خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

واکنش جبهه ملی مصر به اعدام 9 نفر در پرونده ترور دادستان کل

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 20:52
درپی اجرای حکم اعدام 9 جوان به اتهام ترور دادستان کل مصر در سال 2015 میلادی، جبهه ملی مصر این اقدام را محکوم و اعدام این جوانان را ناقض ضمانت ها در خصوص برگزاری دادگاه‌های عادلانه دانست.
مصر،اعدام،جبهه،احكام،محكوم،حكم،دادگاه،نفر،ملي،عبدالفتاح،ظالم ...

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری رویترز امروز به نقل از یک منبع در زندان و یک وکیل مصری گزارش داد: مسئولان مصری حکم اعدام 9 نفر را که به ترور هشام برکات دادستان کل مصر در سال 2015 میلادی محکوم شده بودند، اجرا کرد.
دادگاه فرجام خواهی مصر در ماه نوامبر گذشته حکم دادگاه کیفری این کشور مبنی بر اعدام 9 نفر یاد شده را تایید کرد.
دادگاه فرجام خواهی در عین حال حکم شش نفر دیگر در این پرونده را از اعدام به حبس ابد کاهش داد.
جبهه ملی مصر در بیانیه ای اعدام این افراد را "جنایت جدید رژیم نظامی مصر " دانست و گفت: "در طول 10 روز اخیر 15 شهروند اعدام شده اند.
جبهه ملی مصر در بیانیه خود این "احکام را ظالمانه و صادره از دادگاههای فاقد ضمانت های محاکمه عادلانه" دانست و تاکید کرد: "رژیم السیسی با تعدیل ریشه ای جنایتکارانه قوانین تدابیر کیفری و قانون مجازات ها، این دادگاهها را ساختگی و فاقد مشروعیت کرده است و ما این احکام را قتل خارج از چارچوب قانونی و جنایت علیه بشریت می دانیم".
این جبهه با حمله شدید به عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر گفت: "عبدالفتاح السیسی خونریز در برقراری امنیت یا ثبات یا توسعه اقتصادی شکست خورده و مصر را به قعر خطرناک فاشیسم سوق می دهد و بدنبال جبران شکست خود با وارد کردن مصر به چرخه خونریزی و تروریسم دولتی برای ارعاب مردم و تشدید شکاف ها و اختلاف ها به منظور دستکاری در قانون اساسی است تا حکومت خود را مادام العمر کند".
جبهه ملی مصر از همه کشورهای جهان خواست تا "مسئولیت خود را برعهده گرفته و این موارد نقض خطرناک حق حیات در مصر را محکوم کنند."
این جبهه از شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو خواست تا "به سرعت کمیته تحقیق بین المللی را برای تحقیق درباره این جنایات ضد بشری و توقف اجرای احکام اعدام ظالمانه و توقف شکنجه در زندان ها و محکوم کردن سرکوب روزنامه نگاران و سیاستمداران جریان های سیاسی مختلف مصر به این کشور اعزام کند".
انتهای پیام/