خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

227 نماینده مجلس خواستار افزایش قيمت خرید قیمت تضمیمی گندم شدند.

فارس | سیاسی | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 12:47
227 نماینده مجلس شوراي اسلامي در نامه ای به رئيس جمهور خواستار افزایش قيمت خرید قیمت تضمیمی گندم شدند.
گندم،قيمت،قاچاق،خريد،برهه،تورم،نرخ،كشاورزي،تجربه،زماني

در نامه‌اي به رئيس جمهور
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، 227 نماینده مجلس در نامه ای به رئیس جمهور خواستار افزایش قیمت خرید قیمت تضمیمی گندم شدند.
متن این نامه که توسط احمد امیرآبادی عضو هیات رئیسه مجلس قرائت شد، به شرح زیر است:
طی سه دهه اخیر قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی فراز و فرودهایی داشته است، به گونه ای که در برهه های مختلف زمانی همچون سال های 79 تا 83 و 92 تا 95 که نرخ خرید گندم متناسب با تورم و همچنین شرایط بازار بوده است تولید این محصول اساسی روند صعودی را تجربه نموده که در سال 83 و 95 در تولید گندم خودکفا شده است.
در برهه های زمانی دیگر از جمله سال های 87 تا 91 و 96 تا 97 شاهد عدم افزایش قیمت گندم بوده ایم که نتیجه آن قاچاق گندم به دیگر کشورها و فروش گندم به واحده های دام و طیور و در نهایت خروج میلیون ها دلار ارز از کشور شد.
با توجه به تجربه 7 میلیون تن گندم و قاچاق آن در برهه های مختلف زمانی انتظار می رفت در سال جاری باتوجه به اختلاف قابل توجه قیمت گندم با کشورهای همسایه و تورم 55 درصدی محصولات تولیدات کشاورزی دولت نرخ عادلانه ای را برای خرید گندم داده شود.
کم توجهی دولت نسبت به 96 و 97 و همچنین اختلاف قیمت های داخلی با گندم کشورهای همسایه زمینه برای قاچاق گندم به خارج از کشور فراهم کرده است
طبق محاسبات کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس قیمت مناسب با متناسب با نرخ تورم بخش کشاورزی هزار و 930 تومان است به خصوص از شخص جنابعالی تقاضا داریم با تعیین قیمت 2 هزار تومانی برای گندم از تکرار تجربه تلخ قاچاق که تاثیرات سو غیر قابل پیش بینی فراوانی دارد و در نتیجه خروج میلیون ها دلار ارز با تسهیل به موقع جلوگیری کنید.
انتهای پیام/