خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

قانون درباره مشمولانی که با مجوز به خارج از کشور رفته‌اند اما در موعد مقرر بازنگشته‌اند، چه می‌گوید؟

باشگاه خبرنگاران | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 02 اسفند 1397 - 09:06
كشور،وظيفه،مجوز،عمومي،موعد،مقرر،خدمت،صدور

دانستنی‌های سربازی/
اطلاعات مربوط به نحوه برخورد قانون با مشمولان خدمت وظیفه عمومی که با صدور مجوز از کشور خارج شده‌اند، اما در موعد مقرر بازنگشته‌اند را در این گزارش بخوانید.
به گزارش خبرنگار حوزه نظام وظیفه گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، مطابق قوانین موجود در ارتباط با سربازی و خدمت وظیفه عمومی، با آن دسته از مشمولانی که با صدور مجوز به خارج از کشور سفر کرده‌اند، اما در موعد مقرر به کشور بازنگشته‌اند، معاونت موظف است مراتب را به متعهد و یا سازمان مربوط اعلام کند و اقدامات لازم را برای اخذ مبلغ تضمین و لغو تعهد را به عمل آورده، در این صورت پذیرش تعهد مجدد از این گونه افراد مجاز نخواهد بود.
بیشتر بخوانید؛ برادران شهدا و جانبازان چگونه از سربازی معاف می‌شوند؟
همچنین در رابطه با سازمان‌ها، اگر تعداد عدم مراجعت به بیش از ۱۰ درصد برسد، ضمانت آن‌ها دیگر معتبر نخواهد بود و ودیعه فرد به نفع دولت ضبط خواهد شد و درصورت ورود به غیبت همانند سایر غایبین خدمت وظیفه عمومی رفتار خواهد شد.
اما در رابطه با امکان پذیر بودن صدور مجوز خروج از کشور، برای آن دسته از دانشجویانی که با موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه و وظیفه عمومی در حال تحصیل در سنوات ارفاقی هستند بلامانع است، اما بعد از فراغت از تحصیل اجازه خروج از کشور دیگر صادر نمی‌شود.
انتهای پیام/
قانون با مشمولانی که با مجوز از کشور خارج شده‌اند، اما در موعد مقرر بازنگشته‌اند، چگونه برخورد می‌کند؟