خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

آل‌هاشم: مقام معظم رهبری در ‌بیانیه "گام دوم" قله و مقصد ‌را برای مسئولان ترسیم کردند

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 18:41
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در ‌بیانیه "گام دوم" قله و مقصد ‌را برای مسئولان ترسیم کردند، گفت: ویژگی‌های مختلفی در این بیانیه رهبری وجود دارد که ویژگی نخست آن جامعیت است.
انقلاب،نقش،اسلامي،روحاني،آذربايجان،امام،روحانيون،روحانيت،فقي ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم ظهر امروز در این همایش که با حضور نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه، فرمانده سپاه شهدا استان و خانواده‌های شهدای روحانی، روحانیون شخصیت‌های نظامی و انتظامی و مسئولین محلی در سالن شهید رخشا شرکت برق استان برگزار شد اظهار داشت: اگر نگاهی به تاریخ پرفرازونشیب ایران اسلامی داشته باشیم، می‌بینیم که علما همواره مسئولیت راهنمایی و هدایت جامعه را بر عهده داشته‌اند و در حوادث مختلف و جریانات و بحران‌های بسیاری، به ویژه مبارزات مردم ایران علیه طاغوت، پیشاپیش مردم حرکت کرده و به قیام برخاسته‌اند.
وی تصریح کرد: تشکیل حکومت اسلامی نیز افق‌های تازه‌ای را برای ملت ایران ایجاد کرد و علما و روحانیون مسئولیت سنگین‌تری را عهده‌دار شدند تا از ارزش‌های والای امام راحل دفاع کنند و در این میان نظام جمهوری اسلامی ایران از آغاز تحت عنوان یک نظام روحانی شناخته شده و هیچ‌گاه امکان تفکیک نظام از روحانیت وجود نداشته و نهاد مقدس روحانیت از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی نقش بی‌بدیلی ایفا کرده است.
نقش شهدای روحانی در ادوار مختلف انقلاب و جنگ تحمیلی
امام جمعه تبریز با تجلی از نقش شهدای روحانی در ادوار مختلف انقلاب و جنگ تحمیلی افزود: مدیریت عمومی جامعه، یکی از ممتازترین نقش برای روحانیت بود که در طول این چهل سال ایفا شده است و ترویج ارزش‌های اخلاقی و دینی از دیگر وظایف روحانیت بوده و در دوران دفاع مقدس به نحو بارزی این نقش خود را نشان داده و تقویت شده و کاملاً برای مردم نیز روشن است.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: در دهه‌های اخیر که رویکرد دشمنان در مقابله با نظام اسلامی نرم‌افزاری و فرهنگی شده نقش روحانیت نیز در دفاع از حریم اخلاق و باورهای دینی مردم نیز بسیار قابل‌توجه بوده است و امروز روحانیت در مقابل هجمه عظیم فرهنگی دشمن محکم ایستاده و در حال مقابله هستند.
آل‌هاشم تصریح کرد: نقش روحانیون در جهاد و شهادت و ترغیب دیگران برای جهاد و مبارزه در راه خدا و مبارزه با دشمنان اسلام محدود نشده است، بلکه نه تنها وظیفه دعوت به جهاد و مبارزه با دشمنان را داشته‌اند، بلکه خود نیز پیشگام بوده و 3417 نفر از روحانیون در جبهه‌های حق علیه باطل حضور داشته‌اند.
به گفته نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی روحانیت نمی‌تواند خود را از مسائل سیاسی دور کند و نباید وابسته به جناح‌ها باشد، بلکه باید با مفاهیم انقلاب آشنا بوده و تجزیه‌وتحلیل کنند و باید آگاه‌ترین قشر نسبت به مسائل سیاسی باشند و روحانیون نقش بی‌بدیلی در مبارزه با خرافات و شبهه‌پراکنی‌ها دارند.
وی بیانیه رهبر معظم انقلاب درباره گام دوم انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: ویژگی‌های مختلفی در این بیانیه رهبری وجود دارد که ویژگی نخست آن جامعیت است البته در آن به مشکلات هم اشاره شده و سو تدبیرها و نیز ظرفیت‌ها و امکانات بی بدیلی که در کشور وجود دارد هم مرد دقت واقع شده است.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تصریح کرد: مقام معظم رهبری در این بیانیه قله و مقصد مردم ما را ترسیم کرده و امید می‌دهد که مسیر طی نشده را باید طی کرد تا به قله رسید و مخاطب قرار دادن جوانان در این بیانیه بسبار مهم است لذا مسئولان باید به جوانان اهمیت دهند.
لباس رزم پوشیدن و در راه خدا جنگیدن مقام بسیار بزرگی است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی نیز در همایش اظهار داشت: لباس رزم پوشیدن و در راه خدا جنگیدن مقام بسیار بزرگی است که از توفیقات الهی محسوب می‌شود.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی تصریح کرد: مقام رزمندگان و کسانی که در راه خداوند به جبهه و جنگ می‌روند، فوق تصور ما بوده و تعبیرات بسیاری نیز در قرآن و روایات در این رابطه وجود دارد و هرکسی توفیق رفتن به جبهه و جنگ در راه خدا را ندارد.
وی، با اشاره به اینکه لباس رزم پوشیدن و در راه خدا جنگیدن مقام بسیار بزرگی است، افزود: اگر از زاویه دید دیگری نگاه کنیم، در رابطه با علما نیز تعابیر قابل‌توجهی وجود دارد و امام صادق (ع) فرمودند که خداوند روز قیامت همگان را یکجا جمع خواهد کرد و اعمال مردم را خواهد سنجید، خون شهدا با مداد علما سنجیده خواهد شد و مرکب و قلم علما از خون شهدا ثقیل تر و سنگین‌تر خواهد بود.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی، ابراز کرد: اگر عالمی مورد قبول خداوند باشد، قلم و مداد او از خون شهدا بالاتر خواهد بود و یک ساعت از عالم که در بستر خود تکیه داده و به علم خود می‌پردازد، هفتاد سال اگر عابد عبادت کند، یک ساعت عالم از هفتاد ساعت او بهتر خواهد بود.
به گفته امام جمعه ارومیه رزمندگان و عالمان مبارز از هر دو ثواب مبارزه در راه خداوند و احیای علوم اهل بیت بهره بردند و بالاترین تعبیر این است که گفته شده اگر انسان، جان یک نفر را از مرگ نجات دهد گویا جان همه افراد کره خاکی را از مرگ نجات داده است.
قریشی گفت: اگر هدایت کسی را از او بگیریم او را کشته و اگر به کسی دین و اعتقادات را هدیه دهیم، او را احیا کرده‌ایم.
انقلاب اسلامی به اندازه بعثت اولیه اسلام اهمیت دارد
فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی نیز در این همایش اظهار داشت: امسال چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را به کوری چشم دشمنان جشن گرفتیم و به شهادت تاریخ و مورخان عالم، تمام قیام‌ها و جنبش‌هایی که بعد از غیبت کبری در دنیای اسلام اتفاق افتاد، همواره یا یک روحانی یا چند روحانی شیعه به عنوان راهبر و مدیریت‌کننده این قیام علیه ظلم و ستم در تاریخ بوده و علمای شیعه و سنی در آن سهیم بوده‌اند و اوج این نقش‌آفرینی‌ها و تبدیل به عینیت یافتن انقلاب‌ها، انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل بود.
سردار حبیب شهسواری افزود: انقلاب اسلامی به اندازه بعثت اولیه اسلام اهمیت دارد و مقام معظم رهبری در حضور مردم تبریز در 29 بهمن ماه، فرمودند که شبیه‌ترین حادثه به معجزات انبیا، پیروزی انقلاب بود.
وی، افزود: انقلاب‌هایی در جهان بودند که بیش از 4 یا 7 سال دوام نیاوردند و ما در انقلاب اسلامی خود مفتخریم که باصلابت و سربلندی، کلام رهبر انقلاب را در کنار کلام امام خمینی (ره) تبیین کنیم.
به گفته وی مقام معظم رهبری در فرمایشات خود بازیگران اصلی گام دوم انقلاب را جوانان عنوان کردند و انقلابی ماندن را در شرایطی که جهان استکبار به دنبال انقلاب‌زدایی است، تاکید کردند و نقش ولایت و رهبری در این بیانیه چون به خود ایشان بازمی‌گشت، اشاره نشده بود، ولی نقش ولایت فقیه همواره در انقلاب بی‌بدیل بوده است.
فرمانده سپاه شهدای آذربایجان غربی افزود: به شهادت تاریخ و مورخان عالم، تمام قیام‌ها و جنبش‌هایی که بعد از غیبت کبری در دنیای اسلام اتفاق افتاد، همواره یا یک روحانی یا چند روحانی شیعه به عنوان راهبر و مدیریت‌کننده این قیام علیه ظلم و ستم در تاریخ بوده و علمای شیعه و سنی در آن سهیم بوده‌اند و اوج این نقش‌آفرینی‌ها و تبدیل به عینیت یافتن انقلاب‌ها، انقلاب اسلامی به رهبری امام راحل بود و یکی از برکات خداوند متعال بود.
وی، بیان کرد: امام خمینی (ره) فرمودند که روحانیون همواره سپر بلای مردم بوده‌اند، محرومیت‌ها چشیده‌اند، اسارت‌ها و تبعیدها دیده‌اند و آماج تهمت‌ها هستند و روحانیون در دفاع مقدس در تشویق به حضور مردم در جبهه نقش مؤثر داشته و همچنین در تأثیر بر فرماندهان جنگ مؤثر بوده و شوق روحانیون به جهاد و حضور به عنوان رزمنده و فرمانده در صحنه رزم دفاع مقدس و نبرد نیز بسیار چشمگیر بود.
در انتهای این مراسم از فرزندان و اعضای خانواده تعدادی از شهدای روحانی آذربایجان غربی تجلیل شد.
انتهای پیام/ش