خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 30 اردیبهشت 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

چرا دلالان مجازی همچنان فعالیت می‌کنند؟/ ضرورت سرعت بخشیدن به تشکیل بازار متشکل ارزی

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 15:50
گروه‌های تلگرامی در فضای مجازی همچنان در دست کاری نرخ‌ها فعال هستند و این موضوع اذهان عمومی و فعالان اقتصادی را کلافه کرده است.
بازار،ارز،موضوع،نرخ،بانك،جو،قيمت،ايجاد،مركزي،تلاش،افزايش،گرو ...

گزارش/
به گزارش خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بازارهای کشور آماده پذیرایی از خریدهای نوروزی است و این موضوع در بازار طلا و ارز هم صدق می‌کند، موضوعی که منجر می‌شود برخی از افراد جامعه که قصد سفر به کشورهای همسایه را دارند کمی برای این موضوع اضطراب داشته باشند.
هفته های گذشته بازار ارز با نوسانات صعودی روبه‌رو شده است و به نظر می‌رسد این موضوع تنها به دو امر وابسته است، کی از این موضوعات به جو روانی و تبلیغات سو در فضای مجاری مبنی بر این که ارز در پایان سال افزایش نرخ خواهد داشت است.
بیشتر بخوانید: تشکیل کارگروه‌های مشترک صرافان با کشور‌های همسایه/تخصیص کد‌های معاملاتی بازار متشکل ارزی به صرافان
این موضوع بارها از اذهان عمومی و حتی زبان مسئولین مطرح شده است که گروه های تلگرامی در فضای مجازی همچنان در دست کاری نرخ ها فعال هستند.
نمونه هایی از این تبادل اطلاعات و ایجاد جو روانی در بازار را می در تصاویر مشاهده می کنید.
این گروه‌ها قیمت ارز‌ها را بالاتر از نرخ واقعی اعلام می‌کنند، در این تصویر دلار در بازار ۱۳ و ۷۰۰ تومان اعلام شده است این درحالیست که طبق پیگیری‌های خبرنگار ما هم اکنون دلار در بازار ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان است.
تفاوت قیمتی یک هزار تومانی و ایجاد جو روانی باعث می‌شود تا روز به روز بازار شاهد افزایش قیمت باشد.
علارغم تلاش های بسیار سیستم قضائی مدت هاست فعالیت این قبیل گروه ها ادامه دارد و افراد خاصی به عنوان کارشناس فعلی بازار که همان دلالان هستند همچنان قیمت ها را بالاتر از حد معمول جلوه می دهند.
گلایه همتی از جوسازی برخی اشخاص در بازار ارز
این موضوع رئیس کل بانک مرکزی را هم کلافه کرده است به نحوی که وی در یک پست اینستاکرامی اینچنین نوشت؛
"در روز‌های اخیر به‌مدد اظهارات و انذار برخی افراد در خصوص احتمال رد لایحه پالرمو و یا سررسید شدن سپرده‌های ۲۰ درصدی، یا وضعیت بودجه ۹۸ و جو منفی ناشی از تلاش برای ارائه برخی طرح‌ها و اقدامات غیرمتعارف، عواملی که علاقمند بر هم زدن بازار ارز و ایجاد نوسان در آن هستند، تلاش کرده‌اند بر موج افزایشی سوار شده و نوساناتی هرچند اندک، در بازار ایجاد کنند.
این عوامل اطمینان دارند که با صدور مجوز اخیر بانک مرکزی به برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز خود در صرافی‌ها در یک‌ماهه باقیمانده سال تعادل بازار به‌نفع عرضه به‌هم خواهد خورد و لذا اقدام به پیشگیری کرده و جو تبلیغاتی لازم را برای خنثی کردن آن به‌وجود آوردند.
بانک مرکزی برای جلوگیری از بی‌ثباتی در بازار حضور دارد و در صورت ضرورت اقدامات لازم را انجام خواهد داد."
وی همچنین در پست دیگر این چنین می نویسد: معتقدم نرخ فعلی دلار به هیچ وجه قیمت ذاتی آن نیست و برای تعدیل آن برنامه داریم و مطمئن باشید تمام تلاش خود را مصروف تقویت ارزش پول ملی خواهیم کرد.
علیرضا اسکندری، صراف مجاز در بازار در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با تایید گفته رئیس کل بانک مرکزی می گوید: مدیریت قوی آقای همتی این نوید را به ما می دهد که در آینده شاهد تقویت بیشتر پول ملی باشیم با توجه به شرایط سخت کنونی رسیدن به این نتایج نیاز به همدلی تمامی دست اندرکاران است.
وی افزود: همچنین با توجه به افزایش هزینه های تولید با کاهش نرخ ارز صادرکنندگان با چالشی روبرو‌ خواهند بود که ایجاد توازن بین این دو پارامتر بسیار با ظرافت باید بررسی شود.
اسکندری تاکید کرد: همچنین افزایش نرخ برخی از کالاها از قبیل اتومبیل، گوشت قرمز و‌ خیلی‌از مایحتاج‌ عمومی نیز متناسب با تقویت پول ملی باید مد نظر قرار گرفته شود، انطور نباشد که تمام تمرکز بر یک بازار معطوف و دلالی و سوداگری به سمت بازارهای دیگر برود.
وی ضمن انتقاد از گران فروشی‌ در برخی بخش های اقتصادی گفت: متاسفانه گرفتار گردابی از جوسازی ها و فشارهای داخلی شده ایم که قیمت واقعی اجناس و موارد اساسی نظیر ارز را پنهان می کند، بازار ارز این روزها به علت جوسازی برخی دلال ها تحت تاثیر قرار گرفته است.
گفته ها و شنیده ها درباره روند فعلی بازار ارز موضوع تشکیل بازار متشکل ارزی به کمک سازمان بورس اوراق بهادار را جدی تر می کند چرا که این موضوع دست دلالان ارزی را کاملا کوتاه خواهد کرد.
انتهای پیام/