خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

البرادعی به تحریک علیه دولت مصر متهم شد

فارس | بین‌الملل | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 19:24
«محمد البرادعی» سیاستمدار برجسته مصر به دلیل انتقاد از تغییر قانون اساسی که به ابقای «عبدالفتاح السیسی» در رأس قدرت می‌انجامد، به تحریک مردم علیه دولت متهم شد.
مصر،البرادعي،اساسي،قانون،كشور،محمد،دادستاني،مصري

«محمد البرادعی» سیاستمدار برجسته مصر به دلیل انتقاد از تغییر قانون اساسی که به ابقای «عبدالفتاح السیسی» در رأس قدرت می‌انجامد، به تحریک مردم علیه دولت متهم شد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک وکیل حقوقی مصر با ارائه ابلاغیه‌ای به دادستانی کل این کشور «محمد البرادعی» را به تحریک علیه دولت مصر و اهانت به آن متهم کرد.
«طارق محمود» در ابلاغیه خود خواستار اجرای تحقیقات فوری درباره این اتهامات البرادعی، درج نام وی در فهرست افراد ممنوع‌الورود به کشور و دستگیری او به محض ورود به کشور شده است.
به نوشته روزنامه «رأی ‌الیوم»، این وکیل مصری همچنین از دادستانی خواسته است تا از اینترپل برای دستگیری البرادعی و تحویل وی به مراجع مصری به منظور محاکمه وی در مصر درخواست کند.
البرادعی در آخرین توئیت خود نوشت: «رئیس‌جمهور باید همانند همتای موریتانیایی خود مخالفتش با اصلاحات غیرقانونی در قانون اساسی را اعلام کند.»
وی افزود : «اگر السیسی می‌خواهد به این گفته خود درباره تبادل قدرت مبنی بر اینکه «مجالی برای دیکتاتوری در مصر نیست و این یکی در از دستآوردهای انقلاب و قانون اساسی است» عمل کند و اگر می‌خواهد کشور بیشتر از این دچار دودستگی نشود باید با تغییر قانون اساسی مخالفت کند.»
البرادعی که از چهره‌های سرشناس انقلاب ۲۵ ژانویه مصر بود، در سال ۲۰۱۳ پس از عزل «محمد مرسی» نخستین‌ رئیس‌جمهور منتخب پس از سرنگونی رژیم «حسنی مبارک»، به عنوان معاون «عدلی منصور» رئیس‌جمهور موقت مصر انتخاب شد اما پس از کشتار هواداران مرسی در دو میدان النهضه و رابعه العدویه در اعتراض به این کشتار از سمتش استعفا کرد.
انتهای پیام/