خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

جلسه انتخاب شهردار رشت به حدنصاب نرسید/ شورا در مرز انحلال

مهر | استان‌ها | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 15:25
رشت- شورای شهر رشت با توجه به مهلت داده شده از سوی وزارت کشور برای تعیین شهردار این شهر جلسه‌ فوق العاده ای برگزار کردند که با غیبت ۴ عضو به حد نصاب نرسید.
شهر،شوراي،رشت،شورا،جلسه،اعضاي،شهردار،انتخاب،برگزار،روز،وزارت ...

به گزارش خبرگزاری مهر، پیش از ظهر چهارشنبه هفتاد و نهمین جلسه شورای شهر رشت با محوریت انتخاب شهردار به‌ صورت غیر رسمی در دفتر شورا برگزار شد.
اگرچه قرار بود جلسه ساعت ۱۰صبح آغاز شود همانند همیشه با دو ساعت تاخیر به دلیل عدم حضور ۴ عضو شورای شهر و با صحبت های غیررسمی اعضای حاضر برگزار شد.
روز دوشنبه هفته جاری وزارت کشور طی ارسال نامه‌ای به شورای شهر رشت اعلام کرد دومین منتخب اعضای شورا برای تصدی شهرداری این شهر نیز به‌ دلیل عدم احراز شرایط ابلاغی در آیین نامه جدید، نمی تواند بر صندلی شهرداری رشت تکیه زند لذا اعضای شورای شهر رشت باید در اسرع وقت یعنی حداکثر تا ۱۰ روز گزینه جدید را معرفی کنند.
انتخاب شهردار برای شهر رشت به یک داستان تکراری تبدیل شده هفت ماهی است که این شهر بدون شهردار و با سرپرست مدیریت می شود.
در آستانه سال جدید رشت بیشتری به شهری بدون کلانتر با مشکلات فراوان و گلایه‌ها شهروندان شبیه است.
انتخاب هربار شهردار و وجود اختلاف در میان اعضای شورای شهر نیز به قصه‌ای پرغصه برای مردم این شهر تبدیل شده است.
در این میان در جلسه عصر روز دوشنبه اعضای شورای شهر همگی مدعی وجود وخدت و اتحاد برای هرچه سریعتر شهردار برای این شهر بودند اما صحبت های بیان‌ شده در جلسه امروز شورا هنوز بوی نبود وحدت و برنامه‌ریزی برای آبستراکسیون و به حد نصاب نرسیدن جلسه برای انتخاب شهردار می داد.
حامد عبدالهی که ریاست کمیسیون ترافیک شورای شهر رشت را برعهده دارد و منتخب شورا برای مدیریت شهرداری بود تاکنون تنها یک جلسه کمیسیون ترافیک برگزار کرده و در جلسات رسمی شورا نیز به زحمت حضور می یابد اما از سوی وزارت کشور احراز صلاحیت نشد با عدم تایید صلاحیت «حجت جذب» براساس شنیده‌ها به دنبال طرح شکایت در دیوان عدالت اداری برای تصدی پست شهرداری است.
اگرچه برخی از اعضای شورای شهر رشت اعلام کردند، عدم حضور ۴ عضو به دلایل شخصی بوده اما سخنگوی شورای شهر رشت اعلام کرد: باز هم آبستراکسیون اتفاق افتاد و جلسه شورا برای انتخاب شهردار برگزار نخواهد شد.
اعضای شورا وظیفه پیگیری حقوق مردم را برعهده دارند
رئیس شورای شهر رشت در این جلسه اظهارکرد: شنیده‌ها حاکی است برخی دنبال پیگیری قضایی و طرح شکایت از دیوان عدالت اداری هستند.
امیرحسین علوی با اشاره به اینکه فارغ از اینکه هر فردی حق شخصی داشته و می تواند پیگیری آن باشد اما باید به قانون احترام گذاشت زیرا قانون فصل الخطاب است، گفت: ما به عنوان نمایندگان مردم در پارلمان شهری باید به دنبال حقوق شهروندان باشیم قرار است با سهل انگاری حق مردم ضایع شود با این موضوع به جدیت برخورد می کنیم.
وی با تأکید براینکه امروز مهم‌ترین وظیفه اعضای شورا انتخاب شهردار برای رشت است، تأکیدکرد: این موضوعی نیست که به زمان سپرده شده و در آن تعلل شود.
پایان سال کاری شهرداری نزدیک بود هزینه‌های زیادی در روزهای پایانی سال نیاز داریم.
علوی با بیان اینکه در نامه‌ وزارت کشور برای تعیین شهردار به شورای شهر رشت مهلت کوتاهی داده شده است، تصریح‌کرد: در مذاکرات شفاهی با وزارت کشور باید ظرف ۱۰روز شهردار را معرفی کنیم و تاخیر در انتخاب شهردار قصور از وظایف شورایی است و ممکن است شورای پنجم را تا مرز انحلال پیش ببرد.
وزارت کشور دیر به نامه شورای شهر رشت پاسخ داد
احمد رمضانپور یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت که در دو جلسه اخیر حرف از همدلی و وحدت دوباره اعضای شورای زده بود و از دو قطبی شدن فضای شورا گلایه کرده رسانه‌های حاضر در جلسه را مورد خطاب قرار داد و گفت رسانه‌ها اعضای شورا را خودی و غیرخودی کرده اند!
رمضانپور که تا پیش از این بر انتخاب‌های گروه اکثریت یعنی جذب و عبدالهی اصرار می ورزید گفت: بعید نیست با این روند شورای شهر رشت منحل شود.
اگرچه وی این بار نیز حرف از همدلی و وحدت زد اما در جلسه روز دوشنبه از فرصت چند ماهه شورا تا اردیبهشت برای انتخاب شهردار خبر داد و گفته بود شورای در وظیفه قانونی خود کوتاهی نکرده و این وزارت کشور است که پاسخ شورا را دیر اعلام کرده است!
هیچ برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده برای آبستراکسیون انجام نشده است
نایب رئیس شورای شهر رشت نیز در این جلسه با بیان اینکه شورا برخلاف سوگند خود عمل نکرده است، افزود: از روز گذشته با یک سری شایعات و شیطنت‌های رسانه‌ای مبنی بر اینکه جلسه امروز برگزار نمی شود روبه رو شدیم.
لازم به ذکر است عدک حضور برخی از اعضای شورا ربطی به فضاسازی رسانه‌ای روز گذشته ندارد.
رضا رسولی ضمن اعتراض رسانه‌هایی که بین اعضای شورا مرز ایجاد کرده و اعضا را به خودی و غیرخودی تبدیل تقسیم بندی کرده ‌اند از رسانه‌ها خواست شرافت قلم را زیر پا نگذاشته و اجازه دهند این روزهای انتخاب شهردار با آرامش سپری شود.
در سایه عدم حضور ۴ عضو شورا، رئیس شورای شهر رشت نامه با هفت امضای اعضای حاضر در جلسه نوشت تا فردا پنجشنبه جلسه فوق العاده دیگری برگزار شود البته برگزاری این جلسه منوط به امضای یکی از عایبان پای این صورتجلسه است در غیر این صورت فرمانداری شهرستان رشت باید مداخله کرده و شورا از فرمانداری درخواست نماید جلسه فوق العاده برگزار کند.