خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مردم خوی چشم‌انتظار افتتاح بیمارستان آیت‌الله خویی؛ وعده‌‌ای که 25 ساله شد

تسنیم | استان‌ها | پنجشنبه، 02 اسفند 1397 - 01:06
وعده‌های تکراری افتتاح بیمارستان آیت‌الله خویی شهرستان خوی در حالی تا 25 سال ادامه یافته که مردم این منطقه و شهرهای شمال آذربایجان غربی از نبود امکانات و تخت بیمارستانی کافی رنج می‌برند و برای درمان بیماری‌های ساده به تبریز و ارومیه سفر می‌کنند.
بيمارستان،افتتاح،خوي،خويي،آذربايجان،غربي،ساخت،شهرستان،بيمارا ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، خوی به عنوان یکی از بزرگترین شهرستان‌های آذربایجان‌غربی با تاریخی کهن با وسعت 5548 کیلومتر مربع در شمال غرب ایران و آذربایجان در دشتی وسیع واقع شده است که با جمعیتی بالغ بر 348٬664 نفر یکی از شهرهای پرجمعیت استان پس از ارومیه به شمار می‌رود.
خوی، فیرورق، دیزج دیز، ایواوغلی، زرآباد و قطور شهرهای این شهرستان را تشکیل می‌دهند و در این میان مرز رازی یا گمرک رازی خوی در بخش قطور در فاصله 75 کیلومتری این شهر و پنج کیلومتری شهر قطور و در مرز ایران با ترکیه قرار دارد که از اهمیت بسیاری برخوردار است.
خوی به عنوان یکی از شهرستان‌های آذربایجان غربی دارای پروژه‌های نیمه‌ تمام بسیاری به ویژه در بخش بهداشت و درمان است که بیمارستان آیت‌الله خویی یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین این پروژه‌ها است، برنامه ساخت این بیمارستان از سال 72 و در زمینی به وسعت 37 هکتار به همت جمعی از خیرین آذربایجان غربی آغاز شد و اکنون 25 سال از زمان شروع اجرای عملیات ساخت آن می‌گذرد.
هرگز تصور نمی‌شد که کودکان دهه 70 که اکنون جوانان بیست و چندساله هستند شاهد روند بسیار کند ساخت این بیمارستان باشند، این جوانان حتی امیدی برای برطرف شدن نیازهای درمانی فرزندان خود در این بیمارستان را نیز ندارند.
عملیات ساخت این بیمارستان در سال 91 با کاهش تعداد تخت‌های آن به 220 تخت برای اتمام عملیات ساخت و تکمیل به دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی واگذار شد که به علت بی پولی که دلیل ناتمام ماندن بسیاری دیگر از پروژه‌های استان است این پروژه هم تکمیل نشد.
این بیمارستان به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه و مجاورت با شهرهای چالدران، ماکو و قره ضیاءالدین می‌تواند پذیرای تعداد بسیاری از بیماران این منطقه باشد اما بازدیدها، وعده‌ها، برنامه‌ها و در نهایت خلف وعده‌ها برای افتتاح این بیمارستان گویی پایانی ندارد، وعده افتتاح در هفته دولت، دهه فجر و امسال و سال آینده فقط و فقط جزیی از وعده‌های تکراری مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی است.
22 بهمن 97 هم گذشت و بیمارستان آیت‌الله خویی افتتاح نشد
چندی پیش وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جریان سفر سه روزه خود به آذربایجان غربی و در بازدید از بیمارستان آیت‌الله خویی در شهرستان خوی گفته بود: این بیمارستان در 2 سال اخیر پیشرفت خوب فیزیکی داشته و انتظار می‌رود در 22 به بهمن ماه 97 به افتتاح برسد.
حسن قاضی‌زاده هاشمی گفته بود: امیدوارم بیمارستان امام خمینی(ره) خوی زودتر از بیمارستان آیت‌الله خویی افتتاح شود و استاندار آذربایجان غربی خلف وعده‌ها و کم‌کاری‌ها توسط مسئولان مربوطه را در زمینه افتتاح این بیمارستان را پیگیری کند و با آن‌ها با جدیت برخورد کند.
وی معتقد است با اینکه کارهای زیادی در شهرستان خوی انجام شده ولی هنوز اتفاق خاصی در این شهرستان نیفتاده و امید می‌رود با احداث و افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی در این شهرستان رضایت مردم جلب شود.
به هر حال بیمارستان امام خمینی(ره) خوی زودتر از بیمارستان آیت‌الله خویی و اتفاقا با حضور رئیس جمهور افتتاح شد اما باز هم معلوم نشد چرا دولت برای اتمام این بیمارستان خیریه به اندازه کافی جدیت ندارد.
بیمارستان آیت‌الله خویی در سال 98 افتتاح می‌شود
بی‌توجهی 25 ساله به روند ساخت این بیمارستان در شمال غرب آذربایجان غربی و مقایسه و حساب‌وکتاب سرانگشتی با مدت‌زمان به سرانجام رسیدن عملیات اجرایی سایر بیمارستانهای در حال ساخت، ذهن هر بیننده و شنونده‌ای را درگیر خود می‌سازد، این پروژه با 35 درصد پیشرفت فیزیکی تحویل دانشگاه علوم پزشکی شد و با اختصاص اعتبارات لازم هم‌اکنون 98 درصد پیشرفت اجرایی دارد ولی چرا زودتر به بهره برداری رسانده نشده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی می‌گوید: بیمارستان آیت‌الله خویی که قرار بود در دهه فجر امسال افتتاح شود به علت مشکلات مالی در هفته سلامت یعنی اواسط اردیبهشت ماه 1398 افتتاح می‌شود.
جواد آقازاده می‌افزاید: ‌ هم اینک بیمارستان‌های پیرانشهر 64 درصد پیشرفت فیزیکی، اشنویه 40 درصد پیشرفت، نقده اخیراً شروع شده، مهاباد کلنگ زنی انجام شده و بوکان و تکاب نیز آماده افتتاح است و در هفته سلامت نیز بال دومبیمارستان 100 تختخوابی میاندوآب افتتاح خواهد شد.
وی می‌گوید: در چند سال اخیر بیمارستان‌های چالدران، پلدشت، شوط و بوکان افتتاح شده و شاخص تخت بیمارستانی را از 1 به 1.5 افزایش داده‌اند و اگر بیمارستان زنان ارومیه نیز راه‌اندازی شود آذربایجان غربی از متوسط کشوری هم بالاتر می‌رود.
بیمارستان‌های فعلی خوی پاسخگوی نیازهای بیماران نیست
با توجه به نسبت جمعیت خوی و تعداد تخت‌های بیمارستانی موجود در این شهر و حضور بیماران از شهرهای مجاور که به دلیل کمبود بیمارستان صورت می‌گیرد نیاز فوری و مبرمی برای افتتاح هرچه سریع‌تر این بیمارستان احساس می‌شود چراکه بیمارستان‌های فعلی این شهرستان اساساً پاسخگوی نیازهای بیماران مراجعه کننده به خوی نیست.
فرماندار خوی می‌گوید: هم‌اکنون 300 تخت بیمارستانی در خوی وجود دارد که با توجه به حضور بیماران از شهرهایی مانند چالدران و ماکو و خود شهرستان خوی جوابگوی نیازهای افراد نیست.
سید محمد عابدی معتقد است: بیمارستان آیت‌الله خویی در صورت اجرا دارای20 بخش اصلی حوزه درمان، شامل بخش‌های تخصصی جراحی مغز و اعصاب، قلب و عروق، کلیه و مجاری ادرار، غدد داخلی، امراض عفونی، خون، ارتوپدی، سوانح و سوختگی، چشم‌پزشکی، گوش، حلق و بینی، اعصاب و روان و دندانپزشکی خواهد بود.
وی می‌افزاید: احداث بیمارستان آیت الله خویی در مراحل پایانی قرار دارد و شامل بخش‌های ای، سی، یو و ان، آی، سی، یو و سی، سی، یو و دیالیز همچنین ست 20بخش و درمانگاه اختصاصی است.
آخرین وعده داده شده از سوی مسئولان مختلف اردیبهشت ماه سال آینده است، امید است که این وعده مانند وعده‌های تکراری سالیان گذشته بدون عمل باقی نماند چراکه علاوه بر رکورد شکنی پروژه ساخت این بیمارستان خطر فرسودگی قبل از استفاده نیز اسکلت این بیمارستان را تهدید می‌کند.
علاوه بر آن شاید بهتر باشد برای افتتاح طرحی که به طور مستقیم با بهداشت و درمان مردم یک منطقه در ارتباط است منتظر زمان‌ها و مناسبت‌های خاص مانند هفته دولت و هفته سلامت نبود، شاید بد نباشد اگر با توجه به زمان طولانی پروسه اجرایی و عملیاتی این پروژه و رکورد 25 ساله احداث آن روزی به عنوان "روز افتتاح بیماستان آیت‌الله خویی" در تقویم نام گذاری شود تا شاید آیندگان درسی برای تسریع در عملکردشان از آن بگیرند.
گزارش از مریم مرادی
انتهای پیام/ش