خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نشست استان‌های شمالی اورژانس کشور در رشت برگزار شد‌

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 15:25
جلسه رؤسای فوریت‌های پزشکی قطب شمال کشور در مرکز اورژانس 115 رشت برگزار شد.
گيلان،مركز،استان،پزشكي،اورژانس،حوادث،تحقيقات،علوم،دانشگاه،مد ...

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت،‌ جلسه رؤسای فوریت‌های پزشکی قطب شمال کشور امروز در راستای برنامه‌ریزی در جهت افزایش سطح آمادگی نیروها و چگونگی مقابله با بحران و با حضور نماینده مرکز تحقیقات تروما،‌ روسای قطب شمال کشور در مرکز اورژانس 115 رشت برگزار شد.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این جلسه ضمن تشریح اهداف تشکیل مرکز تحقیقات تروما ‌استان عنوان کرد: در حال حاضر حوادث ترافیکی به‌عنوان دومین علت مرگ در جهان شناخته شده است بنابراین تشکیل مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای یکی از ضروریت‌های بسیار حساس کشور است.
علی داوودی تشکیل مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای گیلان را از دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی استان خواند و تصریح کرد:‌ این مرکز با محوریت 6 موضوع در گیلان ایجاد شده و تشکیل آن گامی موثر در جهت برنامه‌ریزی صحیح برای پیشگیری و مواجهه صحیح با حوادث ترافیکی در استان محسوب می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه در بحث غرق‌شدگی در دریای خزر نیز مرکز تحقیقات ترومای گیلان عملکرد مطلوبی داشته است ابراز داشت:‌ در این مرکز تحقیقاتی استقرار و سطح پوشش عوامل اورژانس 115 توسط دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان به نحو بسیار مطلوبی افزایش پیدا کرده است.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزایش سطح فرهنگ مسافران وگردشگرانی که این استان را مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: پدیده مهاجرت به گیلان به علت آب و هوای مطلوب آن در کنار افزایش زندگی در سواحل استان اهمیت یکپارچه‌سازی سیستم تروما را بیش از پیش نمایان می‌سازد.
حمید حیدری نماینده مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این مراسم ضمن ارائه یکسری از داده‌های آماری وجود این اطلاعات را در اجرای برنامه‌ها مهم دانست و خاطرنشان کرد:‌ راه‌اندازی کارگروه‌های تخصصی در این مرکز تحقیقاتی بسیار لازم و ضروری است.
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی گیلان نیز در این مراسگ ضمن ارائه گزارش عملکرد این مرکز در سال گذشته و 10 ماهه امسال تصریح کرد:‌ تاکنون پیگیری‌های بسیار زیادی برای تأسیس بیمارستان جنرال در استان گیلان انجام شده است که باید تا حصول نتیجه نهایی ادامه پیدا کند.
پیمان اسدی تحقق ایجاد بیمارستان جنرال در استان گیلان را در بهبود میزان خدمت رسانی به بیماران و مصدومان استان مؤثر اعلام کرد و گفت:‌ گام‌های بسیار مؤثری برای تحقق این هدف بزرگ در استان گیلان برداشته شده است و در اولویت‌های دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار دارد.
وی فاصله پایگاه‌های امداد جاده‌ای در گیلان را در مقایسه با سایر استان‌ها بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود:‌ پراکندگی جمعیتی گیلان امدادرسانی را در برخی از مناطق، به ویژه در نقاط صعب العبور به شدت سخت می‌کند و مرکز اورژانس استان برای رفع این مشکل اقدامات زیادی را انجام داده است.
مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان افزایش تعداد پایگاه‌های شهر رشت و چند شهرستان پر جمعیت استان را از برنامه‌های این اعلام کرد و اظهار داشت:‌ در حال حاضر اورژانس گیلان 62 پایگاه شهری دارد و یازدهمین پایگاه آن در مسکن مهر رشت به زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
اسدی با تأکید بر اینکه در حال حاضر 9 شهرستان گیلان به اتوماسیون عملیاتی مجهز شده‌اند خاطرنشان کرد:‌ مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گیلان قصد دارد با اجرای برنامه‌های خود تا پایان سال این شرایط را برای سایر شهرستان‌های استان فراهم کند.
مسئول فنی عملیات مرکز اورژانس گیلان نیز در این مراسم ضمن ارائه گزارش خود پیرامون مدیریت بحران عنوان کرد: با توجه به این نکته که استان گیلان بحران‌هایی نظیر بارش سنگین برف و بروز سرمای شدید را در سال‌های اخیر تجربه کرده نحوه مدیریت این شرایط بسیار پیچیده است.
ساجد بخشی آماده باش کامل EOC و هماهنگی با بیمارستان‌ها جهت پذیرش بیماران و مصدومان ناشی از حوادث زمستانی و ترافیکی را مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: شرکت در جلسه ستاد بحران استانداری و بررسی نحوه همکاری جهت ارائه بهتر خدمات به مردم در این زمان همواره مورد توجه بوده است.
وی تجهیز و تکمیل ناوگان اورژانس به ویژه در مناطق صعب العبور به تجهیزات فنی زمستانی مورد نیاز در فصل سرد نظیر زنجیر چرخ، ضدیخ و وسایل گرمایشی را ضروری خواند و افزود:‌ برنامه‌ریزی لازم جهت جلوگیری از یخ زدگی داروها و سرم‌های مصرفی موجود در آمبولانس‌ها و پایگاه‌های اورژانس جاده‌ای انجام شده است.
بخشی به دیگر اقدامات انجام شده واحد فنی مرکز اورژانس گیلان اشاره کرد و بیان داشت:‌ ذخیره مناسب موارد مصرفی اعم از داروها و لوازم مورد نیاز در آمبولانس‌ها و پایگاه‌های اورژانس جاده‌ای و بازدید میدانی از پایگاه‌های اورژانس از جمله اقدامات انجام شده این واحد محسوب می‌شوند.
به گزارش تسنیم، قطب شمال کشور فوریت‌های پزشکی از شهرها و استان‌های مازندران، بابل، گلستان، سمنان، شاهرود و استان گیلان تشکیل شده است.
‌انتهای پیام/ ش