خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تکالیف بودجه‌ای برای وصول مالیات دولت از نظام بانکی کشور تصویب شد

مهر | سیاسی | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 12:04
نمایندگان مجلس، تکالیف بودجه‌ای را برای وصول مالیات‌های معوق و مالیات از نظام بانکی کشور مصوب کردند.
قانون،مستقيم،تكاليف،وصول،اشخاص،مزبور،ماليات،بيمه

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه جلسه علنی نوبت صبح روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی، وکلای ملت با الحاق بندی به لایحه بودجه تکالیف بودجه ای برای وصول مالیات های معوق و مالیات از نظام بانکی کشور را تصویب کردند.
بندالحاقی۴- سازمان امور مالیاتی مکلف است در سال ۱۳۹۸ با استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی موضوع ماده(۱۶۹) مکرر قانون مالیات‌های مستقیم نسبت به تعیین تکلیف مطالبات تا پایان سال ۱۳۹۷ مالیات دولت از اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام و حداقل سی­درصد(۳۰%) این مطالبات را وصول و به ردیف درآمدی ۱۱۰۱۱۳ جدول شماره (۵) این قانون واریز کند.
بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری در صورت عدم رعایت تکالیف فوق و سایر تکالیف مقرر در ماده (۱۶۹) مکرر قانون مالیات‌های مستقیم و آیین‌نامه اجرائی آن علاوه بر جریمه­‌های مزبور در قانون مالیات‌های مستقیم مشمول جریمه ه­ای معادل دودرصد(۲%) حجم سپرده‌­های اشخاص نزد بانک و مؤسسه مالی و اعتباری در هرسال می‌شوند.
این جریمه‌­ها از طریق مقررات قانون مزبور قابل مطالبه و وصول خواهد بود.
شرکت‌های بیمه مکلفند اطلاعات هویتی، مالی و اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی درخواست‌شده را به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی مقرر می‌­دارد در اختیار آن سازمان قرار دهند.
شرکت‌های بیمه درصورت عدم رعایت این بند علاوه بر جریمه ­های مزبور در قانون مالیات‌های مستقیم مشمول جریمه‌ای معادل پنج درصد(۵%) حق بیمه دریافتی در پایان سال ۱۳۹۷ خواهند بود.