خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

عراق با حذف دلار به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 22:00
یک مقام عراقی اعلام کرد این کشور با وجود تحریم های آمریکا علیه ایران، قصد دارد با حذف دلار از معاملات به واردات حامل های انرژی از ایران ادامه دهد.
عراق،ايران،آمريكا،گاز،انرژي،تحريم،وارداتي،برق،تاكيد،اشاره،وز ...

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، عبدالکریم هاشم مصطفی مشاور ویژه نخست وزیر عراق اعلام کرد کشورش در حال نهایی کردن قراردادی است که به بغداد اجازه خواهد داد تا علیرغم تحریم های آمریکا ضد ایران، با عدم استفاده از دلار به واردات انرژی از ایران ادامه دهد.
وی که در مسکو و در حاشیه یک کنفرانس درباره خاورمیانه به میزبانی گروه والدای سخن می گفت، اعلام کرد یک هیأت بزرگ از بانک مرکزی ایران به عراق سفر کرده و درباره راه های تجارت دوجانبه با استفاده از یورو تبادل نظر کرده اند.
هاشم مصطفی از احتمال تبادلات تجاری عراق و ایران با استفاده از دینار و یا حتی پرداخت به صورت نفت هم خبر داد.
وی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران تاکید کرد عراق حق دارد تا از منافع ملی خود دفاع کند.
او گفت: «ما همواره به آن ها (آمریکا) می گوییم: ما دوست شماییم، ولی بخشی از سیاست های شما در منطقه نیستیم.
آمریکایی ها کاملا به این موضوع واقفند و این چیز جدیدی برای آن ها نیست.»
هفته گذشته روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی از مخالفت دولت عراق با درخواست آمریکا برای متوقف کردن خرید حامل‌های انرژی از ایران خبر داده و از گاز تولیدی ایران به عنوان "حیاتی ترین محصول انرژی وارداتی" عراق یاد کرد.
این گزارش به دیدار هفته گذشته میان عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق و عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران و سخنان نخست وزیر عراق پس از این دیدار اشاره می کند که گفته بود: «مردم عراق از تحریم رنج برده اند و در مورد آسیب هایی که به خاطر اقدامات آن ها (آمریکا) به مردم وارد می شود، آگاهی دارند.»
عبدالمهدی تاکید کرده بود: «عراق جزئی از رژیم تحریم ها علیه ایران و هیچ ملت دیگری نخواهد بود.»
طبق این گزارش، پس از هجوم نظامی آمریکا به عراق در سال 2003، صنعت تولید و شبکه سراسری برق در عراق با مشکلات جدی روبرو شد و خاموشی در شهرهای بزرگ، به ویژه در فصل تابستان، به امری عادی تبدیل شد.
نیویورک تایمز در ادامه از گاز طبیعی ایران به عنوان "تنها و حیاتی ترین انرژی وارداتی عراق" نام برده و به درخواست نامعقول آمریکا برای توقف واردات گاز از ایران اشاره می کند، چرا که طبق تفسیر واشنگتن، گاز هم جزو اقلام تحریمی است.
با این که دونالد ترامپ به رهبران عراق تا ماه مارس میلادی فرصت داده است تا خرید برق از ایران را متوقف کنند، مقامات دولت بغداد تاکید کرده‌اند که هیچ جایگزین ساده‌ای برای گاز یا برق وارداتی از ایران وجود ندارد، چرا که بازسازی زیرساخت‌های انرژی عراق دست کم به سه سال زمان نیاز دارد.
انتهای پیام/