خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

رهنمود اصلی امام حفظ وحدت بود/ وحدت نیازمند نهادسازی است

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 16:25
وزیر پیشین امورخارجه ایران گفت: همان طور که وحدت لازم است، شناخت تفرقه در جهان اسلام هم ضروری می‌باشد.
وحدت،اسلامي،ضرورت،اسلام،جهان،تفرقه،متكي،نگاه،ايران،امورخارجه ...

متکی:
به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، منوچهر متکی وزیر پیشین امورخارجه ایران در نشست «دیپلماسی اتحاد اسلامی؛ ضرورت‌ها و راهبردها» که ظهر امروز در موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی» برگزار شد، گفت: امروزه ضرورت وجود وحدت روشن است؛ گاهی در جلسات این موضوع مطرح می‌شود که چرا باید وحدت داشته باشیم که پاسخ آن روشن است که چرا نباید وحدت نداشته باشیم؟
وی ادامه داد: وحدت در نگاه اعتقادی ما دارای مبانی قرآنی و مبانی مبتنی بر رویه و سیره نبی اسلام «ص»، ائمه اطهار است، ضرورت وحدت از مجموعه تلاش‌هایی است که برای حرکت خلاف وحدت یعنی تفرقه در جهان اسلام صورت می‌گیرد کاملا برای همه شفاف است.
وزیر پیشین امورخارجه ایران تصریح کرد: در عین حال وحدت مورد نیاز و امری ضروری برای جامعه اسلامی امروز است؛ جامعه‌ای در جهانی که بدون چالش هم نیست.
بخشی از این چالش‌ها در داخل و بخشی در خارج از جهان اسلام قرار دارند.
برای جامعه‌ای مثل جامعه ایران، اجماع بر ضرورت وحدت یک ضرورت جدی است.
وی با اشاره به وقوع انقلاب اسلامی گفت: در انقلابی که چهل سال پیش محقق شد، اکثریت جامعه ما تصور می‌کردند که نظام شکل گرفته نظامی است که از مبانی تشیع یک عقده گشایی تاریخی خواهد کرد.
همه منتظر بودند که جمهوری اسلامی اقدامی کند تا آن‌ها شمشیر‌های خود را بر کشنند و‌ در مقابل نظام جمهوری اسلامی بایستند.
متکی با بیان اینکه از همان آغاز رهنمود‌های امام راحل بر دعوت جدی ما به وحدت مشهود است، گفت: این بیان ماندگار ایشان که می‌فرمایند؛ هرکسی از اختلاف شیعه وسنی سخن بگوید او شیعه و سنی نیست؛ بسیار مطرح است.
البته ممکن است کسانی در حوزه اندیشه و یا در فضای نخبگانی ما در حوزه علمایی ضرورت این اجماع بر وحدت اسلامی را امری بسیاری مهم بدانند.
متکی با بیان اینکه در دوره مقام معظم رهبری توجه به وحدت نهادینه شده است؛ افزود: وحدت نیازمند نهادسازی است و مجمع تقریب مذاهب اسلامی به اعتقاد من ارگانی برای نهادینه کردن نگاه امام (ره) در تشخیص مقام معظم رهبری بود، بیاناتی که ایشان در تاسیس مجمع و دانشگاه مذاهب فرمودند، نشان دهنده نگاه بلند مدت ایشان به موضوع وحدت در جهان اسلام است.
وزیر پیشین امورخارجه ایران ادامه داد: اگرچه تفرقه نبود وحدت را نشان می‌دهد، اما خود یک هویت است.
تفرقه یک موجود زنده و یک حرکت هدف دار بوده است.
وحدت با نگاه و ضرورتی که از آن می‌فهیم یک استراتژیک برای جهان اسلام است، همان طور که وحدت لازم است شناخت تفرقه در جهان اسلام هم یک حرکت حساب شده و‌ نوعی ضرورت می‌باشد.
در حال تکمیل...