خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

هشدار وزیر خارجه انگلیس درباره عواقب سخت برگزیت بدون توافق

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 13:47
وزیر امور خارجه انگلیس که امروز به برلین سفر می‌کند درباره عواقب برگزیت سخت هشدار داده و تاکید کرد که در هفته‌های آینده اینکه منتظر بمانیم و امیدوار باشیم مسئله برگزیت به خودی خود حل نمی‌شود.
انگليس،اروپا،اتحاديه،وزير،توافق،هانت،خروج،دست،ترزا،بروكسل،بر ...

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، "جرمی هانت"، وزیر امور خارجه انگلیس امروز چهارشنبه به برلین سفر می کند تا در دیدار با مقامات این کشور به مسئله برگزیت بپردازد.
امروز روزی شلوغ برای "جرمی هانت" است.
بر اساس اطلاعات دفتر وزارت امور خارجه انگلیس وی در برلین از جمله با "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان، "پیتر آلتمایر"، وزیر اقتصاد و "آنگرت کرامپ کارن بایر"، رئیس حزب دموکرات مسیحی دیدار خواهد کرد.
وی همچنین قرار است در موسسه کونراد آدنایر یک سخنرانی ایراد کند.
و بر اساس متن سخنرانی از قبل منتشر شده هانت درباره خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا هشدار داده و اظهار داشت که چنین سناریویی هم از نظر سیاسی و هم اقتصادی بسیار مضر خواهد بود.
با توجه به دست نوشته منتشر شده از "هانت" وی خطاب به آلمان و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا اعلام کرد که در هفته های بسیار مهم آینده تنها این کافی نیست که منتظر بمانیم و امیدوار باشیم که مسئله برگزیت به خودی خود حل شود.
ما باید هر آنچه در توان داریم انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که چنین توافقی به دست می آید.
در این متن سخنرانی همچنین آمده است که ما همه مسئولیت سنگینی بر عهده داریم.
وی افزود: تاریخدان ها نباید در آینده این پرسش را مطرح کنند که چرا اروپا موفق نشد یک دگرگونی دوستانه در مناسبات خود با انگلیس به دست آورد.
انگلیس برای اتحادیه اروپا تنها یک شریک ساده نبوده بلکه دوست و متحد آن است.
انگلیس قرار است بر اساس برنامه های اتخاذ شده در 29 ماه مارس از اتحادیه اروپا خارج شود.
یک توافق بین بروکسل و لندن درباره روند برگزیت اواسط ژانویه از طرف پارلمان لندن رد شد.
در این شرایط در کنار یک خروج نامنظم انگلیس با عواقب اقتصادی بسیار سخت برای اروپا و انگلیس احتمال به تعویق افتادن تاریخ برگزیت هم قابل تصور است.
اگر تاریخ برگزیت تا بعد از تابستان به تعویق بیفتد انگلیس ممکن است مجبور شود بار دیگر در انتخابات پارلمانی اروپا شرکت کند.انتخابات پارلمانی اروپا از23 تا 29 ماه می سال 2019 در اتحادیه اروپا برگزار می شود.
در این شرایط ساجد جاوید وزیر کشور انگلیس در نامه‌ای برای همتایان اروپایی خود از آنها خواسته است تا برای برگزیت بدون توافق آماده شوند.
ساجد جاوید در این نامه نسبت به مختل شدن سیستم سیاستگذاری مشترک بین کشورهای اروپایی در پی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق هشدار داده است.
سخنگوی نخست وزیر انگلیس هم اخیرا بعد از شکست دومین بار طرح ترزا می درباره برگزیت در پارلمان این کشور اعلام کرد که ترزا می همچنان در این زمینه کار می‌کند که تغییراتی را در توافق انجام‌گرفته با بروکسل درباره برگزیت به دست آورد.
وی تأکید کرد که دولت همچنان این هدف را دنبال می‌کند تا خروج مقرر انگلیس از اتحادیه اروپا در 29 ماه مارس را تضمین کند.
همزمان با سفر هانت به برلین "ترزا می"، نخست وزیر انگلیس هم امروز (چهارشنبه) برای یافتن موفقیتی در مذاکرات به بن بست رسیده برگزیت به بروکسل سفر می کند و در آنجا با یان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی دیدار و گفتگو خواهد کرد.
"یان کلود یونکر"، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با توجه به هرج و مرج ها در روند برگزیت و احتمال تعویق تاریخ خروج انگلیس از اتحادیه اروپا این مسئله را غیر قابل تصور ندانست که انگلیس یک بار دیگر در انتخابات اروپا شرکت کند.
وزیر دارایی انگلیس هم روز گذشته در سخنانی تاکید کرد که یک برگزیت بدون توافق برای اتحادیه اروپا و انگلیس به یک اندازه بدبختی می آورد.
به گفته وی وظیفه فوری ما حالا این است که توافقی به دست آوریم که از مناسبات تجاری ما با اتحادیه اروپا حمایت کند.
انتهای پیام/