خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 09 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

کشاورزان قیمت محصولاتشان را در قرارداد آپشن زعفران بیمه کنند

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 11:21
کیخا گفت: راه‌اندازی قرارداد اختیار معامله زعفران در بورس‌های کالایی دنیا رواج دارد و بورس کالای ایران پس از معاملات آتی زعفران، قرارداد آپشن را راه‌اندازی خواهد کرد.
زعفران،معاملات،بورس،كالا،كشاورزي،مالي،كيخا،اختيار،بازار،آپشن ...

یک مقام مسئول در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
احمدعلی کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره معاملات زعفران در بورس کالا، گفت: معاملات آپشن زعفران گامی بسیار مهم در بخش کشاورزی کشور خواهد بود که سود و منفعت آن دوطرفه برای کشاورزان و تولیدکنندگان و همچنین مصرف کنندگان است.
بیشتر بخوانید: ابزارهای نوین مالی، عاملی برای تسهیل معاملات در بورس کالا
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدام بورس کالای ایران برای راه‌اندازی قرارداد اختیار معامله زعفران در اسفندماه امسال گفت: این نوع معاملات که در بورس‌های کالایی دنیا رواج دارد، باید در اقتصاد ما بیش از این‌ها مورد استفاده قرار گیرد که خوشبختانه بورس کالای ایران به زودی و پس از معاملات آتی زعفران، قرارداد آپشن را راه‌اندازی خواهد کرد.
وی افزود: معاملات آپشن زعفران، این اطمینان را به زعفران‌کار می‌دهد تا محصول خود را با اطمینان از حجم و قیمت به فروش برساند و از همه مهم‌تر در برابر ریسک نوسانات قیمتی، بیمه شود.
کیخا تأکید کرد: معاملات قرارداد‌های اختیار و سایر ابزار‌های جدید مالی، امکان تضمین فروش در قیمت‌های مشخص را برای کشاورزان فراهم می‌کند.
علاوه بر آن با توجه به هزینه اندک معاملاتی و شفافیت قیمت در بورس کالا، ورود کشاورزان به این بازار منجر به حذف بیشتر واسطه‌ها و تنظیم صحیح قیمت زعفران خواهد شد.
وی تصریح کرد: به طور یقین ورود زعفران به بورس کالا و راه‌اندازی ابزار‌های نوین برای این محصول، منجر به ارتقای ساختار‌های سنتی بازار و حرکت به سمت مبادلات مدرن و ساماندهی بازار داخلی شده است.
کیخا ادامه داد: با توجه به استقبال مطلوب فعالان بازار کشاورزی به خصوص زعفران از ابزار‌های مالی بورس کالا، پیش‌بینی می‌شود که راه‌اندازی معاملات قرارداد‌های اختیار معامله زعفران با استقبال روبه‌رو شود و البته آموزش در این حوزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این شیوه معاملات در دنیا سال‌هاست که انجام می‌شود، افزود: استفاده از ابزار‌های جدید مالی از جمله معاملات قرارداد‌های اختیار در دنیا مرسوم بوده و در بورس‌های بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ما در ایران در این بخش عقب هستیم و باید با حمایت از سازوکار بورس کالا این موضوع را در دستور کار قرار دهیم.
کیخا گفت: استفاده و راه‌اندازی از ابزار‌های جدید مالی در بورس کالا، اطمینان خاطر کشاورز را نسبت به قیمت‌های آینده و تصمیم‌گیری برای کشت و فروش در آینده را در پی خواهد داشت که این اتفاق به نفع بخش کشاورزی کشور است.
انتهای پیام/
زعفران گامی بسیار مهم در بخش کشاورزی کشور خواهد بود