خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دیوان منقح غزلیات بیدل در راه است

فارس | برگزیده، فرهنگی و هنری | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 16:44
سیدوحید سمنانی گفت: به زودی تمام غزلیات بیدل با تصحیحی درخور و مقدمه‌ای جامع، در دو جلد نفیس از سوی انتشارات شهرستان ادب منتشر خواهد شد.
بيدل،تصحيح،ديوان،غزليات،منتشر،ادب،شهرستان،تصحيحي،سمناني،جلد، ...

سیدوحید سمنانی گفت: به زودی تمام غزلیات بیدل با تصحیحی درخور و مقدمه‌ای جامع، در دو جلد نفیس از سوی انتشارات شهرستان ادب منتشر خواهد شد.
سیدوحید سمنانی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره اثری با محوریت بیدل اظهار داشت: اردیبهشت‌ماه نودوسه بود که تصحیح تازه‌ای از دیوان غزلیات میرزا عبدالقادر بیدل به تصحیح دکتر سیدمهدی طباطبایی و دکتر علیرضا قزوه از سوی انتشارات شهرستان ادب منتشر شد و در نمایشگاه کتابِ همان سال با استقبال ویژه‌ای از سوی علاقمندان این شاعر روبه‌رو شد.
وی گفت: توجه ویژه بیدل‌پژوهان معاصر از جمله استاد محمدکاظم کاظمی، استاد اسدالله حبیب و تأیید جامعة دانشگاهی موجب شد که مخاطبان بیدل از شاخه‌ها و طیف‌های مختلف در دایره‌ای وسیع از سوی شاعران و پژوهشگران، چشم‌انتظار جلد‌های دیگر این تصحیح باشند اما با توجه به زمان‌بر بودن تصحیح کتاب، ناشر عملاً مقدور به ارائه‌ی شکل کامل کتاب نبود.
سمنانی خاطر نشان کرد: مژده می‌دهم که به زودی تمام غزلیات بیدل با تصحیحی درخور و مقدمه‌ای جامع، در دو جلد نفیس از سوی انتشارات شهرستان ادب منتشر خواهد شد.
شک ندارم که مشتاقان بیدل در مرور این دیوان از دقت تصحیح مصححان دانشمند آن و چینش چشم‌نواز غزلیات حظ خواهند برد.
وی تصریح کرد: هرچند تأخیر در انتشار متن کامل غزلیات، مخاطبان را چشم‌انتظار نگاه‌ داشت، اما به اعتقاد بنده، از آنجا که این تأخیر به دقت بیشتر و دستیابی به معتبرترین نسخ خطی دیوان بیدل گره خورده است، باید آن را تأخیری میمون و خجسته دانست.
این شاعر توضیح داد: دقت علمیِ این تصحیح تا جایی‌است که به یقین می‌توان آن را بهترین ارائه از دیوان بیدل دانست؛ تصحیحی که با تکیه بر معتبرترین نسخ خطی از دیوان بیدل، از غور در تصحیح‌های قبلی نیز بی‌بهره نمانده است.
وی افزود: یکی از ویژگی‌های قابل توجه این چاپ، تجدید نظر محصحان در جلد اول منتشر شده‌ی مصحح خویش بوده‌است؛ چنانچه به کتابِ خویش نیز به دیدة انتقادی نگریسته‌ و با ویرایش و اصلاح برخی نکات ـ هرچند محدود ـ دایره انتقادی‌بودن این تصحیح را به تمام کتاب‌های منتشر شده از دیوان بیدل گسترش داده‌اند.
وی ادامه داد: مقابله چهار نسخه معتبر که کتابت دو نسخه از آنها مربوط به دورة حیات شاعر است و بیدل یکی از آنها را به خط خود اصلاح کرده و غزلیاتی بر آن افزوده است، این اطمینان را به مخاطب می‌دهد که می‌تواند از این به بعد تمام غزلیات بیدل را شُسته و رفته به تماشا بنشیند و این اتفاق،‌ هدیة ماندگاری‌است که از سوی مصححان این دیوان و شهرستان ادب در حافظة تاریخ ادبیات زبان فارسی به یادگار خواهد ماند.
انتهای پیام/