خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فلزی‌ها گوی نقدینگی را از بازار سهام ربودند

ایسنا | اقتصادی | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 13:50
امروز شاخص بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۲۰۰۰ واحد رشد کرد و در حالی که در روزهای گذشته توجه فعالان بازار سرمایه به سمت سهم‌های بانکی بود، امروز نسبت به کل ارزش بازار حجم قابل توجهی از نقدینگی به سمت فلزات اساسی رفت و این شرکت‌ها هدایت بازار را در دست گرفتند.
معاملات،بازار،رقم،ارزش،واحد،بورس،گروه،فلزات،تومان،بانك

امروز شاخص بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۲۰۰۰ واحد رشد کرد و در حالی که در روزهای گذشته توجه فعالان بازار سرمایه به سمت سهم‌های بانکی بود، امروز نسبت به کل ارزش بازار حجم قابل توجهی از نقدینگی به سمت فلزات اساسی رفت و این شرکت‌ها هدایت بازار را در دست گرفتند.
به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته با خبر افزایش سرمایه در برخی از بانک‌ها نوسان‌گیران بازار سرمایه به سهم‌های بانکی اقبال نشان دادند و ارزش معاملات سه سهم پر معامله بانک تجارت، ملت و صادرات به مراتب بالا رفت، اما امروز این فلزات اساسی بودند که ارزش قابل توجهی از معاملات بازار را به خود اختصاص دادند.
در حالی که امروز مجموع ارزش معاملات بورس و فرا بورس ایران به حدود ۹۰۲ میلیارد تومان رسید، ارزش معاملات گروه فلزات اساسی عدد ۱۱۵ میلیارد تومان را تجربه کرد.
این یعنی بیش از یک هشتم کل نقدینگی بورس و فرا بورس امروز دست فلزی‌ها بود و این گروه به تنهایی توانستند تأثیر بسزایی در کلیت فضای معاملات داشته باشند.
فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و فولاد خوزستان چهار نمادی بودند که امروز بیشترین تأثیر را روی نوسانات مثبت شاخص‌های بازار سرمایه داشتند.
معاملات هر یک از شرکت‌های یاد شده به ترتیب ۷۶۲، ۲۷۳، ۱۵۲ و ۱۵۰ واحد تأثیر افزاینده روی شاخص‌های بازار داشت.
در طرف مقابل پتروشیمی جم، بانک ملت، بانک صادرات و ایران خودرو چهار نمادی بودند که سعی کردند در جهت کاهش شاخص‌های بازار پیش روند.
معاملات هر یک از شرکت‌های یاد شده به ترتیب ۴۸، ۴۶، ۳۹ و ۲۹ واحد تأثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار داشت.
همانطور که گفته شد علیرغم روزهای گذشته امروز نمادهای بانک ملت، بانک تجارت و بانک صادرات با کاهش قیمت سهام روبرو شدند.
مجموع ارزش معاملات این سه سهم امروز به ۲۵ میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به روزهای گذشته روند کاهشی را نشان می‌دهد.
از طرفی امروز گروه فلزات اساسی نبض بازار را در دست گرفتند و مجموع ارزش معاملات در دو نماد فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران به ۸۰ میلیارد تومان رسید.
در گروه فلزات قیمت سهم‌ها اکثراً با افزایش قیمت روبرو شد و در نمادهای شاخص‌ساز این گروه شاهد صف‌های خرید بودیم.
گوی نقدینگی طی دو روز گذشته تا به امروز از بانک‌ها به سمت فلزات اساسی کوچ کرده است.
همچنین در گروه محصولات شیمیایی نیمی از سهم‌ها با افزایش قیمت مواجه شد و نیمی دیگر روند کاهشی را در پیش گرفت.
در گروه استخراج کانه های فلزی نیز سهامداران شاهد افزایش یک تا چهار درصدی قیمت سهامشان بودند.
ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۵۳۸ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱.۵ میلیارد سهم و اوراق مالی طی ۱۵۳ هزار و ۴۵۹ نوبت داد و ستد شد.
امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۱۰۲ واحد رشد کرد و به رقم ۱۵۹ هزار و ۴۸۹ واحد رسید.
همچنین شاخص کل هم وزن با ۱۲۱ واحد رشد مواجه شد و به رقم ۲۹ هزار و ۸۸۷ واحدی رسید.
همچنین شاخص آزاد شناور با ۲۸۴۱ واحد افزایش رقم ۱۷۷ هزار و ۷۰۱ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول و دوم هر کدام به ترتیب ۲۰۴۷ و ۱۸۲۹ واحد رشد کرد.
آیفکس نیز امروز با رشد ۲۴.۸ واحدی روبرو شد و تا رقم ۱۹۹۰ واحدی بالا رفت ارزش معاملات فرا بورس ایران به رقم ۳۶۴ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این بازار رقم ۸۹۰ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.
انتهای پیام