خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جهانگیری: نشد یکبار خصوصی‌سازی شود و کسی نگوید فساد شده است

مشرق | سیاسی | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 23:21
معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: امروز هرکس بخواهد درباره اقتصاد ایران صحبت کند، یکی از عیوب آن را دولتی بودن اقتصاد می داند، اما نشده است که یک خصوصی سازی در ایران انجام شود و کسی نگوید فساد شده است.
كشور،شرايط،ايران،علمي،جهانگيري،مسائل،دولت،درك،معاون،خصوصي،اظ ...

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، اسحاق جهانگیری طی سخنانی در اختتامیه ششمین همایش شورای انجمن‌های علمی ایران با بیان اینکه در هر کشوری و نیز در ایران وقتی درک مشتری از مسائل بنیادین پیدا کنیم قدرت و شانس حل آن را بیشتر به دست خواهیم آورد، گفت: گاهی می‌بینیم یک موضوع بنیادی در طول چندین سال باقی می‌ماند و حل آن دشوارتر شده، چرا که درک مشترکی از آن و رسیدن به یک اشتراک در درک آن و راه کارهایش اختلاف نظر وجود داشته است و از این مسائل در کشور ما کم نیست.
وی افزود: شرایط امروز کشور دشوار و خطیر است، در این شرایط باید به درک مشترکی از خود مسئله و اجماع و تفاهم درباره آن مسائل به دست آوریم که به صورت طبیعی در شرایطی که موانع بیشتر می‌شود، سردرگمی و یاس هم بیشتر می‌شود و در این شرایط اگر به این برسیم که جامعه به آن عقلانیت رسیده که به جای سردرگمی و یاس به یک اجماع برسد ستودنی است.
جهانگیری تاکید کرد: در زمانی آمریکا پاکستان را تهدید کرد که اگر فلان شرایط در آنجا باقی بماند، تحریم می‌شود و آن وقت در همان کشور که گروه‌های متخاصم و افراطی فراوان است، همه این گروه‌ها زیر یک سقف جمع شدند و علیه دشمن مشترک به تفاهم رسیدند در حالی که اگر شرایط دیگری بود به روی هم اسلحه می‌کشیدند.
این موضوع مهم است که ما هم در شرایط فعلی همه مان زیر یک سقف بنشینیم و برای آینده کشور اجماع کنیم.
معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه بالابردن سرمایه اجتماعی، اعتماد همگانی و امید به آینده، از جمله اقدامات مهمی است که در انجام آن باید بکوشیم، اظهار کرد: سرمایه اجتماعی مهمترین سرمایه‌ای است که می‌تواند برای حل مشکلات پیش روی جامعه بسیار اثرگذار باشد.
الان هم نقطه کانونی دشمنان این است که کاری کنند مردم ناامید شوند و شکاف بین حکومت و مردم پیش آید.
البته که ممکن است خطاهایی در کار باشد ولی بخش عمده‌ای از این وضوع ناشی از جنگ روانی دشمنان است.
جهانگیری با تاکید بر اینکه گفت‌وگوی ملی و توجه به آن از نیازهای امروز ماست، اظهار کرد: هیچ کشور و جامعه‌ای وقتی از خارج مورد فشار قرار می‌گیرد، مسائل داخلی اش را بیرون نمی‌ریزد بلکه به این سمت می‌رود که چگونه این مشکلات داخلی حل شود.
بنابراین به اعتقاد من حل مشکلات داخلی در شرایط فعلی از هر کار دیگری مهمتر است.
وی با اشاره به ارتقای سطح استقلال و اقتدار ملی کشور در برابر مسائل جهانی، گفت: در ایام اخیر اجلاس ورشو برگزار می‌شود و عده‌ای با کمک اسرائیل و امریکا و عربستان می‌خواهند ایران را به عنوان کشوری معرفی کنند که همه باید از آن بترسند و ایران هراسی باب شود که البته در دوره‌ای هم این کار را کرده بودند و شکست خوردند و این بار هم به فضل الهی شکست خوردند و مفتضح شدند، اما باید بدانیم که رویکرد عاقلانه و مدبرانه ما در برابر این اقدامات چه باید باشد.
جهانگیری یادآور شد: آمریکا به افغانستان حمله کرد و بعد به عراق، اما امروز در هر دو کشور کسانی قدرت را به دست گرفتند که از دوستان ایران هستند.
آنان داعش را در منطقه راه انداختند اما کسی که با داعش جنگید دوستان ایران بودند.
معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: این وقایع حسادت کسانی را برانگیخته تا اقتدار ایران در منطقه را به چالش بکشد که این شرایط نیازمند یک مواجه عاقلانه از سوی ماست تا از کنار آن عبور کنیم، به خصوص که ما با ملت‌های مسلمان منطقه هیچ دشمنی نداریم.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور اظهار کرد: امروز هرکس بخواهد درباره اقتصاد ایران صحبت کند یکی از عیوب آن را دولتی بودن اقتصاد می‌داند اما نشده است که یک خصوصی سازی در ایران انجام شود و کسی نگوید فساد شده است.
حتی پیش آمده که یک خصوصی سازی انجام شده و چند سالی هم فلان شرکت دست کسی بوده اما یک انتصابی در انجام شده و باز گفته‌اند که وای دولت می‌خواهد آنجا را باز پس بگیرد.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه اتکای کشور به نفت سبب می‌شود که دشمنان هرگاه می‌خواهند فشاری وارد کنند نفتمان را تحریم کنند، اظهار کرد: از سویی بخش خصوصی هم چندان توانمند نیست و نمی‌تواند بار اصلی اقتصاد کشور را به دوش کشد و توانمندسازی آن باید یکی از کارهای مهم ما باشد.
به هرحال دولت هزینه‌های فراوان بر دوش دارد و درآمدهایش محدود است.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: بار اصلی توسعه علمی کشور بر عهده مراکز علمی ماست اما نهادهای واسط هم که نقش کانونی در توسعه کشور دارند همان انجمن‌های علمی کشور هستند و مهم است همه بپذیریم که در تصمیم سازی و تصمیم گیری باید با این کانون‌ها هم در ارتباط باشیم.
معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: در شرایط دشوار و خطیری قرار گرفتیم که بر کسی پوشیده نیست و ما به عنوان دولت دستمان رابه سوی همه کسانی که می‌توانند کمکی کنند از جمله انجمن‌های علمی و عناصر آن دراز کرده‌ایم.
وی در پایان گفت: من از دبیر هیأت دولت می‌خواهم که هر موضوعی در دستور کار قرار می‌گیرد و به انجمن علمی مربوط به آن هم فرستاده شود و نظر تخصصی آن انجمن هم گرفته شود تا این انجمن‌ها هم با علاقه خود به دولت کمک کنند.