خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

۴ اثر جدید شورای عالی و قرآن و مرکز طبع و نشر رونمایی شد

فارس | فرهنگی و هنری | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 13:08
طی مراسمی در مجتمع امام خمینی(ره) ۴ اثر جدید شورای عالی قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن کریم رونمایی شد.
قرآن،مصحف،مركز،كريم،طبع،نشر،جهان،مصاحف،رونمايي،سامانه،كلمات، ...

طی مراسمی در مجتمع امام خمینی(ره) ۴ اثر جدید شورای عالی قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن کریم رونمایی شد.
۴ اثر جدید شورای عالی و قرآن و مرکز طبع و نشر رونمایی شد
به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس طی مراسمی در مجتمع امام خمینی(ره) چهار اثر جدید شورای عالی قرآن و مرکز طبع و نشر قرآن کریم رونمایی شد.
قرآن کریم به قلم استاد مرتضی رهنما
برخی ویژگی‏‌های ممتاز این مصحف از نظر هنر کتابت کلام‏‌الله را می‏‌توان این گونه برشمرد:
توجه به اصول هنری کتابت در خط نسخ، در عین رعایت خوانایی کلمات و احتراز از ترکیبات پیچیده‏ متداول در هنر خوشنویسی، که خود نشان از چیره دستی کاتب دارد.
به کارگیری علایم و حرکات مربوط به هر حرف در جای خود، که نه تنها از یکدستی و هماهنگی سطور و صفحات نکاسته، بلکه علاوه بر چشم‏‌نوازی صفحات مصحف، آسانیِ قرائت را نیز فراهم آورده است.
استفاده از شیوه‏ کم علامت رایج در مصحف‏‌های مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران و نیز رعایت قواعد رسم‏‌المصحف که سبب مقبولیّت مصحف در جهان اسلام خواهد بود.
ترجمه‏ استفاده شده در این مصحف شریف، حاصل تلاش گروهی محقّقان این مرکز است؛ ترجمه‏‌ای روان و در عین حال دقیق از منظر انتقال مفاهیم آیات.
این ترجمه پس از انجام ویرایش‏‌های علمی و ادبی و بررسی‌های مکرر به عموم علاقه‌مندان تقدیم شده است.
سامانه جامع رسم
«سامانه جامع رسم المصحف» با هدف یاری رساندن به پژوهشگران علاقه‌مند به این حوزه در سراسر جهان با قابلیت­‌های زیر راه‌اندازی شده است:
۱- ارائه اطلاعات علمی، پژوهشی در حوزه رسم‌المصحف در قالب سامانه تحت وب به صورت رایگان برای تمام پژوهشگران در سطح جهان
۲- دسترسی به لیست کلمات قرآن کریم به همراه بیان شیوه نگارش آنها بر اساس اقوال معتبر در کتب و منابع علم رسم‌المصحف با امکان مقایسه با مصاحف مشهور
۳- امکان جستجوی کلمات قرآن کریم و مقایسه رسم آنها در بیش از ۲۵ مصحف از مصاحف رایج در جهان اسلام
۴- دسترسی به منابع اطلاعاتی دیجیتال در حوزه رسم‌المصحف به صورت کتاب و مقاله
۵- امکان مشاهده مصاحف مشهور جهان اسلام از جمله مصحف جمهوری اسلامی ایران، امیری، مصاحف رایج در شبه قاره هند، لیبی، ترکیه و غیره.
نشانی این سامانه www.Quranrasm.ir است که از پایگاه اطلاع­‌رسانی اصلی این مرکز به آدرس: www.Moshaf.org نیز قابل دسترسی است.
مجموعه آثار صوتی اساتید ایرانی در تلاوت تحقیق، ترتیل، دعا، تواشیح و اذان
در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و به همت شورای عالی قرآن، گلچینی از تلاوت‌ها و نغمه­‌های دینی فاخر از استادان و قاریان برجسته ایرانی آماده شده است که در روز سی‌­ام بهمن‌ماه رونمایی خواهد شد.
قلم رایانه‌­ای «مصحف»
قلم رایانه­‌ای «مصحف» را می­‌توان اولین قلم رایانه­‌ای جهت تایپ کلمات و عبارات قرآن کریم و سایر متون دینی در کشور دانست، طرح این پروژه که در دهه هفتاد آغاز گردید پس از گذراندن سالیان، با تلاش کارشناسان این حوزه، اینک به نصاب درخور توجه در مسائل مربوط به خط و امور رایانه‌­ای رسیده است.
اینک به میمنت و فرخندگی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مرکز طبع و نشر قرآن با افتخار این فونت قرآنی را در اختیار عموم علاقه‌مندان قرار می­‌دهد.
دریافت فونت از طریق: www.Moshaf.org
انتهای پیام/