خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

۲ محموله قاچاق گیاه مرتعی کما در خارتوران شاهرود کشف شد

مهر | استان‌ها | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 15:53
شاهرود - رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود از کشف دو محموله قاچاق مرتعی کما در خارتوران بیارجمند خبر داد و گفت: متهمان پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی معرفی شدند.
طبيعي،منابع،برداشت،مرتعي،شاهرود،كما،گياهان،اداره،بابيان،چوب، ...

محمدرضا کشاورزیان در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه دو محموله قاچاق گیاه مرتعی کما در منطقه خوار توران بیارجمند توسط ماموران حفاظتی اداره منابع طبیعی شاهرود کشف شد، ابراز داشت: متهمان که در نیمه‌های شب گذشته در حال تردد با دو خودرو در منطقه بودند توسط ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی و نیروی انتظامی بیارجمند شناسایی و به پاسگاه زمان‌آباد منتقل شدند.
وی ضمن بیان اینکه متهمان پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی معرفی شدند، تصریح کرد: در راستای سیاست‌های سازمانی و وظایف قانونی با متخلفان عرصه‌های منابع طبیعی قاطعانه برخورد می‌شود.
رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه برداشت بی‌رویه گیاهان مرتعی تخریب منابع طبیعی را به دنبال دارد که در اکثر مواقع قابل جبران هم نیست، ابراز داشت: برداشت و حمل گیاهان دارویی، مرتعی و چوب درختان جنگلی بدون اخذ مجوز از منابع طبیعی ممنوع است و بر اساس موارد قانونی، قاچاق کالا محسوب می‌شود.
کشاورزیان بابیان اینکه حمل بی مجوز چوب و گیاهان مرتعی علاوه بر ضبط مال، مجازات جزای نقدی و حبس را برای محکومان به دنبال دارد، تصریح کرد: هر بوته از کما، حاصل جوانه مولد گل آن است که در صورت برداشت سال ‌ها طول می‌کشد تا دو باره احیا شود و بذر خاصی برای کاشت ندارد به همین دلیل برداشت کما از مراتع شهرستان تحت کنترل و نظارت است
وی بابیان اینکه هم‌زمان با فصل رویش این گیاه (اواخر بهمن‌ماه)، گشت‌های نظارتی از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌ها به مناطق تحت پوشش اعزام می‌شوند، اضافه کرد: در اثر خشکسالی این گیاه در معرض نابودی است بنابراین حفاظت از آن در دستور کار منابع طبیعی شاهرود قرار دارد
رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود افزود: مردم طبیعت‌ دوست می‌توانند، اخبار مربوط به آتش‌سوزی عرصه‌های منابع طبیعی، تخریب و تصرف اراضی ملی، قاچاق گیاهان دارویی، چوب، زغال و غیره را با شماره تماس ۱۵۰۴ «کد امداد جنگل» اطلاع دهند تا در کمترین زمان ممکن علاوه بر حفاظت از عرصه‌های ملی با متخلفان برابر قانون برخورد شود.
به گزارش خبرنگار مهر، علت برداشت بی‌رویه کما مفید بودن آن برای گوارش و حذف انگل‌های روده‌ای است و همچنین مصرف آن حملات صرع را نیز کاهش می‌دهد.