خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

صادرات دستگاه پوشش دهی نانویی قطعات صنعتی به چین

مهر | دانش و فناوری | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 12:12
محققان شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستگاه پوشش دهی قطعات صنعتی شدند که تاکنون به چین صادر شده است.
پوشش،دستگاه،شركت،قطعات،اعمال،خوردگي،مقاوم،تحقيق،مصيبي،سايش،پ ...

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد مصیبی مدیر واحد تحقیق و توسعه یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در برنامه بازدید خبرنگاران از این شرکت خاطرنشان کرد: در این شرکت خدمات پوشش‌های نانو و نانو کامپوزیت ارائه می‌شود.
به گفته وی، در این روش قطعات داخل محفظه ای قرار داده می شود و پس از بسته شدن درب محفظه فرآیند پوشش دهی قطعات آغاز می شود.
مصیبی افزود: فعالیت این شرکت در ابتدا به صورت خدمات لایه نشانی بوده است، ولی موفق شدیم که دستگاه را طراحی کنیم و دانش فنی آن را به دست آوریم.
وی کشور روسیه را اولین کشوری نام برد که این دستگاه را ساخته است و افزود: کشور های اروپایی و آمریکایی به تولید این دستگاه وارد شدند و اکنون کره جنوبی، ژاپن، سوئیس و آلمان از جمله کشورهای تولید کننده دستگاه هستند و ایران هم به جمع تولید کنندگان این دستگاه پیوسته است.
مدیر واحد تحقیق و توسعه یک شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه موفق شدیم اولین دستگاه پوشش های نانو ساختار را صادر کنیم بیان کرد: دستگاه های ساخته شده قادر به اعمال پوشش های سخت هستند.
از این دستگاه می توان برای پوشش دهی قطعات صنعتی کلیه صنایعی که در معرض سایش، خوردگی و مشکل چسبندگی دارند، استفاده کرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر قطعات در پره توربین ها به کار می رود؛ این پره ها به دلیل مجاورت با گرد و خاک و ذرات معلق همواره دچار فرسایش و خوردگی می شوند، از این رو با استفاده از این دستگاه اقدام به پوشش دهی پره های توربین کردیم.
به گفته مصیبی، پره های پوشش دهی شده با استفاده از این دستگاه برای شرکت دیگری انجام شد که در تست های انجام شده در ایتالیا نشان داد پوشش های اعمال شده پنج برابر نمونه های مشابه و سایر روش ها عملکرد بهتری دارد.
مدیر واحد تحقیق و توسعه یک شرکت دانش‌بنیان از کاربرد این روش برای پوشش دهی لوازم خانگی یکی از شرکت های داخلی خبر داد و گفت: در حال حاضر مذاکراتی با کشورهای اندونزی و ترکیه انجام داده ایم.
وی قیمت پایین دستگاه را از ویژگی رقابتی این محصول دانش بنیان در حوزه فناوری نام برد و گفت: این دستگاه یک سوم قیمت نمونه خارجی و اروپایی است.
مصیبی افزود: با استفاده از این دستگاه می توان پوشش هوایی مقاوم به سایش، خوردگی، دما، کاهش ضریب اصطکاک و چسبندگی اعمال کرد.
وی با بیان اینکه لایه نشانی بر روی قطعات صنعتی به روش رسوب فیزیکی بخار یا پی وی دی است، گفت: پوشش های اعمال شده روی سطح در انواع تزئینی برای شیرآلات و دکوراسیون، ضد اشعه یو وی برای ابزار پزشکی و مقاوم به سایش خوردگی است که با پوشش های فوق مقاوم می توان قطعات صنعتی را پوشش دهی کرد.
مدیر واحد تحقیق و توسعه یک شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه در این تحقیق علاوه بر اعمال پوشش های مقاوم روی قطعات صنعتی اقدام به پوشش های استریل و مقاوم به خوردگی و سایش در تجهیزات پزشکی ارایه کردیم، گفت: اعمال پوشش ها برای تجهیزات پزشکی در دست اجرا قرار دارد و هنوز تجاری سازی نشده است.