خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

والدین معتاد «عزت نفس» فرزندانشان را کاهش می‌دهند

ایسنا | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 12:15
یک روانشناس عمومی تاکید کرد: والدین معتاد، امنیت و عزت نفس فرزندانشان را کاهش می‌دهند و باعث بروز اثرات روانی مخربی بر روی ذهن آنان می‌شوند که به مرور به سمت آسیب‌های اجتماعی از جمله مصرف مواد مخدر بروند.
مواد،معتاد،مخدر،فرزندانشان،والدين،خانواده،صمدزاده،اعتياد،فرز ...

یک روانشناس عمومی تاکید کرد: والدین معتاد، امنیت و عزت نفس فرزندانشان را کاهش می‌دهند و باعث بروز اثرات روانی مخربی بر روی ذهن آنان می‌شوند که به مرور به سمت آسیب‌های اجتماعی از جمله مصرف مواد مخدر بروند.
به گزارش ایسنا، دکتر افسانه صمدزاده گفت: حضور پدر و مادر معتاد در خانه، حکم نبود آن‌ها است، زیرا آنان کانون گرمی را برای فرزندانشان مهیا نمی سازند.
وی افزود: نهاد خانواده و نوع رابطه والدین با فرزندان کاملا تأثیرگذار بر رفتار و سلامت فرزندان است.
والدین معتاد به هیچ وجه نمی‌توانند الگوی خوبی برای فرزندان باشند و شرایط و امکانات خوبی را برای آنان مهیا سازند.
این روانشناس ادامه داد: خود اعتیاد هم برای فرد یک مسئله است؛ کسی که معتاد است توجهی به محیط بیرونی زندگی‌اش ندارد و اصلا متوجه نیست در محیط بیرون و دور و برش چه می‌گذرد؛ فقط به فکر تامین مواد و نئشگی پس از آن است حتی گاهی آنچنان غرق در مواد مخدر می‌شود که فرزندش را به خاطر مواد می‌فروشد.
صمدزاده اظهار کرد: والدین معتاد اگر زندان باشند تاثیر منفی کمتری بر زندگی فرزندانشان می‌گذارند.
وی تصریح کرد: تاثیر زندان بودن افراد این است که متاسفانه کانون خانواده متلاشی شده و خانواده اصطلاحاً بی‌سرپرست شده، در حالیکه اگر آنان در خانه و کنار بچه‌ها باشند، باید از اصطلاح خانواده بدسرپرست استفاده کرد.
این روانشناس گفت: کودکان و نوجوانان دارای والدین معتاد، با خلأ حضور پدر و مادر به عنوان منبع قدرت روبرو هستند، به همین علت فرزندان این افراد در اغلب موارد احساس ناامنی دارند و حتی از داشتن چنین پدر و مادری احساس شرمساری می‌کنند.
صمدزاده ادامه داد: این کودکان وقتی در گروه همسالان قرار می‌گیرند، به خاطر احساس شرمساری که گفته شد، اعتماد به نفس‌شان تحت تاثیر قرار می‌گیرد و منزوی می‌شوند، همین مسائل باعث اثرات درونی و روانی مخربی روی ذهن‌شان می‌شود و به مرور مستعد انواع آسیب‌های اجتماعی از جمله مصرف مواد مخدر می‌شوند.
وی یادآور شد: البته ما کودکان و نوجوانان استثنایی هم در اینگونه خانواده‌ها داریم که بدترین شرایط زندگی را داشتند اما از فضای درون خانواده درس می‌گیرند و زندگی ایده آل و خوبی را فراهم می‌کنند.
آنان سعی می‌کنند الگوی مناسبی به جز پدر و مادرشان برای رسیدن به اهدافشان انتخاب کنند که اغلب شاهد بودیم که در زندگی انسان‌های موفق و با پشتکاری شده‌اند.
صمدزاده بیان کرد: انتظار است دولت، دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه مبارزه مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد را سرلوحه برنامه‌های کاری خود قرار دهند و از نهادهای مردمی در امر پیشگیری کمک بگیرند.
به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مخدر، وی در انتها تاکید کرد: هر چه برای پیشگیری هزینه کنیم؛ قطعا کمتر از هزینه‌های درمان و ضررهایی است که جامعه با مواد مخدر متحمل می‌شود، همچنین با فرهنگ‌سازی فضایی را برای خانواده‌های دارای اعتیاد و فرزندانشان فراهم کنیم تا حداقل این خانواده‌ها برنامه‌های درمانی و آموزشی مناسبی را در دسترس داشته باشند تا فرزندانشان از سایه شوم اعتیاد در امان بمانند.
انتهای پیام