه مورد نیاز دام‌های عشایر در مبادی ورودی لرستان می‌توان ترتیبی اتخاذ کرد که از حضور زودهنگام آنان در مراتع بروجرد جلوگیری شود.
بروجرد زیان اتراق طولانی مدت عشایر را می‌پردازد
رییس اداره محیط زیست بروجرد نیز این شهرستان را حیاط خلوتی برای حضور عشایر کوچ‌رو استان‌های همجوار دانست و گفت: مادامی که اتراق دام‌های آنان به جای 48 ساعت به 20 روز افزایش می‌یابد، معلوم است زیان این اتراق طولانی مدت را ما می‌پردازیم.
مصطفی مصطفی‌وند بیان کرد: این حضور زودهنگام و طولانی مدت موجب تخریب زیستگاه‌ها و از بین رفتن آبشخورهای حیات وحش بروجرد شده و از طرف دیگر سیمای نازیبایی به این شهر می‌دهد.
شرایط اقلیمی تاریخ کوچ را تعیین می‌کند
در همین راستا مدیرکل امور عشایری لرستان گفت: استان ما به دلیل برخورداری از مواهب خدادادی، شرایط زیستی را برای عشایر فراهم کرده است.
سعید کریمی اظهار کرد: معیشت جامعه عشایری اقتضا می‌کند که متناسب با شرایط اقلیمی کوچ کنند، به عبارت بهتر این شرایط تاریخ کوچ ییلاقی و قشلاقی را برای آنان تعیین می‌کند.
وی با دفاع از عشایر و اینکه کوچ زودهنگام آنان دلایل مختلفی دارد، عنوان کرد: گرم شدن هوا در استان خوزستان علاوه بر اینکه موجب خشک شدن علوفه خوراک دام عشایر می‌شود، شیوع بیماری یرقان را در بین دام‌های آنان نیز به دنبال دارد.
مدیرکل امور عشایری لرستان البته با بیان اینکه نباید استان و شهرستان بروجرد ضرر و زیان بستن گلوگاه‌های ورودی همدان بر روی دام‌های عشایر را بپردازد، بیان کرد: با این حال می‌شود با اتخاذ راهکارهای مناسب بستر را برای رعایت تقویم کوچ و کاستن از مشکلات بعدی فراهم کرد.
کریمی از اجرای مباحث ترویجی- آموزشی برای عشایر خبر و ادامه داد: معتقدم که بهترین شیوه برای رعایت تقویم کوچ این است که از طریق رایزنی با سران طوایف عشایری و آگاهی دادن به آنان در این باره مشکل کوچ زودهنگام را تا حدودی حل کرد.
حمایت از عشایر را وظیفه خود می‌دانیم
فرماندار بروجرد با اشاره به جایگاه انکار ناپذیر عشایر در کشور گفت: حمایت از این قشر تولیدکننده و رفع مشکلات آنان وظیفه‌ای است که برعهده همه ما گذاشته شده است.
عبدالرحیم رحیمی خود را روستازاده و طرفدار عشایر خواند و اظهار کرد: اگر شرایط جوی موجب کوچ زودهنگام ییلاقی عشایر از استان خوزستان شود، باید آنان در طول مسیر به سمت مقصد در حرکت باشند نه اینکه مقیم استان یا شهرستانی شوند.
وی عنوان کرد: اگر زمانی برای کوچ و یا اتراق عشایر در هر شهر و استان تعیین شده است، قانون باید در حد اعتدال و برای همگان رعایت شود، نه اینکه ما زیان حضور عشایر استان‌های همجوار را بپردازیم.
حل مشکلات نیازمند تصمیم مشترک سه استان است
فرماندار بروجرد برنامه‌ریزی برای زمان و چگونگی حرکت عشایر از استان مبدا به مقصد را کار بسیار دشواری ندانست و بیان کرد: اینکه ناهماهنگی در این زمینه موجب ورود زودهنگام و خروج دیرهنگام دام‌های عشایر از مراتع بروجرد شود، خسارات زیادی را به منابع طبیعی، عرصه‌های زیست محیطی و مزارع کشاورزی این شهرستان وارد می‌کند.
رحیمی تاکید کرد: با توجه به اینکه تصمیم‌گیری در خصوص تقویم کوچ و حرکت عشایر از خوزستان و با عبور از لرستان به سمت استان همدان نیازمند هماهنگی بین مسوولان سه استان است، می‌بایست جلسه‌ای به همین منظور تشکیل و در آن تصمیماتی مشترک اتخاذ شده و همگان ملزم به اجرای آن‌ها شوند.
انتهای پیام/85012