خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 02 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نکاتی که والدین در مورد بیهوشی دندانپزشکی کودکان باید بدانند

فارس | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 15:16
متخصص بیهوشی و آرامبخشی با اشاره به نکاتی که والدین در مورد دندانپزشکی کودکان باید بدانند، گفت: توسعه مراکز بیمارستانی آرامبخشی دندانپزشکی جهت درمان بیشتر مشکلات دندانی به ویژه برای کودکان لازم است.
دندان،آرامبخشي،دندانپزشكي،متخصص،درمان،بيهوشي،مراكز،بيمارستان ...

متخصص بیهوشی و آرامبخشی با اشاره به نکاتی که والدین در مورد دندانپزشکی کودکان باید بدانند، گفت: توسعه مراکز بیمارستانی آرامبخشی دندانپزشکی جهت درمان بیشتر مشکلات دندانی به ویژه برای کودکان لازم است.
علیرضا هدایتی، متخصص بیهوشی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، در ارتباط با مشکلات بهداشت دهان و دندان در کودکان اظهارداشت: برخی بیمارانی که دچار پوسیدگی دندان هستند و باوجود درد شدید از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند، تنها به دلیل ترس و احساس تهوع و یا احساس خفگی است که روند درمانی خود را به تعویق می اندازند.
وی افزود:البته همین امر باعث شدت یافتن پوسیدگی و خرابی بیشتر دندان‌ها و آسیب جوانه دندان دائمی و افزایش نیاز به ارتودنسی می شود، درحالی که اگر مراکز بیمارستانی آرام بخشی در کشور گسترش یابد تاحد زیادی می‌توان از تاخیر درمان جلوگیری کرد.
این متخصص بیهوشی و آرام‌بخشی تصریح کرد: بسیاری از کودکان در هنگام درمان دندان خود، دچار ترس شده و اجازه کار به پزشک را نمی دهند و حتی دیده شده افراد بزرگسال و مسن نیز به دلیل اضطراب شدید، روند درمان را نیمه کاره رها کرده و ترجیح می دهند تا ماه ها و حتی سال‌ها درد دندان را تحمل کنند ولی در شرایط چند ساعته درمان قرار نگیرند.
هدایتی با بیان اینکه آرامبخشی با بیهوشی عمومی تفاوت دارد، افزود: آرامبخشی سطحی و عمقی خوابی است که به واسطه دارو ایجاد می شود .در این حالت هوشیاری به طور کامل از بین نمی‌رود بنابراین بهترین روش برای کنترل ترس، اضطراب و عدم تحمل دندانپزشکی آرام بخشی است.
وی با اشاره به اینکه خدمات دندانپزشکی تحت آرام بخشی برای همه سنین قابل انجام است، گفت: اگر چه در کشورهای توسعه یافته مراکز بیمارستانی آرامبخشی دندانپزشکی امری شناخته شده به حساب می آید ولی این حوزه کمک رسان درمانی در ایران همچنان ناشناخته است به طوری‌که هم اکنون تنها چند بیمارستان یا مرکز تخصصی بیمارستانی آرام بخشی در حوزه دندانپزشکی در کشور وجود دارد که شرایط ویژه ای را برای مراقبت و درمان بزرگسالان، کودکان، معلولان، بیماران خاص و هر فردی با شرایط ویژه که توان همکاری با دندانپزشک ندارد را فراهم کرده است.
این متخصص بیهوشی و آرام‌بخشی ادامه داد:در واقع در این مراکز تخصصی، بیماران با آرام بخشی و در خواب کامل زیر نظر متخصص آرامبخشی روند درمان معالجه دندان نظیر کشیدن دندان، عصب کشی، ایمپلنت و حتی پر کردن را طی می‌کنند.
هدایتی گفت: در مرکز آرامبخشی در حالی که کودک،در آغوش والدین بوده و یا مشغول بازی است توسط متخصص بیهوشی داروی خواب آور دریافت می‌کند سپس با به خواب رفتن کودک، بیمار بر روی یونیت منتقل شده و توسط متخصص دندانپزشکی اطفال در کوتاهترین زمان، دندان های آسیب دیده ترمیم می شود در این بین متخصص بیهوشی و آرام بخشی به صورت پیوسته در حین درمان، وضعیت سلامت و هوشیاری کودک را پایش کرده و با اتمام درمان، قبل از بیداری کامل، کودک به نزد والدین منتقل می شود تا زمان بیداری دچار اضطراب نشود.
وی با بیان اینکه پوسیدگی دندان و عفونت های لثه‌ای در افراد کم توان و ناتوان بیش از سایرین است افزود: بیمارانی که دچار معلولیت ذهنی و جسمی بوده و یا بیمارانی که نیاز به مراقبت های ویژه در منزل دارند مانند افراد مبتلا به آسم، سکته مغزی، قطع نخاع و فلج اندام ها که به مرور زمان دچار اختلالات دندان می‌شوند بیش از سایرین به مراکز بیمارستانی آرامبخشی دندانپزشکی نیازمندند، به همین دلیل باید دولت وبخش خصوصی بیش از پیش در گسترش این مراکز اهتمام داشته باشند.
این متخصص بیهوشی و آرام بخشی اضافه کرد: البته توجه به مقوله آرامبخشی تنها برای کودکان و افراد کم توان و یا بیمارهای خاص خلاصه نمی‌شود، چرا که بیماران بسیاری وجود دارند که پس از ورود ابزارهای دندانپزشکی به دهان خود و یا حتی بوی حاصل از تراش دندان دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند که همین امر روند معالجه را در آنها کند و یا نیمه کاره می کند که البته این مراکز بیمارستانی می تواند این چالش را برای آنها تا حد زیادی مرتفع کند.
هدایتی خاطر نشان کرد: بی تردید با حمایت دولت در افزایش مراکز بیمارستانی آرامبخشی در حوزه دندانپزشکی شاهد افزایش آمار مراجعه به دندانپزشک‌ها، توجه بیشتر جامعه به بهداشت دهان و دندان و کاهش ترس ناشی از مراجعه خواهیم بود.
انتهای پیام/