خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 04 خرداد 1403
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فرایند بررسی احراز مصادیق ایثارگری الکترونیکی می‌شود

تسنیم | فرهنگی و هنری | چهارشنبه، 01 اسفند 1397 - 11:19
معاون تعاون و امور اجتماعی از الکترونیکی شدن فرایند احراز مصادیق ایثارگری به منظور سهولت پیگیری و اطلاع‌رسانی در مورد پرونده‌های در دست بررسی خبر داد.
بنياد،ايثارگران،جانبازي،احراز،ايثارگري،باليني،نيروي،مدارك،مر ...

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، محمود پاکدل، معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید در زمینهٔ بررسی پرونده‌های احراز جانبازی گفت: با الکترونیکی شدن سامانه احراز مصادیق ایثارگری حجم مراجعات کاهش یافته و روند پرونده به راحتی پیگیری می شود و در نهایت تأیید احراز جانبازی و زمان حضور در کمیسیون پزشکی نیز برای فرد به‌صورت پیامکی ارسال خواهد شد.
حجت‌الله فرهادی مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران نیز در این نشست با اشاره به فعالیت حوزه پذیرش بنیاد در دو بخش احراز مجروحیت و احراز شهادت اظهار داشت: احراز جانبازی از حساس‌ترین و پرمشغله‌ترین مجموعه‌های بنیاد است که دروازه ورودی به حوزه ایثارگری به شمار می‌رود و روند رسیدگی باید به‌گونه‌ای صورت گیرد که وضعیت ایثارگران مطابق قوانین و ضوابط بررسی و تعیین شود.
وی با اشاره به ماده یک قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران تصریح کرد: بر اساس آیین‌نامه‌ای که با مشارکت ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و بنیاد شهید و امور ایثارگران با موضوع تعیین مصادیق ایثارگری تدوین شد صورت سانحه، مدارک بالینی هم‌زمان با حادثه و رأی کمیسیون پزشکی نیروی مربوطه برای تشکیل پرونده موردنیاز است تا بنیاد بتواند مستندات پرونده را با آیین‌نامه مربوطه تطبیق دهد و اگر مطابقتی وجود نداشت بنیاد به نیروی مربوطه اطلاع می‌دهد، در صورت برطرف نشدن مشکل، کمیسیون مشترکی میان بنیاد و نیروی مربوطه تشکیل داده می‌شود تا اختلافات به حداقل برسد ولی چنانچه در کمیسیون مشترک یکی از طرفین پافشاری کند ستاد کل نیروهای مسلح مرجع فصل الخطاب تصمیم‌گیری است.
مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران در خصوص پرونده‌های ایثارگری فاقد مدارک بالینی خاطرنشان کرد: برخی از ایثارگران از جمله برخی فرماندهان در طول دوران دفاع مقدس، حتی در زمان مجروحیت حاضر به ترک منطقه نشده‌اند و به همین دلیل فاقد مدارک بالینی هستند، در این مورد نیز فرآیند به همان صورت طی می‌شود ولی به‌جای مستندات مدارک بالینی هم‌زمان با حادثه، تأیید معاون نیروی انسانی نیروی مربوطه، جایگزین این مدرک می‌شود.
وی ادامه داد: تصور بنیاد این بود که حدود 3500 رزمنده، فاقد مدارک بالینی باشند ولی تا پایان سال 95، بالغ‌بر 29 هزار پرونده تشکیل شد که از میان آنها، وضعیت هفت هزار نفر منجر به تعیین درصد جانبازی شد، در خصوص مابقی پرونده‌ها نیز درنهایت بر اساس تبصره بند الف ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه، رزمندگانی که صورت سانحه بالینی ندارند در صورت تأیید شورای پزشکی نیروی اعزام کننده، پنج درصد جانبازی از سوی بنیاد به آن‌ها تعلق می‌گیرد، بنابراین ستاد کل نیروهای مسلح با مشارکت بنیاد آیین‌نامه‌ای تدوین کرد که این دسته از ایثارگران، اگر عوارض پزشکی آن‌ها از سوی کمیسیون پزشکی مسجل شود و مستندات خود را در قالب فرم‌های طراحی‌شده ارائه دهند پنج درصد جانبازی از سوی بنیاد را دریافت خواهند کرد.
وی همچنین در زمینه شهدای حوادث تروریستی خاطرنشان کرد: افرادی که در حوادث تروریستی به شهادت می‌رسند و ارتباطی با نیروهای نظامی کشور ندارند، در درجه اول صلاحیت آن‌ها باید توسط وزارت اطلاعات تأیید شود، سپس شورای تأمین استان نوع حادثه را بررسی می‌کند و اگر این رویداد توسط گروه‌های معاند و باهدف ضربه زدن به‌نظام اسلامی انجام‌شده باشد شهدای واقعه مشمول مصادیق ایثارگری خواهند شد.
مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران در پایان گفت: تاکنون پرونده‌های مرتبط با تعیین مصادیق ایثارگری و احراز جانبازی در 28 استان در فاز اول به پایان رسیده و پرونده های 2 استان دیگر نیز در حال اقدام است.
انتهای پیام/