خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 02 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دادگاه‌هایی که به مسئولان مربوط است خارج از نوبت و علنی رسیدگی شود/بهتر است مردم درجریان قرار بگیرند

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 18:39
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شهردار اسبق تهران گفت: برخی مسائل و جوسازی‌ها باعث دلسردی مردم نسبت به سیستم می‌شود.
شهرداري،فساد،مديران،نفر،قاليباف،مشكل،تهران،املاك،مبارزه،موضو ...

محمد باقر قالیباف در برنامه بدون توقف:
به گزارش حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، قسمت نود و یکم از برنامه بدون توقف، دیشب ۳۰ بهمن‌ماه از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت، محمد باقر قالیباف، که به عنوان میهمان در این برنامه حضور داشت، با اشاره به رقابت سیاسی که در زمان انتخابات در فضای روانی جریان پیدا کرده بود، یادآور شد: موضوع املاک تعاونی کارکنان شهرداری تهران این بود که ۲۷ هزار و ۶۰۰ نفر در تعاونی‌ها بودند که صاحب مسکن شدند، حدود ۲۱۰ نفر از این افراد مدیران شهرداری بودند، املاکی هم که به تعاونی‌ها دادیم دو نوع بود یکی مستغلات یعنی خانه‌های آماده بود یک سری هم زمین داشتیم که خوب این مصوبه مجلس شورای اسلامی و شورای شهر بود و همه سازمان‌ها هم دارند.
وی ادامه داد: پس موضوع، املاک تعاونی کارکنان و مدیران بود، نه موضوع املاک نجومی، بعد گفتند ۲۲۰۰ میلیارد تومان به مدیران شهرداری در املاک دادند، نتیجه این شد که همه این افراد که ۳۴ نفر بودند و آماده واگذاری هم بود، خودم متوقف کردم تا نظر دادستانی بیاید و این‌ها معلق شد، ۱۷۰ نفر از این‌ها هم دادگاه رسیدگی کرد و رأی صادر کرد و همه را منع پیگرد زد، مجددا همه این‌ها را کارشناسی کردند.
بین این دویست و اندی ملک کارشناسی قبل و بعد و کارشناسی متفاوت یک تفاوت قیمتی پیدا شد.
این تفاوت حدود ۵/۵ میلیارد شد که این‌ها همه تبرئه شدند و آن فردی هم که این شایعات را راه انداخته بود خودش برای نشر اکاذیب محکوم شد.
این بحث همان جوسازی‌هاست که دشمنان انجام می‌دهند برخی جریانات و ایادی داخلی وجود دارند که بحث ضد انقلابی هم دارند و بخشی هم دشمنان خارجی هستند.
شهردار سابق تهران با بیان اینکه، اما همین مسائل و جوسازی‌ها باعث دلسردی مردم نسبت به سیستم می‌شود، اظهار کرد: اما باید قبول کنیم اثر منفی ناکارآمدی یک مدیر با نفوذ بیشتر از صد‌ها کارمند است، من در اینجا باید از قوه قضائیه تشکر کنم که اخیرا به سرعت این بحث‌ها را دنبال می‌کند و اگر همین دادگاه‌ها علنی شود و در جایی که مشکل به مسئولان مربوط می‌شود خارج از نوبت رسیدگی شود تا مردم هم در جریان قرار بگیرند، خیلی بهتر است.
وی در ادامه توضیح داد: مثلا بعد از اینکه شایعاتی بود که من رفتم لندن، کانادا و استرالیا و بعد رفتم عراق برای دنبال کردن بحث‌های تحریم و موضوع نفت و آنجا هم داعش بمب‌گذاری کرده و من هم آنجا بودم، من رفته بودم نماز جمعه عزیزی کنار من بود مرا که دید می‌گفت: آقای قالیباف شما سالم هستید، مگر عراق نبودید، خوب اثر روانی این تبیلغات را ببینید خوب دنبال این تبلیغات ضعف‌هایی هم که پیدا می‌شود جامعه دچار فروپاشی ذهنی می‌شود.
قالیباف با تأکید بر اینکه ما در حوزه‌های ساختاری و کارکردی دچار اشکالیم، تصریح کرد: چرا یک مدیر باید اجازه داشته باشد دو هزار نفر را اخراج کند و دو هزار نفر دیگر را جایگزین کند، چون ساختار مشکل دارد، هم ساختار و هم کارکرد دچار مشکل است یک مدیریتی باید بیاید و قبول کند که بابت اینکه ساختار را اصلاح کند، هزینه دهد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که «شما برای مبارزه با فساد در شهرداری چه کردید» گفت: اگر یک فردی بگوید من تشکیلاتی مرتب کردم که در آن فساد نیست، دزدی نیست و همه چیز درست است، حرف بی‌ربطی است، حتما اشکالات وجود دارد، ولی مهم این است که مدیر ارشدی اگر دید فساد در سیستم هست و با آن کنار آمده و بگوید عیبی ندارد، این خودش از هر کسی مفسدتر است، این الگو مبتنی بر اصول انقلاب و منطبق بر فرهنگ اسلامی و انسانی است.
وی همچنین تصریح کرد: من با همکاری مدیران و کارمندها، سعی کردم در هر جایی که هستم مشکل معیشت افراد را حل و فصل کنم، مثلا در شهرداری دیدم فردی است که سه تا بچه بیمار ناعلاج دارد با کرایه و حقوق سه میلیونی، بعد انتظار داریم ۱۲ ساعت کار کند، من از ماده ۱۷ بیمه این افراد را و هزینه آن‌ها را پوشش دادم.
شهردار سابق تهران در برنامه تلویزیونی بدون توقف، با اشاره به اینکه در حوزه شهری هم در بخش مبارزه با فساد شهرداری همین کار را کردیم، یادآور شد: هوشمندسازی در شهرداری تهران یکی از راه‌های مبارزه با فساد بود، به این شکل که با واگذاری امور به خود مردم، دخالت افراد را به حداقل رساندم.‌ای نشهر طرح جامع و طرح تفصیلی نداشت، شما نگاه کنید با همه هجمه‌هایی که به من به عنوان یک آدم سیاسی شد، با این حال شما یک پرونده محکومیت فساد در این ۱۲ سال از شهرداری ندارید، البته تخلفات فردی وجود داشته، اما اینکه یک کلونی باشد که زد و بند کند وجود نداشته است.
وی با توضیح اینکه مهمترین جایی که می‌شود فساد در آن شکل بگیرد حوزه ساخت و ساز است، گفت: در شهرداری طرح جامع و تفصیلی شهر تهران پس از ۴۰ سال انجام شده و بعد هوشمند شده و در سیستم قرار گرفت و بعد واگذاری امور به دفاتر خدمات الکترونیک مثل پلیس + ۱۰، گذرنامه، گواهینامه بود، به عقیده من ما باید نقش حاکمیتی خودمان را داشته باشیم و کار‌هایی که جنبه تصدی‌گری دارد به مردم واگذار کنیم که این خود یکی از روش‌های مبارزه با فساد است.
قالیباف در پایان با اشاره به نقش مهم جوانان در اداره کشور گفت: سه تا مشکل داریم که ناکارآمدی‌هایمان ریشه در آن‌ها دارد، یکی باورها، یکی مسئولیت ندادن به مردم و دیگری اجازه ورود ندادن به جوانان، اصلا من معتقدم جوانان منشأ خلاقیت، علم روز، جسارت، تلاش و فعالیتند.
ما در این بخش اصلا کارنامه خوبی نداریم، میانگین سنی مدیران ما در دهه اولان قلاب چند سال بود حالا تا الان این رشد کرده، امروز من ۵۷ ساله جسارت ۳۵ سالگی را ندارم، من در شهرداری این کار را کردم و میانگین سنی مدیران در حوزه‌های شهرداری زیر ۳۵ سال بود.
البته این بحث شامل زنان جامعه هم می‌شود.
انتهای پیام/