خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تحقق اشتغال روستایی نرخ بیکاری لرستان را ۲ درصد کاهش می‌دهد

مهر | استان‌ها | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 18:39
خرم‌آباد- معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری گفت: تحقق برنامه‌های حوزه اشتغال روستایی نرخ بیکاری لرستان را حدود ۲ درصد کاهش می‌دهد.
درصد،لرستان،روستايي،استان،شغل،بيكاري،اشتغال

به گزارش خبرنگار مهر، کاوه معراجی ظهر امروز چهارشنبه در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری لرستان با اشاره به اینکه شاخص اجرای طرح هادی در لرستان پایین تر از نرم کشوری است که باید ارتقاء یابد، اظهار داشت: ۷۵.۷ درصد جمعیت روستایی لرستان باسواد هستند که این میزان در کشور ۷۸.۵ است و لرستان حدود سه درصد پایین تر از معیار کشوری است.
وی با بیان اینکه روستاها ۲۶ درصدی جمعیت کشور را تشکیل می دهند و ۲۷ درصد در تولید ناخالص داخلی سهم دارند، تصریح کرد: منابع و پتانسیل ها در مناطق روستایی است که باید بیشتر شود؛ حدود ۳۵ تا ۳۶ درصد جمعیت لرستان روستایی است ولی سهم روستاها در تولید ناخالص داخلی استان ۳۲ درصد است.
معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری یادآور شد: حدود ۷۳ درصد این سهم مربوط به بخش کشاورزی است که ممکن است اشتغال آن ناپایداری داشته باشد.
معراجی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در لرستان از ۸.۸ تا ۹ درصد متغیر بوده است و بر اساس این عدد، ۱۷ هزار تا ۲۰ هزار نفر در این استان بیکار هستند، ادامه داد: مجموع تسهیلات استان در بخش اشتغال پایدار و اعتبارات بانک سینا و پارسیان بیش از ۴۶۱ میلیارد تومان است که اگر تحقق یابد و برای هر شغل ۶۰ میلیون تومان هزینه شود، ۷۶۰۰ شغل ایجاد می شود.
وی یادآور شد: با ایجاد این تعداد شغل، نرخ بیکاری لرستان حدود ۳ درصد کاهش می یابد؛ اگر ورودی جدید به بازار کار را هم در نظر بگیریم نرخ بیکاری استان در مجموع دو درصد کاهش می یابد.