خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تعداد روزهای پاک 8 سال گذشته

تسنیم | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 11:28
تعداد روزهای پاک در طول 8 سال گذشته توسط معاونت حمل‌و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام شد.
روز،كيفيت،تهران،هواي،معاينه،بهبود،فني،پاك،25،97،ركورد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، براساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا، بهبود مشهود کیفیت هوای تهران در بهمن‌ماه رکورد شکست، به طوری که تاکنون تهران در 25 روز از سال 97 هوای پاک را تجربه کرده و یک رکورد هشت ساله را شکسته است.
از سال 1389 اندازه‌گیری ذرات معلق زیر 2.5 میکرون در تهران آغاز شد و این عدد به عنوان شاخص اصلی کیفیت هوای پایتخت تعیین شد.
از آن زمان تا امسال، در هیچ سالی تعداد روزهای پاک به 25 روز نرسیده بود و البته هنوز یک ماه دیگر تا پایان سال باقی است و احتمال افزایش این عدد نیز وجود دارد.
تعداد روزهای پاک در طول 8 سال گذشته عبارتند از سال 89 (14 روز)،سال 90 (3 روز)، سال 91( 3 روز) سال 92 ( 3 روز) سال 93 ( 16 روز) سال 94( 21 روز) سال 95( 17 روز) سال 96( 14 روز) و سال 97 ( 25 روز).
اگرچه تغییرات جوی و بارش باران و وزش باد در بهبود کیفیت هوای تهران تاثیر قابل توجهی داشته است، اما سازمان محیط زیست تایید کرده که بخش قابل توجهی از بهبود کیفیت هوا ناشی از اقداماتی است که در دوره جدید مدیریت شهری در تهران آغاز شده است و البته تا به ثمر رسیدن کامل نتایج آنها هنوز باید صبر کرد.
از جمله برنامه‌هایی که در حوزه کنترل آلودگی هوای تهران در سال جاری به اجرا گذاشته شده می‌توان به اجرای مرحله دوم طرح کاهش و کنترل فراگیر معاینه فنی خودروها، اجرای طرح ترافیک جدید و تعیین استاندارد جدید معاینه فنی برتر برای خودروهای با آلایندگی کمتر، بهبود کیفیت سوخت دیزل، ممنوعیت مطلق تردد اتوبوس‌های فاقد معاینه فنی در خطوط شرکت واحد، بازدیدهای سرزده پیاپی از مسیرها و نقاط توقف کامیون‌ها و اتوبوس‌های آلاینده، تشدید نظارت بر مراکز معاینه فنی و جلوگیری از شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری اشاره کرد.
انتهای پیام/