خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

انتقاد از پرداخت مالیات برای همایش انجمن های علمی

تسنیم | اقتصادی | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 11:28
رئیس شورای انجمن‌های علمی ضمن انتقاد از وضع مالیات برای انجمن های علمی گفت: انجمن‌های علمی خود را موظف می‌دانند علم ناب و خالص خود را عرضه کنند.
علمي،علوم،فناوري،حضور،كشور،تحقيقات،غلامي،علم،همايش،وزارت،قرا ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجید قاسمی در ششمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور که با حضور منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهور در دانشگاه خاتم برگزار شد، اظهار کرد: در این همایش به رسالت انجمن‌های علمی در تدوین راهبردهای کشور پرداخته شد و بحث اصلی آن بود که ذخیره مهم و گرانبهایی که حاصل زحمات چندین ساله علما و دانشمندان و اندیشمندان رشته‌های مختلف کشور است، چگونه می‌تواند در سیاست‌گذاری‌ها موثر باشد و خواسته های مردم را به صورت علمی و عملی به گوش بزرگان سیاست‌گذار در سطح دولت و حاکمیت برساند.
وی افزود: بحث این است که آیا آنچه در سطح اجرایی عمل می‌شود، منطبق با علم هست یا خیر و اگر بخواهیم این موضوع را محک بزنیم، چه کسانی بهتر از اعضای فرهیخته انجمن‌های علمی هستند که بتوانند خطرات و انحرافات مسیر را به مسئولین کشور انتقال دهند؟
رئیس شورای انجمن‌های علمی تأکید کرد: پیام همایش امروز این است که انجمن‌های علمی اعتقاد دارند و مدعی‌اند که می‌توانند به اصلاح فرآیندها، اجراییات و تصمیمات مهم در سطح سیاست‌های کلان و راهبردها کمک کرده و در این موارد نقش مؤثر خود را ایفا کنند.
قاسمی همچنین گفت: بر این اساس هدف ما از برگزاری همایش فوق، باز کردن سرفصل‌ها و ارائه پیام محکمی به سیاست‌گذاران است، مبنی بر آن که علم ناب و خالص انجمن‌های علمی در به‌کارگیری در سیاست‌گذاری‌های کشور مغفول مانده و انجمن‌ها وظیفه خود می‌دانند علم خالص، ناب و اصیل خود را عرضه کنند.
به گزارش تسنیم، منصور غلامی نیز در این همایش با اشاره به مجموعه علمی حاضر جزو افتخارات آموزش عالی کشور هستند، خاطرنشان کرد: تک تک اساتید حاضر با وقت و انرژی که برای حضور در انجمن‌های علمی در کلان‌موضوعات صرف می‌کنند و تک تک انجمن‌ها در حوزه‌های تخصصی خود، ذخایر و گنجینه‌های علمی و سیاست‌گذاری و همچنین عناصر مهم برای هدایت نسل جوان به حساب می‌آیند.
وی تاکید کرد: رویکردی که قبل از حضور من در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین در زمان حضور من در هیات دولت وجود داشته رویکرد مثبت ریاست‌جمهوری و معاون اول رئیس‌جمهور نسبت به نظرات دانشگاهیان بوده و به عبارتی همواره مشوق بخش اجرایی در حوزه وزارت علوم بوده‌اند؛ همچنین اگر چنانچه کم و کاستی در این حوزه وجود داشته به خاطر مناسب نبودن سازوکارهای وزارت علوم در انتقال دیدگاه‌ها بوده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در سال‌های اخیر توسعه بهره‌مندی از نظرات دانشگاهیان نسبت به گذشته بهتر بوده و امیدواریم با توجه به بیانیه‌ای که امروز از سوی شورای انجمن‌های علمی ایران و در حضور آقای جهانگیری قرائت شد، این ارتباط به طور موثری پیش رود.
غلامی یادآور شد: در راستای اجرای مصوبات بیانیه سال گذشته این شورا فعالیت قریب به 70 کارگروه تخصصی برنامه‌ریزی شده و مصوب شده است که از حضور نمایندگان انجمن‌های علمی در برنامه‌ریزی‌ها، ارزیابی‌ها و نظارت‌ها بهره‌مند شویم که این موضوع در مرحله اجرایی قرار گرفته است.
در آینده هم این رویکرد در حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم وجود دارد که از ظرفیت‌های علمی بهره‌مند شویم.
ضمن آنکه دکتر برومند نیز در برنامه‌ریزی‌های دوره جدید شورای عالی عطف توجه خاصی به ظرفیت‌های علمی نشان داده‌اند.
وی با بیان اینکه در مقطع زمانی خاصی قرار گرفته‌ایم، تشریح کرد: به لحاظ توصیه‌های مقام معظم رهبری در بخش الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت نگاه آینده‌نگرانه 50 ساله پیش‌روی ما قرار گرفته که عملی کردن آن و ارائه پیشنهادات بدون توجه به نگاه کارشناسانه به برنامه کلان ملی و بدون حضور اساتید با استفاده از ظرفیت آنها میسر نخواهد بود.
وزارت علوم نیز یکی از بخش‌های کار اصلی خود را نظرخواهی از دانشگاهیان و گروه‌های علمی مرجع قرار داده است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه در 40 سالگی انقلاب اسلامی هستیم، خاطرنشان کرد: گام دوم توصیه‌های مقام معظم رهبری بخصوص در بیانیه اخیر ایشان توجه ویژه به بخش علم و فناوری در دستور کار خود قرار داده است و تقاضای ما نیز از انجمن‌های علمی این است که با نگاه آینده‌نگرانه خود به توسعه علم و فناوری کمک کنند.
غلامی در پایان گفت: ما خدمات لازم را برای بهره‌گیری بیشتر از ظرفیت انجمن‌های علمی ارائه خواهیم کرد و از کمک ارکان نظام نیز در راستای کمک به این مساله استقبال می‌کنیم.
گفتنی است در این مراسم، با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وحید احمدی رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌های علمی کشور و مجید قاسمی رئیس شورای انجمن‌های علمی، برترین انجمن‌های علمی تقدیر شدند.
انتهای پیام/