خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

بررسی سند ضوابط اشتغال دانش آموختگان در ستاد نقشه جامع

تسنیم | سیاسی | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 13:15
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از تصویب بخشی از سند سیاست‌های اجرایی و ضوابط اشتغال دانش آموختگان خبر داد.
ستاد،اشتغال،جلسه،ارائه،نقشه،محور،وزارتخانه،علمي،كشور،كبگانيا ...

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، صد و پانزدهمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به ریاست سید سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دبیرخانه این شورا برگزار شد.
منصور کبگانیان، دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، در مورد دستور این جلسه گفت: در ابتدای جلسه گزارش تدوین شده در دبیرخانه ستاد از تحولات علم و فناوری در کشور و برخی کشورهای منطقه ارائه شد و از جمله روند خروج دانشجویان ایرانی و یا دانشجویان مقیم سایر کشورها طی و در مقایسه با سایرکشورهای دیگرمورد مقایسه قرار گرفت.
وی افزود: همچنین گزارشی از توسعه ICT و جایگاه ایران در این حوزه ارائه شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دستور دوم جلسه 115 که دستور اصلی بود به اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و آسیب های این دوره اختصاص داشت.
کبگانیان گفت: در جلسات گذشته دستگاه‌های مختلفی گزارش خود را پیرامون این موضوع ارائه دادند و برای رفع این آسیب‌ها پیش نویس "سند سیاست‌های اجرایی و ضوابط اشتغال دانش آموختگان" تدوین شد.
وی افزود: این پیش نویس شامل 9 ماده و چند تبصره است که ماده 1 آن در این جلسه به تصویب رسید.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: براساس ماده یک این سند دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف شدند ظرف مدت حداکثر چهار ماه برنامه‌­های اقدام خود را در رابطه با اجرای سیاست‌های اشتغال دانش آموختگان برای تصویب نهایی به ستاد نقشه ارائه دهند.
دبیر ستاد راهبری اجرایی سازی نقشه جامع علمی کشور گفت: محورهای مد نظر برای دو وزارتخانه حول سه موضوع است که محور اول بازنگری در تعداد و ظرفیت رشته و گرایش‌های تحصیلی در همه زیرنظام‌ها است و محور دوم راه‌اندازی سامانه ملی اشتغال پذیری دانشجویان است که بایستی ظرف مدت یکسال این سامانه راه‌اندازی شود.
کبگانیان افزود: در محور سوم ترغیب و هدایت دانشگاه‌ها و مؤسسات آمزش عالی و رصد سالانه وضعیت اشتغال دانش آموختگان و ارتقای این موضوع است که از دو وزارتخانه خواسته‌ایم برنامه‌های مربوط به این سه محور را ظرف مدت چهار ماه ارائه دهند.
انتهای پیام/