خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

استراتژی صادارات کالای ایرانی به ترکمنستان نیازمند تغییر است

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 18:47
سفیر ایران در ترکمنستان از استراتژی صادراتی ایران انتقاد کرد.
تركمنستان،كشور،ايران،خراسان،شمالي،گردشگران،مشكل،تركمنستاني

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد سید محمد احمدی عصر امروز در نشست کارگروه‌های اقتصادی و زیربنایی خراسان شمالی اظهار داشت: مراودات کشور ترکمنستان با ایران نسبت به دیگر کشورها خیلی بهتر است اما متاسفانه نبود استراتژی درست در کشور باعث شده تا این مراودات به مشکل بر بخورد.
وی با بیان اینکه در چند ماهه اخیر مقصد گردشگران سلامت ترکمنستانی از ایران به هند تغییر کرده است افزود: در گذشته نه چندان دور بیمارستانهای مشهد مقصد اصلی گردشگران سلامت ترکمنستان بود که به دلیل کم لطفی‌ها و برخی بی‌توجهی‌ها به این گردشگران باعث شد تا آنان راه طولانی و سخت هند را به ایران ترجیح دهند.
احمدی با تأکید بر اینکه ایران باید شریک مورد اطمینانی برای ترکمنستان باشد تصریح کرد: این تضمین در کشور نیست که به طور قطع به طرف ترکمنستانی خود بگوییم به طور مثال تا دو سال تامین سیب زمینی یا تخم‌ مرغ شما را بر عهده می‌گیریم.
در گذشته 40میلیون دلار صادرات سیب زمینی داشتیم که به دلیل گران شدن آن در کشور این قرار لغو شد.
سفیر ایران در ترکمنستان خاطرنشان کرد: در طرف مقابل نیز متاسفانه برخی تصمیمات و بخشنامه‌های ضرب الاجلی که از سوی ترکمنستان صادر می شود گاها صادر کننده‌های ما را نیز با مشکل مواجه می‌کند که اقدامات خوبی در خصوص حل این مشکل در حال پیگیری است.
وی با بیان اینکه امسال بخش زیادی از سهم ایران در نمایشگاه ترکمنستان را به خراسان شمالی واگذار کرده‌ایم، عنوان کرد: بین 300 تا 400 متر مربع فضای فضای نمایشگاهی در کشور ترکمنستان برای خراسان شمالی تدارک دیده شده است که امیدواریم شرکت‌ها و صنایع تولیدی استان با شرکت مقتدرانه در این نمایشگاه چهره خوبی را از کشور به نمایش بگذارند و مقدمه‌ای برای ورود سرمایه گذاران به خراسان شمالی باشد.
انتهای پیام/ن