خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

راه اندازی بازارچه پرسه سو نیازمند ایجاد زیرساخت از طرف ایران است

مهر | استان‌ها | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 15:08
بجنورد- سفیر ایران در ترکمنستان گفت: راه اندازی بازارچه مرزی پرسه سو در گرو فراهم شدن زیرساخت ها از طرف ایران است.
تركمنستان،ايران،بازارچه،احمدي،مشكلات،كشور،مرزي،ارتباط،اشاره، ...

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد احمدی ظهر چهارشنبه در نشست تخصصی با فعالان اقتصادی خراسان شمالی، بازارچه مرزی پرسه سو را مطالبه عمومی مردم این استان دانست و اظهار کرد: راه اندازی بازارچه مرزی پرسه سو به ۲۰۰ کیلومتر راه سازی نیاز دارد و تا هنگامی که فراهم نشود این بازارچه به بهره برداری نخواهد رسید.
احمدی افزود: هم اکنون ترکمنستان چهار بازارچه مرزی با ایران دارد که با مشکلاتی زیادی همراه است.
ترکمنستان شریک اول ایران در آسیای میانه و قفقاز است
وی در ادامه با بیان اینکه امسال ۴۰۰ میلیون دلار کالا از ایران به ترکمنستان صادر شده، اظهار کرد: ترکمنستان شریک اول ایران در آسیای میانه و قفقاز است، بنابراین می توانیم میزان صادرات به این کشور را افزایش دهیم.
سفیر ایران در ترکمنستان بیان کرد: خراسان شمالی به عنوان استان مرزی ظرفیت های بالایی برای صادرات کالا به ترکمنستان دارد که می تواند با شناسایی نیازها، انعقاد تفاهم نامه و ارائه راهکار برای حل مشکلات زمینه ارتباط خود را با ترکمنستان افزایش دهد.
احمدی در ادامه به آزادی ۳۷۰ زندانی ایرانی در کشور ترکمنستان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شمار زندانیان جمهوری اسلامی در ترکمنستان به صفر رسیده است.
وی همچنین به مشکلات ویزای رانندگان و تجار ایرانی در کشور ترکمنستان اشاره کرد و افزود: در حال رایزنی هستیم تا مشکلات این رانندگان و تجار را کاهش دهیم.
سفیر ایران در ترکمنستان تصریح کرد: ترکمنستان از یک مدیریت واحد و منسجم برخوردار است، بنابراین ایران باید این کشور را به رسمیت بشناسد تا بتوانیم زمینه ارتباط با ترکمنستان را گسترش دهیم.
احمدی با بیان اینکه ارتباط ترکمنستان نسبت به گذشته با کشورهای توسعه یافته افزایش یافته است، گفت: ترکمنستان باوجود خود کفایی در برخی بخش ها با ایجاد ارتباط توانسته سایر کالاهای مورد نیاز خود را از نقاط مختلف دنیا با قیمت ارزان و از طریق هوایی وارد کشورش کند.
وی همچنین به سرمایه گذاری کشورهای مختلف در ترکمنستان اشاره کرد و افزود: تاکنون ترکیه بیش از ۶۰ میلیارد دلار در ترکمنستان پروژه اجرا کرده در حالی که هنوز ایران پیگیر راه اندازی بازارچه است.
سفیر ایران در ترکمنستان اظهار کرد: باوجود اینکه۱۰ درصد ذخایر دنیا و یک درصد جمعیت جهان در ایران زندگی می کنند اما نتوانسته ایم آنطور که باید از ظرفیت های کشور بهره مند شویم.
احمدی تصریح کرد: ایران با داشتن قابلیت های فراوان همچون نیروی انسانی، منابع طبیعی و سایر ظرفیت ها چنانچه به فرمایشات مقام معظم رهبری توجه می کرد اکنون از تمام مشکلات عبور کرده بود.
وی در ادامه به تلاش های دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: تحریم های حاکم بر ایران بر زندگی مردم تاثیر گذاشته اما نباید اجازه داد سدی در برابر پیشرفت شود، بنابراین با صبر و استقامت و پیروی از فرمایشات رهبری از این مشکلات عبور خواهیم کرد.