خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

80 درصد از کارگاه‌های فرش غیرمتمرکز استان مرکزی موفق به اخذ مجوز شدند

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 14:09
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: 80 درصد از کارگاه‌های فرش غیر متمرکز استان مجوز گرفته‌اند که حداقل 20 بافنده دارند.
استان،فرش،اوليه،مركزي،صنعت،حوزه،مواد،فراهان،كارگروه،اشاره،تو ...

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، محمدرضا حاجی‌پور ظهر امروز در کارگروه فرش استان مرکزی با اشاره به اهمیت برطرف کردن مشکلات صنعت فرش استان مرکزی اظهار داشت: 80 درصد از کارگاه‌های فرش غیر متمرکز استان مجوز گرفته‌اند که حداقل 20 بافنده دارند، به تازگی هم بنیاد تعاون زندانیان اراک و ساوه هم به دنبال گرفتن مجوز بوده که دارای 200 پرسنل هستند.
وی افزود: تعداد کاربران واقعی صنعت، تولید و بازار فرش در استان مشخص نیست، اگر این کارگروه بخواهد تسلط و نظارت واقعی برای حمایت از صنعت فرش داشته باشد باید یک آمار واقعی داشته باشد، باید آمار مواردی مثل میزان تولید در استان و تعداد کاربران این حوزه را داشته باشیم.
وی افزود: همچنین باید بر کیفیت صنعت فرش هم توجه شود تا بتوانیم از محدوده استان آن را خارج و صادرات را افزایش دهیم، فرش ساروق یک برند شناخته شده و کارگروه بایدبر روی کیفیت توجه داشته باشد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به سند راهبردی فرش دستبافت استان مرکزی تصریح کرد: در این سند به مواردی مثل مواد اولیه، رنگرزی، نقشه‌ها، بازار داخلی و خارجی و دیگر موارد دیده شده و در تدوین آن از نظر صاحب‌نظران این عرصه استفاده و موارد جمع‌بندی شده است، مجری طرح این سند مرکز جهاد دانشگاهی استان مرکزی است.
حاجی‌پور با اشاره به لزوم ایجاد رنگ‌رزی در استان گفت: چندین بار از بخش خصوصی برای ایجاد یک رنگرزخانه درخواست کردیم که متاسفانه پاسخی داده نشده است.
صادرات فرش فراهان به آمریکا، اروپا و ژاپن
مدیر تولید فرش فراهان هم در این کارگروه با اشاره به مشکلات صنعت فرش استان مرکزی گفت: استان مرکزی یک استان فرش‌خیز و دارای برندهای خوب صادراتی است، اساس فرش‌خیز بودن استان این است که در روستاها و بعضا شهرهای استان فرش‌بافی انجام می‌شده و هم اکنون زنان بالای 50 سال روستاهای استان هنچنان توانایی تولید فرش را دارند.
فراهانی افزود: بیشتر آنهایی که در روستاها فرش‌بافی می‌کنند الزامات فروش را نداشته و می‌خواهند کارت قالی‌بافی داشته باشند، این مهم سبب شده تا آمار جامعی از تعداد کاربران این حوزه نداشته باشیم، شرکت فرش فراهان 20 سال است که به کشورهایی مثل آمریکا، اروپا و ژاپن صادرات دارد.
وی تصریح کرد: مهم‌ترین مشکل صنعت فرش استان تهیه و بی‌کیفیتی مواد اولیه است، استان یک رنگرزی مناسب ندارد، هرچند که واحد تولیدی فرش فراهان جداگانه برای خود رنگ‌رزی دارد اما باید توجه کرد که مواد اولیه موضوع مهمی است.
مدیر تولید فرش فراهان ادامه داد: در استان ضعیف‌ترین مواد اولیه تقسیم می‌شود، در استان بافنده‌های ماهر و توانایی وجود دارد، همچنین برعکس بسیاری از استان‌ها تقلب در استان وجود ندارد اما مواد اولیه موجود در استان جزو ضعیف‌ترین مواد اولیه است، که باید به آن توجه و رسیدگی کرد.
استان مرکزی در حوزه تبلیغات برندهای فرش ضعیف عمل کرده است
طراح و نقاش فرش هم در این کارگروه با اشاره به مشکلات حوزه صنعت فرش استان گفت: واقعیت این است که در استان مواد و مصالح اولیه مرغوبی در استان وجود ندارد، سند راهبردی فرش دست‌بافت استان تهیه شده اما عملا کاربردی ندارد، باید دید چرا استان با این ظرفیت در حوزه فرش باید در ضعیف‌ترین سطح نمایشگاه فرش ظاهر شود، ما هیچ کار مفیدی برای جامعه آماری حوزه فرش انجام ندادیم، همچنین در حوزه تبلیغات برندهای فرش استان هم‌ضعیف عمل کردیم.
گرجی افزود: تسهیلات این حوزه به کدام سو حرکت می‌کند، وقتی کیفیت وجود نداشته باشد تسهیلات به چه درد می‌خورد، باید بپذیریم که ما از نظر مواد و مصالح اولیه خوب کار نکردیم، باید بر بحث کیفیت توجه ویژه شود.
انتهای پیام/