خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 27 دی 1400
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ملاقلی‌پور: جشنواره عمار برخی فیلم‌ها را از بایکوت خبری نجات داد/ علی‌نقوی: اگر عمار فیلم‌های ما را نمی‌دید به پاکستان بر می‌گشتیم/ هادی‌نژاد: صحبت‌های حضرت آقا درباره حجاب به من تلنگر زد

باشگاه خبرنگاران | فرهنگی و هنری | دوشنبه، 24 دی 1397 - 17:45
كاري،هنر،كوتاه،شاهد،حرف،پاكستان،حقيقت،سخت،ويژگي،متوجه،نژاد،س ...

خلاصه خبر

نشست خبری باشگاه خبرنگاران جوان با برگزیدگان جشنواره عمار؛
نشست خبری بررسی جشنواره عمار با حضور برگزیدگان آن در باشگاه خبرنگاران جوان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، نشست خبری برگزیدگان نهمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار با حضور علی ملاقلی پور کارگردان مستند «راه طی شده»، الهام هادی نژاد کارگردان فیلم «مستوره»، یوسف جعفری کارگردان فیلم «سوزن»، سید محتشم علی نقوی کارگردان مستند «فرزند امام» و مریم جمعه همسر محتشم علی نقوی تدوینگر مستند «فرزند امام» در باشگاه خبرنگاران جوان برگزار شد.
در این نشست صمیمی کارگردانان برگزیده با بررسی نهمین دوره جشنواره فیلم عمار، پیرامون ارتقا و رشد کیفی سال‌های آتی جشنواره عمار به گفتگو پرداختند.
ملاقلی پور: اوایل شروع این دوره از جشنواره عمار هم توجه‌ها به آن کم بود، ولی به مرور و با گذشت چند روز از جشنواره دوربین‌های خبری و تلویزیونی بیشتر دیده می‌شدند.
به نظرم اول درباره دیدی که در جشنواره عمار وجود دارد باید صحبت کنیم.
جشنواره عمار در سال‌های اولیه این استنباط در موردش می‌شد که جشنواره صرفاً برای تعریف و تمجید از افراد، دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف آمده در صورتی که هر چقدر این جشنواره جلو آمد دیدیم که نه اتفاقاً اینطور نیست.
جشنواره عمار توانست برخی فیلم‌ها را از بایکوت خبری نجات دهد
جشنواره عمار بیشتر به دنبال حقیقت جویی بوده و به نظر من این ویژگی جشنواره عمار را متمایز کرده است.
جشنواره‌ها اساسا کارکردشان ویترین بودن است، اما چون جشنواره عمار یک جشنواره مفهومی و موضوعی است توانسته افراد متعهد و دغدغه‌مند را دو هم جمع کند.
اما باید به این موضوع نیز اشاره کنم که این دایره باید کم کم بزرگ‌تر شود و مراقبت شود تا جشنواره عمار وارد بازی جناح‌ها و جریان‌های سیاسی نشود.
به نظر من کسانی که به این جمع بندی نرسیده اند که می‌شود در جشنواره عمار هم شرکت کرد باید زمینه‌ای فراهم شود تا آن‌ها نیز به خود این جسارت را بدهند که در عمار شرکت کند و جایزه ببرند.
فیلم سازانی که با رویکرد متعهدانه فیلم می‌سازند و دغدغه دارند باید در سال‌های آتی جذب این جشنواره شوند تا عمار سال به سال بزرگتر از این بشود.
اکران‌های مردمی عمار باعث شده تا مردم خودشان سفارش فیلم دهند
یوسف جعفری: یک اتفاق خیلی مهمی که در جشنواره عمار وجود دارد و فکر می‌کنم مهمترین تمایز جشنواره عمار با دیگر جشنواره‌ها است بحث اکران‌های مردمی و نمایش فیلم‌ها در میان مردم شهر‌ها و روستا‌های مختلف است.
بعد از ۹ دوره برگزاری جشنواره عمار زیرساخت‌ها و ارتباطات خیلی خوبی شکل گرفته و به یک روال تبدیل شده است که این اکران‌ها فقط مخصوص ایام برگزاری جشنواره نیست.
سید محتشم علی نقوی: جشنواره عمار همین که یک فرصتی را فراهم می‌کند برای دیده شدن فیلم‌هایی مانند مستند «فرزند امام» برای من خیلی مهم بوده و اگر جشنواره عمار هم فیلم‌هایی از این دست را نمی‌دید بارمان را جمع می‌کردیم و پاکستان بر می‌گشتیم (باخنده).
ما غیر ایرانی‌ها که در جشنواره عمار شرکت می‌کنیم به نوعی آن را یک الگوی مناسب برای انجام در همه کشور‌ها می‌دانیم و خیلی دوست داریم که این جشنواره را در کشور‌های خود عملی کنیم.
مردمی بودن عمار فقط از این جهت مورد هدف نیست، زیرا نمایش دادن فیلم‌های متعهدانه جشنواره عمار در میان مردم باعث ایجاد پرسش و دغدغه نیز می‌شود.
باشگاه خبرنگاران جوان- جشنواره عمار چقدر در دیده شدن فیلمساز کمک کرده است؟
کاری که جشنواره عمار توانسته انجام دهد خارج کردن سینما از این انحصار ویژه است و به نوعی سینما را به مردم بازگردانده است.
الهام هادی نژاد: به نظرم جشنواره عمار دو ویژگی بسیار بارز و مهم دارد، اول اینکه خیلی دغدغه‌مند است و دوم اینکه خیلی جسارت و شجاعت در آن دیده می‌شود.
جشنواره مقاومت هم با اینکه بین المللی بود، اما به گستردگی عمار نبود و ویژگی‌های عمار منحصر به فرد است.
جشنواره عمار یک امتیاز دیگری که دارد مخاطبان بی شمار مردمی آن هستند.
جشنواره عمار بیشتر به موضوعات محتوایی می پردازد و اکثر آثار آن را هم فیلم های مستند تشکیل داده اند.
به نظر شما باید چه کرد تا جشنواره عمار همه طیف های سینمایی در آن شرکت کنند و چتر جشنواره عمار گسترده تر شود؟
ملاقلی پور: من به سبب آثارم در دوره‌های مختلف جشنواره، با آقای وحید جلیلی دبیر جشنواره عمار جلساتی را داشته‌ام.
جشنواره عمار این نوید را داده است که خلا این جریان فکری را پر کند و در آینده به بخشی تبدیل شود که بتواند تاثیر خودش را بر همه طیف‌های سینمایی بگذارد.
سایت «عمار یار» که به تازگی راه اندازی شده است این امکان را داده تا آثار جشنواره عمار بسیار راحت در اختیار همه قرار گیرد و حتما در ادامه راه نیز بسیار کمک خواهد کرد.
عمار جشنواره مفهومی است، اما با نظرات کارشناسانه و منتقدانه مردم می‌تواند فرم بهتری را نیز در سال‌های آینده به دست آورد.
یوسف جعفری: ایده جالبی که جشنواره عمار ابداع کننده آن است بلیت‌های اختیاری بود که امسال در جشنواره و اکران‌های مردمی شاهد آن بودیم.
در بسیاری از اکران‌های عمار مردم خودشان اگر از اثری خودششان می‌آید پول می‌دهند و درخواست می‌کنند تا این کارگردان دوباره فیلم دیگری بسازد.
عمار می‌تواند اجازه حرف زدن را فراهم کند
این اتفاق باعث شد با جشنواره عمار ارتباط بگیریم و در دور دوم جشنواره عمار با فیلم «مهار نشده» توانستیم نگاه‌ها را جلب کنیم.
به همین دلیل انگیزه‌ای شد تا دوباره برای عمار فیلم تولید کنیم.
اتفاقا فیلم ما برای مردم پاکستان تولید شده بود، و با اقبالی که به وجود آمد بخش‌هایی به آن اضافه کردیم و در جشنواره عمار حضور پیدا کردیم.
فعلا اولین رونمایی این اثر در جشنواره عمار بود؛ مدیوم فیلم کوتاه است و باید در جشنواره‌ها شرکت کند.
باشگاه خبرنگاران جوان- گفته شده نامه حضرت آقا به اروپا و جوانان آمریکا باعث شد این فیلم را بسازید.
محتشم علی نقوی:ایده اصلی این فیلم پس از نامه حضرت آقا به اروپا و جوانان آمریکا شکل گرفت.
متوجه شدیم امام خمینی (ره) سی سال پیش برای پاکستان هم نامه نوشتند.
از سویی فهم نامه امام خمینی (ره) بسیار دشوار بود؛ نیاز به تمرکز و فهم بالایی داشت و زمان فراوانی از ما گرفت.
هر جمله‌ای که امام در نامه می‌گوید برای من سوژه و مهم است.
قصه ما حکایت زنی است که هفت سال خانه نشین بود و موقع مرگ آقا (امام زمان (عج)) بالای سرشان رفته بودند.
او چه کار کرده که امام زمان (عج) بالای سرش حاضر شده اند.
این جریان همزمان شد با صحبت‌های حضرت آقا در یکی از مجالس مشهد که گفته بودند «چرا به شهدای گوهرشاد و واقعه کشف حجاب نمی‌پردازید».
من سال‌ها کارگردانی تئاتر انجام دادم.