خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 02 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اهدای مصحف به خط استاد رهنما به رهبر معظم انقلاب

مهر | دین و اندیشه | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 14:16
مصحف به خط استاد مرتضی رهنما از سوی رییس شورای عالی قرآن به مقام معظم رهبری اهدا شد.
مصحف،كتابت،قلم،قرآن،رهنما،مرتضي،هنر،خط،مركز،رونمايي

به گزارش خبرنگارمهر، در مراسم رونمایی از ۴ اثر فاخر شورای عالی قرآن و مرکز طبع و نشر مصحفی به قلم مرتضی رهنما نیز رونمایی شد.
این مصحف مطهّر به قلم استاد مرتضی رهنما از اساتید ممتاز عرصه‏ هنر تلاوت کلام الهی است که این‌بار نقش نورانی آیات را به قلم عشق بر صفحه‏ دل رقم زده تا رایحه‏‌ای روح‏‌افزای دو هنر قرائت و کتابت، مشام جان مشتاقان کلام الهی را توأمان معطّر سازد.
در همین راستا سید علی مقدم رییس شورای عالی قرآن کریم در دیداری که با رهبر انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) داشت مصحف کتابت شده با قلم استاد مرتضی رهنما را به ایشان اهدا کرد.
در این دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن تورق این قرآن خط آن را زیبا توصیف کرده و آن را به خط میرزا احمد نیریزی تشبیه کردند.
توجه به اصول هنری کتابت در خط نسخ، در عین رعایت خوانایی کلمات و احتراز از ترکیبات پیچیده‏ متداول در هنر خوشنویسی، که خود نشان از چیره‌دستی کاتب دارد از ویژگی های بارز این مصحف است.
به‌کارگیری علایم و حرکات مربوط به هر حرف در جای خود، که نه‌تنها از یکدستی و هماهنگی سطور و صفحات نکاسته، بلکه علاوه بر چشم‏‌نوازی صفحات مصحف، آسانیِ قرائت را نیز فراهم آورده است واستفاده از شیوه‏ی کم‌علامت رایج در مصحف‏‌های مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران و نیز رعایت قواعد رسم‏‌المصحف که سبب مقبولیّت مصحف در جهان اسلام خواهد بود از نکات بارز این کتابت است.
ترجمه‏ استفاده شده در این مصحف شریف، حاصل تلاش گروهی از محقّقان این مرکز است؛ ترجمه‏‌ای روان و در عین حال دقیق از منظر انتقال مفاهیم آیات.
این ترجمه پس از انجام ویرایش‏‌های علمی و ادبی و بررسی‌های مکرر به عموم علاقه‌مندان تقدیم شده است.